Ondřej Preuss
Právní pomoc pro občany Ukrajiny
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Bezplatná právní pomoc občanům z Ukrajiny

Již podruhé využíváme a poskytujeme k bezplatné pomoci náš systém na bázi e-shopové platformy propojující osobu v tíživé situaci a advokáta, který je ochotný poskytnout konzultaci bez nároku na honorář. Zájemci nás mohou kontaktovat na stránce služby Právní pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny

Ukrajinská vlajka z zdvižená pěst
3 minuty čtení
3. 3. 2022

Vpád ruské armády na území Ukrajiny je závažným porušením mezinárodního práva ze strany Ruska, který nelze žádným způsobem tolerovat. Nechceme k této situaci nečinně přihlížet, a protože jsou naší hlavní zbraní zákony a paragrafy, chceme pomoci občanům napadeného státu alespoň s jejich využitím.

Rádi bezplatně pomůžeme jakékoliv osobě ukrajinské národnosti, která řeší nějaký právní problém, ať už v souvislosti s neplánovaným příchodem do České republiky ( např. v oblasti bydlení, povolení k zaměstnání, pojištění apod.) či v návaznosti na plánování dalších kroků (propojení rodiny apod.).

Obrátili jsme se na naše advokáty, zda jsou ochotni se zapojit. Všichni do jednoho souhlasili a stali se dobrovolníky. Neumíme zabránit válce, ale můžeme alespoň nabídnout svůj volný čas a pomoci těm, kteří před válkou uprchli.

Náš systém umožňuje rychle získat zadání od klienta a na dálku poskytnout radu. Kontaktovat je nás možné také telefonicky či osobně.

Bezplatná právní pomoc pro občany z Ukrajiny

Dostali jste se do těžkostí v důsledku Ruské invaze na Ukrajinu nebo ubytováváte či pomáháte uprchlíkům z tohoto válečného konfliktu? Pokusíme se vám pomoci s právním problémem, které uprchlíci mohou mít.

Potřebuji pomoci

 

Níže přidáváme základní informace, které se týkají ukrajinských občanů a jsou platné k 2. březnu 2022:

Pobyt, víza, azyl

Občanům Ukrajiny je v současné době umožněno žádat o specifický druh dlouhodobého víza.
Kterýkoliv občan Ukrajin smí přicestovat na území ČR bezvízově, pouze na základě platného biometrického pasu, na dobu v maximální délce 90 dní. Ukrajinská pohraniční stráž muže v tomto věku přes hranice v této chvíli nepouští v současné době přes hranice muže ve věku 18 – 60 let, vzhledem ke všeobecné mobilizaci.

Nemáte-li biometrický pas, je možné vstoupit na naše území po individuálním posouzení. U dětí je akceptován i rodný list.
Nyní se občanům Ukrajiny spíše nedoporučuje vstupovat do zdlouhavého řízení o udělení azylu. Jako efektivnější se jeví požádat o speciální dlouhodobé vízum, které bude vyřízeno na počkání a navíc je možné hned požádat o povolení k zaměstnání a pracovat. Každý cizinec však má právo o azyl požádat.

Je důležité si na dobu bezvízového pobytu sjednat cestovní zdravotní pojištění (lze uzavřít i online).

Povinností každého cizince, který přijíždí do ČR, je se zaregistrovat do 3 dnů na Policii ČR – na oddělení pobytu cizinců odboru cizinecké policie (v případě ubytování v hotelech nebo jiných oficiálních ubytovacích zařízeních tuto povinnost vyřizuje ubytovatel). Pokud jste ubytováni v soukromí, je třeba zajít na Policii osobně. Děti (cizinci) mladší 15 let nemá povinnost ohlášení místa pobytu. Nemusí se tedy registrovat.

Práce, pracovní povolení

V návaznosti na výše uvedené dlouhodobé vízum, které se vyřizuje na pracovištích Ministerstva vnitra (Odbor azylové a migrační politiky) je pak možné najít si práci a na Úřadu práce si vyřídit povolení k zaměstnání.

