Vypořádání společného jmění | Dostupný advokát

Vypořádání společného jmění

Vypořádání společného jmění

23. 4. 2019 / autor: Ondřej Preuss

Většina manželských párů má majetek v tzv. společném jmění manželů. V dnešním článku se podíváme na to, co se stane, když manželství skončí a toto společné jmění je potřeba nějak rozdělit, tedy správně řečeno vypořádat. Nejčastěji k vypořádání společného jmění manželů dochází po rozvodu, nebo v případě úmrtí jednoho z manželů. Vypořádat se však musí společné jmění i tehdy, pokud manželé za trvání manželství chtějí společné jmění zrušit, nebo zúžit (tedy buď si majetek částečně, nebo úplně oddělit).


SJM lze vypořádat dohodou nebo u soudu

Jako vždy nejvýhodnějším řešením majetkového vypořádání po rozvodu je dohoda. Ideální je, pokud jste schopni se se svým protějškem domluvit ještě před rozvodem a potom zažádat o nesporný rozvod. Když předložíte soudu písemnou dohodu o vypořádání majetku, tak budete mít rozvod i vypořádání společného jmění vyřešené naráz.

V případě, že se nedomluvíte před rozvodem, můžete samozřejmě dohodu uzavřít i později. Pokud se nedomluvíte, můžete do tří let od rozvodu podat návrh k soudu, aby společné jmění vypořádal. Soud bude rozhodovat o tom, komu připadne konkrétní majetek a dluhy ze společného jmění. Nejčastěji soud přikáže společné věci jednomu z exmanželů s tím, že druhého vyplatí, nebo věci rozdělí, nebo rozhodne o tom, že se prodají a peníze se rozdělí. Dříve než návrh soudu podáte, je dobré vědět, že soud nemusí rozhodnout tak, jak mu navrhnete. Soud by měl rozhodnout racionálně, přihlíží mimo jiné k tomu, kde žijí společné děti a kdo se o ně stará, kdo se zasloužil o nabytí majetku, a kdo se jak staral o rodinu a domácnost.

Co když se nedohodneme, ani nepůjdeme k soudu?

Pokud se do tří let od rozvodu na vypořádání společného jmění nedohodnete, ani nepodáte návrh k soudu, pak nastupuje tzv. nevyvratitelná právní domněnka a dojde k jakémusi automatickému vypořádání. Zjednodušeně lze říci, že jakmile jsou tři roky od rozvodu pryč, movité věci jako je třeba auto, nábytek a jiné vybavení domácnosti zůstanou ve vlastnictví toho z exmanželů, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá. Ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou bývalých manželů s tím, že jejich podíly jsou stejné. Stejně tak dluhy a pohledávky náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné.

Na toto pravidlo je potřeba si dát dobrý pozor. Může se totiž klidně stát, že Váš bývalý protějšek si například po rozvodu vezme auto a bude s ním dál výhradně jezdit. Vy sice nemáte řidičák, takže jste o auto nestáli, ale pokud byste řešili vypořádání společného jmění včas, měl by vás exmanžel vyplatit. Když se na tom nedomluvíte, ani do tří let nepodáte návrh k soudu, o peníze za auto přijdete. Pokud jde o jiné věci, například byt či dům, ty vám po třech letech ze společného jmění přejdou do spoluvlastnictví se stejnými podíly. Když vám toto nebude vyhovovat, můžete se i kdykoliv později obrátit na soud a žádat zrušení a vypořádání spoluvlastnictví.

Jak se majetek oceňuje

Ať už se chcete dohodnout na vypořádání, nebo vás právě čeká soud, je dobré se zorientovat v tom, jaké jsou principy vypořádání. Ve většině případu se vychází z toho, že každý má nárok na stejný podíl ze společného majetku. Výjimečně ale může soud rozhodnout, že jeden z exmanželů má dostat méně – například tehdy, když partner opustí společnou domácnost, nestará se o děti, ani na ně neplatí.

Při samotném vypořádání se pak vždy musí majetek i dluhy ocenit. Vychází se z toho, co bylo obsahem společného jmění v době rozvodu, ale věci se oceňují podle současných cen. Dále se u soudu řeší i to, zda někdo z manželů vynaložil ze svého výhradního majetku peníze na majetek společný (nebo naopak ze společného bylo investováno do věci ve výhradním vlastnictví druhého) a i toto se musí vypořádat.

Vypořádání SJM po smrti manžela

Když manželství a společné jmění zanikne v důsledku úmrtí jednoho z manželů, pak se vypořádání společného jmění bude řešit v rámci dědického řízení. Nejprve se musí vypořádat společné jmění, tedy co zůstane přeživšímu manželovi, a pak to, co bude předmětem dědictví. V rámci dědického řízení se musí zohlednit případné pokyny zemřelého, nebo dohody manželů, co měli ohledně majetku.

