Jak vzniká společné jmění manželů
SJM neboli společné jmění manželů vzniká automaticky ze zákona okamžikem uzavření manželství. Jestliže si tedy hned po svatbě koupíte auto, budete mít toto auto v SJM. Stejně tak první výplata, která vám po sňatku přijde na účet, bude už ve společném jmění. Výjimkou je situace, kdy ještě před svatbou uzavřete předmanželskou smlouvu, v níž se domluvíte, že společné jmění po svatbě mít nebudete. Zvolíte si tedy jiný než zákonný režim a po svatbě tak můžete mít dál majetek i dluhy oddělené.
Stejně tak i v průběhu manželství se můžete domluvit na tom, že chcete SJM zúžit, nebo úplně zrušit a vypořádat. Nejčastěji ke zrušení společného jmění ale dochází až při rozvodu manželství, anebo ve chvíli, kdy jeden z manželů zemře. Pokud jste manželé a neuzavřeli jste zvláštní smlouvu, kterou byste SJM zrušili, a ani vám ho nezrušil soud, pak máte společné jmění manželů.
Co patří do SJM?
Občanský zákoník říká, že to, co manželům náleží a má majetkovou hodnotu, je součástí jejich společného jmění. Patří sem majetek i dluhy. Pokud jde o majetek, spadá do něj vše, co získal jeden nebo oba manželé za trvání manželství s určitými výjimkami. Do společného jmění tak patří například mzda obou manželů, a to od chvíle, kdy jim dojde na účet nebo je fyzicky vyplacena.
Co do SJM nepatří?
Do SJM nenáleží finance či věci, které:
- slouží osobní potřebě jednoho z manželů (např. oblečení a hygienické potřeby),
- některý z manželů nabyl darem nebo zdědil (pokud ovšem dar nebo dědictví není výslovně určeno oběma manželům do SJM),
- nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech (například bolestné vyplacené po autonehodě),
- nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví (například manžel prodá motorku, kterou měl ve svém výlučném vlastnictví, a za tyto peníze si pořídí novou – i nová motorka bude ve výlučném vlastnictví),
- nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.
Do společného jmění patří také zisky z výlučného majetku. Pokud tedy má váš protějšek ve výlučném vlastnictví byt (např. proto, že jej vlastnil již před svatbou nebo ho po svatbě třeba zdědil), zisk z pronájmu tohoto bytu už je společným majetkem. V určitých případech může být ve společném jmění i podíl v obchodní společnosti.
Pozor na dluhy v rámci společného jmění manželů
Společné jmění nezahrnuje jen majetek, ale také dluhy. Pokud si tedy s manželkou vezmete společně půjčku, nebo hypotéku, bude i tento závazek ve společném jmění. Společný dluh ovšem vznikne i ve chvíli, kdy se zaváže jen jeden z manželů, ale pouze za situace, kdy jde o obstarávání běžných nákupů pro rodinu. Ve chvíli, kdy tedy půjde manželka na běžný nákup potravin, bude to v režimu SJM, ale pokud by si bez souhlasu manžela vzala velkou půjčku na nové auto, bude takový závazek pouze jejím výhradním dluhem (a musí ho splatit z vlastních prostředků).
Související služba
Mějte jistotu, že získáte maximum toho, na co máte nárok
Zkušený rozvodový právník vám dohodu o vypořádání společného majetku zkontroluje, nebo rovnou sepíše na míru. Stejně jako všechny ostatní dokumenty potřebné k rozvodu. Vše můžete mít vyřízené do 48 hodin, online a za předem stanovené ceny.
Využít služeb rozvodového advokáta
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Když nechceme sdílet (všechen) majetek a závazky
Manželé, kteří se nechtějí podřídit popsaným pravidlům, si mohou své majetkové záležitosti upravit jinak. Společné jmění manželů tak u nich ani nemusí vzniknout (když uzavřou předmanželskou smlouvu), nebo vznikne, ale je třeba užší a část majetku do něj nespadá. Opačnou variantou může být, že si manželé SJM rozšíří a vloží do něj třeba nemovitost, kterou jeden z nich zdědil.
Kdy společné jmění zaniká a jak se vypořádá?
- Zánikem manželství – tedy rozvodem manželství, smrtí manžela či prohášením za mrtvého.
- Prohlášením konkurzu na jednoho z manželů
- Uložením trestu propadnutí majetku jednomu z manželů
Rozvod manželství
Dojde-li k rozvodu, nejvýhodnější řešení vypořádání SJM představuje dohoda. Ta je účinná ke dni, kdy společné jmění zaniká. Není tak podstatné, zda ji uzavřete před nebo po zániku manželství. I kdybyste se nedomluvili, jsou zde další tři možnosti:
- Dohodu můžete uzavřít později.
- Do tří let od rozvodu můžete soudu podat návrh, aby SJM vypořádal. V takovém případě je v moci soudu rozhodnout, komu připadne konkrétní majetek a dluhy. Společné věci přikáže jednomu z exmanželů, který následně musí druhého vyplatit, věci rozdělit nebo rozhodnout o tom, že se prodají a rozdělí se zisk.
- V situaci, kdy se nedohodnete a ani nepodáte návrh na vypořádání společného jmění, dojde k automatickému vypořádání. Majetek tak zůstane ve vlastnictví toho z exmanželů, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá. Ostatní společný majetek včetně dluhů zůstane v podílovém vlastnictví.
Smrt (či prohlášení za mrtvého) jednoho z manželů
Vypořádání provede notář v rámci dědického řízení. Nejprve tedy rozdělí společný majetek a dluhy manželů a pak rozhodne, co spadá do dědictví. V rámci dědického řízení se musí zohlednit případné pokyny zemřelého nebo dohody manželů, kterou měli ohledně majetku
Advokát radí: Na automatické vypořádání SJM je třeba dát si pozor. V praxi se může stát, že si váš bývalý protějšek vezme po rozvodu auto a bude s ním nadále výhradně jezdit. Vy jste z důvodu absence řidičského průkazu u automobil nestáli, ale pokud byste řešili vypořádání SJM včas, měl by vás exmnažel vyplatit. Když se nedomluvíte a ani nepodáte do 3 let návrh k soudu, o peníze za auto přijdete.
Jak se majetek při vypořádání SJM oceňuje?
- Ve většině případů se vychází z toho, že každý má nárok na stejný podíl ze společného majetku.
- Výjimečně ale může soud rozhodnout, že jeden z exmanželů má dostat méně – například tehdy, když partner opustí společnou domácnost, nestará se o děti, ani na ně neplatí.
Při samotném vypořádání je třeba majetek i dluhy ocenit. Vychází se z toho, co bylo obsahem společného jmění v době rozvodu, ale věci se oceňují podle současných cen. Dále se u soudu řeší i to, zda někdo z manželů vynaložil ze svého výhradního majetku peníze na majetek společný (nebo naopak ze společného bylo investováno do věci ve výhradním vlastnictví druhého) a i toto se musí vypořádat.
V obou výše zmíněných případech se vypořádání společného jmění nese ve znamení velkých emocí. Se zkušeným advokátem budete mít jistotu, že se neztratíte v právních kličkách a získáte maximum toho, na co máte nárok. Pokud se rozvádíte, do 48 hodin jsme vám schopni sepsat všechny potřebné dokumenty – online a za předem stanovenou cenu. Jestli si naopak jen nejste jisti, na čem jste, například v rámci dědického řízení, mohla by se vám více hodit odpověď od advokáta.