Do nedávna měly příspěvky na stravné pouze dvojí podobu – buď jako papírové stravenky či karty nebo ve formě provozu závodní jídelny či kantýny. Nyní máme možnost třetí – stravenkový paušál. Komu a kdy se vyplatí?
Do nedávna měly příspěvky na stravné pouze dvojí podobu – buď jako papírové stravenky či karty nebo ve formě provozu závodní jídelny či kantýny. Nyní máme možnost třetí – stravenkový paušál. Komu a kdy se vyplatí?
Stravenkový paušál spočívá v tom, že zaměstnavatel svým zaměstnancům místo příspěvků na stravování ve formě stravenek či dotovaných obědů v závodní jídelně dává k výplatě přímo peněžní částku. Přičemž i přesto, že je tato částka určena na stravné, nezáleží na tom, jak ji zaměstnanec použije a co si za ní koupí.
Cílem zavedení této nové možnosti je snaha ušetřit čas a peníze zaměstnavateli, které je třeba investovat do nákupu a evidence stravenek, kdy značná část ceny tvoří provize poskytovatelům stravenek (obvykle mezi 5 až 7 %). To ale neznamená, že by se stravenky rušily. Zaměstnavateli tak stále zůstávají tyto tři možnosti, jak stravné svým zaměstnancům vyplácet:
Zákon, respektive novela zákona, upravující stravenkový paušál byla schválena a vstoupila v platnost v roce 2021 v rámci daňového balíčku. A kde tedy ve sbírce zákonů hledat část týkající se stravenkového paušálu?
Daňový balíček za rok 2021 je publikován v zákoně, kterým se mění některé zákony v oblasti daní a některé další zákony. Širší souvislosti pak nabízí zákon o daních z příjmů.
U klasických stravenek má zaměstnavatel možnost uplatnit až 55 % ceny jídla v závodní jídelně nebo ceny stravenky jako daňový náklad. Zbylých 45 % se pak sráží zaměstnanci z výplaty. Tedy v případě, že se jedná například o papírovou stravenku v hodnotě 100 Kč, zaměstnavatel hradí 55 Kč a zaměstnanec zbylých 45 Kč ze své výplaty.
Tento princip zůstává i u stravenkového paušálu. V tomto případě to ale funguje tak, že zaměstnavatel rovnou vyplácí zmíněných 55 Kč svému zaměstnanci jako peněžní částku a zbylých 45 korun se zaměstnanci z výplaty nestrhává.
Tip: Přečtěte si více o benefitech a strhávání ze mzdy v samostatném článku.
Jak tedy funguje účtování stravenkového paušálu? Tato částka je osvobozena od zdanění včetně platby sociálního a zdravotního pojištění. Zároveň se tato částka nezahrnuje do čisté mzdy, tudíž se na ní nevztahuje ani exekuce a insolvence. Toto ale platí pouze v případě, že částka vyplácená zaměstnavatelem nepřesáhne limit 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. Horní hranici stravného určuje každý rok Ministerstvo práce a sociálních věcí. V roce 2023 je tato hranice určena na 153 Kč a 70 % tedy znamená 107,10 Kč.
Tip: O tom, co může a nemůže být předmětem exekuce si můžete přečíst v našem samostatném článku.
Stravenkový paušál se nejvíce vyplácí ve chvíli, kdy nedochází k překročení výše zmiňované horní hranice stravného. V tomto případě se totiž částka nezdaňuje ani netýká exekuce či insolvence a zaměstnavatel si ji může dát do daňových nákladů.
Jakmile však nastane situace, že by se výše horní hranice stravného měla překročit, pak již zaměstnavatel musí z částky zaplatit pojistné za zaměstnance ve výši 33,8 %, pojistné zaměstnance 11 % a 15% daň z příjmu. Zatímco v případě nadlimitní stravenky se odvádí pouze daň z příjmu 15 %.
Stravenkový paušál s sebou nese značné výhody jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance. Zároveň s sebou ale nese i několik nevýhod. Zde je jejich přehled:
Výhody
Nevýhody
Výhody
Nevýhody
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.