Vysoké úroky z prodlení: Jak se nespálit při podpisu smlouvy

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
16. února 2025
5 minut čtení
5 minut čtení
Ostatní právní témata

Zpožděná platba může přijít pořádně draho – zejména pokud jste se smluvně zavázali k vysokým úrokům z prodlení. Kdy jsou úroky nepřiměřené a jak se proti nim bránit? A co dělat, pokud už jste do pasti vysokých úroků spadli? Podíváme se na klíčové informace, které vám mohou ušetřit nemalé peníze.

platba nepřiměřených úroků z prodlení

Jak se nespálit při podpisu smlouvy

Podepsat smlouvu bez důkladného přečtení je jako skočit do vody, aniž byste věděli, jak je hluboká. Může se to zdát jako formalita, ale drobné písmo a právní formulace mohou skrývat podmínky, které vás později budou stát nemalé peníze – například extrémně vysoké úroky z prodlení.

Nejdůležitější pravidlo? Vždy si smlouvu přečtěte celou, včetně dodatků a příloh. Zaměřte se na ustanovení o úrocích z prodlení. Pokud smlouva stanovuje úrok výrazně vyšší, než je zákonný (aktuálně přibližně 12 % ročně), mějte se na pozoru. Smluvní úroky mohou být vyšší, ale nesmí být nepřiměřené – například 1 % denně už soudy považují za neplatné.

Dále si ověřte, zda smlouva neobsahuje skryté poplatky nebo sankce za opožděnou platbu. Pokud si nejste jistí, konzultujte smlouvu s právníkem.

Pamatujte: Podepsáním smlouvy přijímáte odpovědnost za její podmínky. Lepší je věnovat pár minut kontrole teď, než řešit finanční problémy později.

Pozor na skryté pasti: Jak vás smlouva může zavázat k extrémním úrokům?

Mnoho lidí podepíše smlouvu, aniž by si důkladně prostudovali všechny podmínky, a až později zjistí, že jim hrozí extrémní úroky z prodlení. Jak jsme již zmínili, zákonný úrok z prodlení se pohybuje kolem 12 % ročně. Smluvní úrok může být ale nastavený výrazně výše, někdy až likvidačním způsobem. To znamená, že se dluh za několik měsíců násobí.

Nebezpečné jsou i automatické smluvní pokuty, kdy se k opožděné platbě přičítají další sankce. Věřitel tak může vymáhat nejen úrok, ale i smluvní pokuty, které mohou dlužnou částku rychle navýšit. Pokud se ocitnete v takové situaci, je možné se bránit.

Nejprve zjistěte, zda úrok odpovídá smlouvě. Pokud není výše úroku sjednána, platí zákonná sazba. Při podezření na nepřiměřeně vysoký úrok se obraťte na věřitele a pokuste se o dohodu – snížení úroku bývá často výhodnější než vleklý soudní spor. Pokud dohoda selže, ověřte, zda úrok není v rozporu s dobrými mravy – české soudy již několikrát rozhodly, že nepřiměřeně vysoké úroky jsou neplatné. Klíčové je jednat rychle a nenechat dluh narůstat.

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.
Tip na článek

Zpoždění s platbou daní vás může vyjít pořádně draho. Finanční úřad totiž účtuje úroky z prodlení, které se mohou rychle nasčítat. Jak vysoké jsou tyto úroky, kdy začínají nabíhat a existuje možnost je snížit nebo se jim úplně vyhnout? Připravili jsme praktický přehled pro podnikatele i zaměstnance, kteří se chtějí vyhnout nepříjemným sankcím.

Oblasti s vysokými úroky z prodlení: Kde si dát pozor?

Vysoké úroky z prodlení se nejčastěji objevují v oblastech, kde je dlužník v nevýhodném postavení nebo kde se věřitelé snaží využít právní neznalosti klienta. Typickým příkladem jsou nebankovní půjčky, kde úroky z prodlení mohou dosahovat extrémních hodnot. Některé smlouvy dokonce obsahují denní úrokovou sazbu, která v přepočtu na rok znamená stovky procent navíc.