Potřebujete sepsat dohodu o vypořádání společného jmění? Čeká vás rozvod a nevíte, jak se připravit? Nebo váš bývalý manžel podal soudu návrh na vypořádání společného jmění a potřebujete právní zastoupení? Ve všech těchto situacích vám umíme pomoct.


Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. S námi vyřešíte rozvod včetně stání u soudu rychle, pohodlně a on-line.

Rozvody manželství s dětmi i bez nich, včetně vypořádání společného jmění manželů (SJM)

Ať už máte děti nebo jste bezdětní, máte majetek ve společném jmění nebo je vaše manželství bez společného majetku, s námi vyřešíte všechny rozvodové papíry a stání u soudu od A do Z. V celé ČR! Zajistíme úpravu styku s dětmi (včetně střídavé péče) a vypořádání společného majetku.

Rozvody po vzájemné dohodě i bez ní

Máme četné zkušenosti se zastupováním klientů u všech typů rozvodových řízeních. To se týká jak rozvodů, kde došlo k předchozí dohodě mezi manžely (tzv. rozvod dohodou nebo též nesporný rozvod), tak u rozvodů, v němž mezi manžely probíhá spor o majetek či děti (tzv. sporný rozvod).

Každý z našich níže uvedených balíčku zahrnuje kompletní řešení, záleží jen na tom, zda máte děti a zda jste ve sporu ohledně řešení rozvodu nebo máte na rozvodu shodu.

Co pro vás můžeme udělat Když jste dohodnuti a bez dětí Když jste dohodnuti a máte děti Když jste ve sporu
Sepíšeme návrh na zahájení rozvodového řízení
Sepíšeme nebo zkontrolujeme:
  • dohodu o vypořádání společného majetku a
  • návrh na rozvod manželství soudem
Sepíšeme nebo zkontrolujeme:
  • dohodu o péči o nezletilé děti
  • a návrh na schválení této dohody soudem
Zastoupíme vás před soudemstání účtováno dle hodinové sazby 1500,- Kč plus DPH
Konečná cena včetně DPH59004875,76 Kč bez DPH89007354,96 Kč bez DPH89007354,96 Kč bez DPH

Rozvodový právník neustále k dispozici

S naší službu nemusíte řešit, jak správně podat žádost o rozvod ani se nemusíte bát o to, kolik vás bude rozvod stát. Ceny jsou dány pevně a většinu manželství se nám podaří rozvést na druhém stání. S našimi službami navíc nemusíte mít obavu, že vás partner oškube. Vždy vám přispěcháme na pomoc s radou a cenou zkušeností.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

Filip Horňák, Jičín: „S bývalou ženou jsme se nemohli dohodnout na rozvodu. Měl jsem prostě jinou představu finančního vyrovnání. Teprve zásah advokáta ji přesvědčil a stáhla své nesmyslné nároky. Vše pak šlo rychle a advokát nám i připravil všechny podklady.“
Ing. Lucie Proroková, Ostrava (překladatelka): „S jednorázovou konzultací jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v krátkém termínu - do druhého dne od objednání.“
Michal Vrátný, Praha (podnikatel): „Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.“
MDDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín (zubařka): „Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy s neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.“
Lukáš Řezníček, Praha (řízení letového provozu): „Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Advokátní kancelář Dostupný advokát odhalila v mé smlouvě o převodu bytu „nenápadné“ riziko, které by mě stálo hodně peněz.“
Štěpán Mičunek, Rožnov p. R. (podnikatel): „Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Advokáti mi poradili, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde byl Dostupný advokát můj právní zástupce. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.“
Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí (servisní technik): „Jít osobně za právníkem mně přišlo dost nepříjemné. Zde jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s ním musel setkat a hledat ho v seznamu advokátů. Koupil jsem u něj právní konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. S právníkem jsem mluvil online přes skype, byl příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.“
Pavel Kasal, Praha (provozovatel webu): „Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se mi nezdálo, a tak jsem se obrátil na online právní poradnu Dostupného advokáta, který se velice rychle seznámil s celým případem a následně mi doporučil možné varianty, jak se bránit. Samozřejmě mi pomohli připravit potřebné podklady. Díky nim jsem musel uhradit pouze zlomek původní částky a tím ušetřil desetitisíce korun.“
Mgr. Vojtěška Kupcová, Otrokovice: „Chci poděkovat za výborné služby, které jste mi poskytli. Jsem důchodkyně a nesplacená směnka ve výši 100.000 Kč pro mne představovala ztrátu finanční rezervy, kterou v mém věku považuji za důležitou. Ztrácela jsem naději. "Dostupný advokát" kvalifikovaně záležitost vyřešil bez toho, abych někam musela chodit či se dokonce účastnit soudních jednání! Mnohokrát děkuji, vaší práce si velice vážím a přeji hodně úspěšných řízení.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Napsali o naší službě:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: