Základem pro existenci a fungování společnosti s ručením omezeným je společenská smlouva. Často ale tápeme, co má být její součástí. Jaké jsou její povinné náležitosti a co je dobré ve smlouvě zakotvit i přesto, že nás k tomu zákon nenutí?
Základem pro existenci a fungování společnosti s ručením omezeným je společenská smlouva. Často ale tápeme, co má být její součástí. Jaké jsou její povinné náležitosti a co je dobré ve smlouvě zakotvit i přesto, že nás k tomu zákon nenutí?
Chceme-li založit společnost s ručením omezeným, potřebujeme k tomu sepsat společenskou smlouvu. Pouze pokud neplánujeme žádné další společníky, je její obdobou zakladatelská listina. Společnost sice může mít i jiné dokumenty, v nichž upraví své fungování, nejde ale o nic, co by předepisoval zákon. Na rozdíl od společenské smlouvy, která je nezbytná. Na jejím obsahu velmi záleží a snažit se o pečlivou formulaci jednotlivých ustanovení nám může ušetřit mnoho trápení v budoucnu. Naplnit literu zákona tím, že opíšeme společenskou smlouvu ze společnosti našeho kamaráda, případně ze vzoru, který jsme našli na internetu, není zrovna šťastný nápad.
Základním účelem společenské smlouvy je vymezit základní vztahy ve společnosti, především stanovit druhy a výše podílů jednotlivých společníků a možné dispozice s nimi, vymezit působnost jednotlivých orgánů společnosti a stanovit jejich pravomoci.
Nemáte čas pokaždé hledat právníka, dobývat se na něj a řešit fakturaci? Nebo dokonce potřebujete právníka neustále k dispozici? Jsme tu pro vás a nabízíme pro vaši společnost trvalé právní služby.
V okamžiku založení společnosti by měla společenská smlouva uvádět, kdo je prvním jednatelem (či jednateli) společnosti, jakým způsobem bude upravena vkladová povinnost zakladatelů společnosti (včetně lhůty pro její splnění) a kdo se stane správcem vkladů. V případě, že je do společnosti vnesen nepeněžitý vklad, je součástí smlouvy jeho popis, ocenění a určení osoby znalce, který jej ocení.
Součástí společenské smlouvy jsou zpravidla i podmínky nakládání s jednotlivými podíly jak mezi společníky, tak také na třetí osoby, případně stanovení pravidla při zvyšování či snižování základního kapitálu.
Nezapomeňte na zákonem vyžadovanou formu notářského zápisu.
Po vzniku společnosti (resp. po splnění vkladové povinnosti) však výše uvedené údaje ve společenské smlouvě být nemusí a mohou být dokonce vypuštěny.
Tip: Jste jedním ze společníků společnosti s ručením omezeným a už nadále na chodu společnosti nechcete participovat? Zákon nabízí hned několik možností ukončení účasti, na které jsme zaměřili v našem článku na blogu. Jaké jsou jejich výhody a kterou zvolit?
Opět je třeba nahlédnout do zákonů, konkrétně do občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích, která další nezbytné náležitosti uvádějí. Jsou jimi:
Tip: Co vše představuje obchodní podíl ve společnosti, jaká práva a povinnosti jsou s ním spjata a jak lze podíl převádět či s ním jinak nakládat? Na to jsme se podívali v našem dalším článku.
Zákon není příliš striktní, co se týče povinných náležitostí společenské smlouvy a řada údajů je v dispozicích zakládajících členů (či později obecně společníků). Některé věci je možné doplnit nad rámec zákona, v něčem se lze dokonce od zákona odchýlit.
V tomto ohledu je velmi důležité předem zvážit systém fungování společnosti. Zcela jiné nastavení bude mít malá rodinná “firma”, u níž předem víte, že nebude mít nikdy více než dva až tři členy. Jiný přístup si vyžádá projekt, který má za cíl pojmout společníků hodně, umožňovat jejich výměnu, prodej podílů atd. Variant existuje nepřeberně mnoho a pro ty, kdo dosud nebyli součástí podobné společnosti, je určitě vhodné svěřit její vznik do rukou odborníka. Každá varianta si přitom zaslouží individuální přístup.
Jako volitelnou součást můžete nastavit například výplatu podílů na zisku mezi společníky, omezení jednatelského oprávnění, či umožnění zřízení rezervního fondu.
Nabízí se otázka: co z volitelných nabídek do společenské smlouvy zakotvit? Nebo stačí zákonné minimum? Tady ovšem neexistuje jednoznačná odpověď. Opět je nutné se ptát po způsobu fungování společnosti, předpokládaném počtu společníků, předmětu podnikání atd.
Obecně lze říci, že kromě zákonného minima se většinou osvědčí zakotvit ve společenské smlouvě možnost převodu podílu na jiného společníka a/nebo na osobu, která společníkem není, předkupní právo společníků k převáděnému podílu a podmínky dědění podílu. Dále lze doporučit zakotvit způsob stanovení výše vypořádacího podílu při zániku účasti společníka ve společnosti za jejího trvání a záležitosti nad rámec zákona, o kterých má valná hromada rozhodovat kvalifikovanou většinou. Vyplatí se rovněž upravit možnost rozhodování společníků mimo valnou hromadu, tzv. per rollam, díky čemuž je možné změnit společenskou smlouvu bez potřeby veřejné listiny (notářského zápisu)., popř. další speciální požadavky odpovídající vašemu podnikatelskému záměru.
Změny zakladatelské listiny a společenské smlouvy se provádí tzv. notářským zápisem nebo pomocí rozhodování per rollam, pakliže to společenská smlouva umožňuje.
Typické změny, s nimiž se setkáváme:
Poskytneme vám zkušeného právníka pro vaše podnikání. Ať už budete jeho pomoc potřebovat nárazově, nebo třeba celý rok, bude vám vždy k dispozici. Při objednávce platíte pouze cenu za první měsíc služby, dále probíhá úhrada v měsíčních intervalech.