Zdravotní pojištění

Pro pobyt v České republice je třeba být zdravotně pojištěn. Pokud jste zaměstnán, pak jste pojištěn ze zákona. Pokud zde nemáte zaměstnání, musíte mít zajištěno pojištění vlastní.

Bude-li vám uděleno speciální dlouhodobé vízum, budete automaticky zařazeni do veřejného zdravotního pojištění.
Více informací týkajících se zdravotního pojištění a poskytování zdravotních služeb naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Telefonický kontakt s Ukrajinou

Čeští telefonní operátoři T-Mobile a Vodafone poskytují bezplatné telefonní spojení s Ukrajinou.

Další informace poskytuje také přímo Ministerstvo vnitra:

  • Telefon: +420 974 801 802
  • Email: ukrajina@mvcr.cz
blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

  • Vše zvládneme on-line
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Právní pomoc pro občany Ukrajiny

Dostali jste se do těžkostí v důsledku ruské invaze na Ukrajinu nebo ubytováváte či pomáháte uprchlíkům z tohoto válečného konfliktu? Pokusíme se vám pomoci s právními problémy, které občané Ukrajiny mohou mít v Česku. Váš případ posoudí advokát bez nároku na honorář a navrhne jeho řešení nebo kroky k odvrácení škody.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

Recenze služby Dostupný advokát

Jana Filipova

před 1 rokem

Jsem maximálně spokojená s profesionálním přístupem a rychlostí jednání. Mohu jen doporučit!

Jarka BL

před 8 měsíců

Potřebovala jsem podat co nejrychleji trestní oznámení a společnost „Dostupný advokát“ jsem našla náhodou na webových stránkách. Komunikace proběhla v pořádku. Trvalo asi týden a oznámení jsme odeslali. Mohu doporučit, byla jsem spokojená.

Tereza Skříčilová

před 12 měsíců

Služeb Dostupného advokáta jsem využila dvakrát, a to vždy v souvislosti s nájemní smlouvou. Poprvé z pohledu nájemce – chtěla jsem znát názor právníka na danou smlouvu, zdali není potřeba nějakou formulaci vyjmout/dodat, apod. Podruhé z pohledu pronajímatele – chtěla jsem sestavit nájemní smlouvu na míru. V obou případech byla komunikace velmi příjemná, rychlá, s (zobrazit více) dostatečným prostorem na dotazy a ve výsledku opravdu splňující veškeré mé představy. V neposlední řadě oceňuji, že jsme vše vyřešili bez problémů on-line a nemusela jsem nikam docházet. Nenapadá mě nic, co bych vytkla. V případě dalších právních otázek se na ně určitě opět obrátím.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Jak na odklad splátek úvěru v souvislosti s pandemií COVID-19

Jak na odklad splátek úvěru v souvislosti s pandemií COVID-19

V souvislosti s omezeními kvůli probíhající pandemii nemoci COVID-19 se mnoho lidí může ocitnout ve finanční tísni. Parlament ČR proto přijal zákon, který upravuje postup pro odložení splátek půjček a…

14. 5. 2020
Jak stát podporuje zaměstnance v době karantény COVID-19

Jak stát podporuje zaměstnavatele v době karantény COVID-19

Navazujeme na náš předchozí článek o všeobecných právních důsledcích aktuálně trvající karantény a zaměříme se tentokrát na pracovní stránku věci. Ačkoliv příslušné zákony, které vnesou jasno do pravidel státní podpory…

25. 3. 2020
Pomoc poškozeným pandemií nemoci COVID-19

Pomoc poškozeným pandemií nemoci COVID-19

Dostupný advokát se otevírá lidem, na které dopadla krize vyvolaná pandemií COVID-19. Nabízíme individuální konzultaci nejpalčivějších problémů pro každého poškozeného, a to zdarma.

23. 3. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022