Další rizikovou oblastí jsou nájmy a leasingy, kde mohou být sankce za opožděné platby překvapivě vysoké. U obchodních smluv mezi podnikateli je zase běžné, že si strany sjednávají úroky výrazně nad zákonnou sazbou jako motivaci k včasnému plnění.

Tip na článek

Každý, kdo se někdy opozdil s platbou, už možná narazil na úrok z prodlení. Pokud jste zapomněli zaplatit fakturu, splátku úvěru n ebo třeba nájem, věřitel vám může naúčtovat nejen dlužnou částku, ale i úroky. Jak se úroky z prodlení počítají a kolik vás může zpoždění stát?

Judikatura k nepřiměřeným úrokům: Kdy soud zasáhne?

Soudy v České republice se opakovaně zabývaly případy nepřiměřeně vysokých úroků z prodlení. Například Ústavní soud ve svém nálezu sp. zn. II. ÚS 3194/18 konstatoval, že extrémně nastavené úroky z prodlení jsou protiústavní a odporují dobrým mravům. Soudy tak mohou nepřiměřeně vysoké úroky snížit na přijatelnou úroveň, pokud je shledají v rozporu s principy spravedlnosti.

V této kauze se jednalo o smlouvu o úvěru mezi spotřebitelem a věřitelem, která obsahovala úrok z prodlení ve výši 0,5 % denně, tedy 182,5 % ročně. Dlužník se dostal do prodlení a věřitel se domáhal zaplacení této částky. Ústavní soud se zabýval otázkou, zda je takto vysoký úrok v souladu s dobrými mravy a ústavními principy spravedlnosti.

Ústavní soud dospěl k závěru, že takto vysoké úroky z prodlení jsou nepřiměřené a protiústavní. Argumentoval tím, že sice smluvní autonomie umožňuje sjednání vyšších úroků, ale ty nesmí být likvidační pro dlužníka. Soud zdůraznil, že úroky z prodlení mají motivační funkci, nemají však sloužit k obohacení věřitele na úkor slabší smluvní strany.

Ústavní soud také odkázal na princip ochrany spotřebitele, který vychází jak z českého práva, tak z evropské legislativy. Konstatoval, že úroky nesmí vést k neúměrnému zadlužení, které by dlužníka dostalo do neřešitelné situace.

Výsledkem bylo, že Ústavní soud označil uplatněný úrok za v rozporu s dobrými mravy a zrušil rozhodnutí nižších soudů, které se věřiteli přiklonily. Toto rozhodnutí je důležité pro podobné případy, protože potvrzuje, že soudy mohou a mají přezkoumávat přiměřenost smluvních sankcí a bránit excesům v neprospěch dlužníků.

Shrnutí

Úroky z prodlení mohou být nenápadnou, ale velmi drahou pastí, do které spadne každý, kdo si při podpisu smlouvy dostatečně neohlídá její podmínky. Zatímco zákonný úrok se pohybuje kolem 12 % ročně, smluvní úroky mohou být výrazně vyšší a v některých případech až likvidační. Proto je zásadní každou smlouvu důkladně pročíst a věnovat zvláštní pozornost ustanovením o sankcích za opožděnou platbu. Pokud vám věřitel naúčtuje nepřiměřené úroky, neváhejte se ozvat a pokusit se o dohodu – mnohdy je možné úrok snížit nebo zcela prominout. Pokud dohoda selže a úroky jsou zjevně nepřiměřené, může být řešením soudní spor, který už v minulosti podobné případy rozhodoval ve prospěch dlužníků. Nejlepší obranou je však prevence – smlouvy nečtěte jen zběžně, ale hledejte klíčové formulace, které by mohly znamenat budoucí problémy. V případě pochybností je vždy lepší konzultovat smlouvu s právníkem než později řešit finanční krizi. Pečlivost a proaktivní přístup vám mohou ušetřit nejen peníze, ale i mnoho starostí.

 

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)