Zděděný dluh a co s ním? | Dostupný advokát

Zděděný dluh a co s ním?

S řešením pozůstalosti se bohužel také pojí spousta problémů. Co v případě, kdy zdědíte nějaký dluh? Je možné se tomu bránit? A co když takový dluh zdědí například dvouleté děti?
Obrázek k článku Zděděný dluh a co s ním?
3 minut čtení
Ondřej Preuss
15. 5. 2019

Dědictví je bráno jako právo na pozůstalost – tedy na „souhrn jmění“ zůstavitele, který může zahrnovat jak majetek, tak i dluhy. Teprve z pozůstalosti jako celku se jednotlivým dědicům přiznávají podíly – podíly na pozůstalosti. Jediné, co nespadá do pozůstalosti, jsou např. práva a povinnosti, které jsou tak silně spjaté s osobou zůstavitele, že není možné aby přešly na někoho jiného.

Problém samozřejmě je, že protože se pozůstalost bere jako celek, je možné, že dluhy budou stejně vysoké, jako hodnota majetku, případně jej budou převyšovat. Dluhy zůstavitele pak tedy přechází na dědice (zákon sice může stanovit výjimky, těch je ale jenom naprosté minimum).

V případě, že k takové situaci má dojít, existují tři možnosti, jak se vyhnout tomu, aby na dědice přešla pozůstalost (nebo její část), která je zatížena dluhy:

  1. 1. zřeknout se dědického práva už před smrtí zůstavitele; v takovém případě je nutné, aby dědic se zůstavitelem sepsali o zřeknutí se dědického práva smlouvu
  2. 2. odmítnout dědictví – v případě, že je již zůstavitel po smrti
  3. 3. vzdát se dědictví před soudem v řízení o dědictví, a to ve prospěch jiného dědice – s tím ale musí právě jiný dědic také souhlasit

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Odmítnutí dědictví je tedy nejjednodušší a nejjistější způsob, jak se vyhnout výše popsané situaci. Žádný z výše uvedených způsobů také neumožňuje získat skrze dědictví jenom majetek a vyhnout se dluhům; tím pádem dědic se např. odmítnutím vzdává pozůstalosti jako celku.

Dědic může také navrhnout, aby byl proveden soupis pozůstalosti – tedy aby se ve výsledku určila hodnota majetku a zohlednily se dluhy, které jsou součástí pozůstalosti; soupis pozůstalosti pak nařídí soud.

Zároveň je možné navrhnout, aby soud veřejně vyzval věřitele k přihlášení svých pohledávek za zůstavitelem – tedy aby se ozvali s tím, že jim zůstavitel něco dlužil a tyto dluhy pak spadají do pozůstalosti. Tímto je možné omezit případy, kdy budou dluhy převyšovat majetek v pozůstalosti – i kdyby se měl veškerý majetek vyčerpat jenom na uhrazení dluhů, pokud se použije tento postup, tak právo na vyrovnání dluhu budou mít jenom ti věřitelé, kteří se přihlásí v určité lhůtě. Tedy je možné, že se dědic dostane „na nulu“, ale ne „do mínusu.“

Z této možnosti ale také existují výjimky, takže nebude účinná na 100% (např. pokud má věřitel zástavní nebo jiné podobné právo k nějaké věci, která patří do pozůstalosti).

Děti se do situace se zděděnými dluhy dostávají, protože mohou být dědici, ale zpravidla za ně jednají jejich zákonní zástupci – tj. se může stát, že zákonný zástupce neodmítne dědictví, ač by to v případě silně zadlužené pozůstalosti třeba bylo na místě, soud dědictví potvrdí a pak nastávají problémy.

Nejste si ještě co se dědictví týče jistí? Dejte nám vědět a my Vám poradíme.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

od 490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019