K čemu slouží smluvní pokuta? | Dostupný advokát

K čemu slouží smluvní pokuta a jak na ni?

Obrázek k článku K čemu slouží smluvní pokuta a jak na ni?

2. 11. 2016 / autor: Ondřej Preuss

Jistě jste se již setkali se „smluvní pokutou“. Najedeme ji téměř v jakékoliv smlouvě. K čemu slouží, jaké praktické výhody a nevýhody má a proč si na ni dát pozor?

Smluvní pokuta je nástroj. Snažíme se jí donutit smluvní stranu plnit nějakou povinnost. Například, pokud zboží nedodáte do konce měsíce, zaplatíte za každý další den 1000,- Kč pokuty. Pokuta má tedy motivovat k řádnému a včasnému plnění povinností, ke kterým se váš partner zavázal.

Kde není sankce, není motivace plnit. Proto je smluvní pokuta ve smlouvách tak populární.

Pokutou může být cokoliv

Dříve bylo nejasné, zda je možné sjednat smluvní pokutu i v jiné formě než v penězích. Např. pokud nedodám včas 100 tun uhlí, dodám ho za každý den zpoždění o tunu více. Dnes zákon výslovně umožňuje nejen takové ujednání, ale smluvní pokutou může být prakticky cokoliv.

Zavinění

Podle staré úpravy bylo nutné k uplatnění smluvní pokuty zaviněné porušení povinnosti. Dnes tomu tak však již není a smluvní pokutu lze úspěšně vymáhat, i když k porušení povinnosti došlo zvláštní shodou okolností bez zavinění protistrany. Např. dodávka nedorazila, protože to zavinila třetí osoba.

Ve smlouvě však lze toto pravidlo omezit a skutečně vázat smluvní pokutu jen na zavinění konkrétního partnera.

Naopak nelze smluvní pokutou penalizovat oprávněné jednání. Např. v nájemních smlouvách se někdy objevuje, že nájemce má sice právo smlouvu předčasně vypovědět, ale v takovém případě musí uhradit smluvní pokutu (např. ve výši tří nájmů). Soudy však judikují, že takové ujednání není vymahatelné. Nikdo nemůže být trestán za výkon svých práv. Ve smlouvě to přitom jde šikovně ošetřit jinak, aby úmysl stran byl zachován a „pokuta“ byla vymahatelná. Například sjednat delší výpovědní dobu, za kterou je nutné platit nebo konkrétní administrativní náklady, které bude muset “odpadlík” vyrovnat.

Forma

Důležité je, že smluvní pokutu můžete sjednat i ústně. Již neplatí zažitá představa, že je nutná písemná smlouva. Samozřejmě je však potřeba počítat s průkazností takového ujednání. To však může být opřeno o emailovou konverzaci či svědectví důvěryhodného svědka. Ani takové ujednání tedy není radno podceňovat.

Náhrada škody

Pamatujte také na to, že pokud je sjednána smluvní pokuta, neplatí se již náhrada škody. Smluvní pokuta je tedy „konzumuje“. Máte-li např. ve smlouvě sjednáno, že v případě poruchy stroje je výrobce povinen uhradit 100 000,- Kč pokuty, nemůžete nárokovat škodu 200 000,- Kč, i kdybyste ji perfektně prokázali.

Pokud ovšem výslovně do smlouvy doplníte, že nárok na náhradu škody není smluvní pokutou dotčen, můžete v tokavém případě inkasovat nejen 100 000,- Kč, ale i 200 000,- Kč za škodu. Jen je nutné škodu prokázat. To je u smluvní pokuty jednodušší, prokazujete jen porušení smlouvy, ne její výši.

Moderační právo soudu

Je smluvní pokuta a její výše dána smlouvou jednou pro vždy? Není. Soud do její výše může zasáhnout, pokud je nepřiměřeně vysoká a dlužník to navrhne. Soud sám to tedy nemůže bez návrhu rozhodnout, musí počkat na námitku dlužníka.

Jedná se např. o případ, kdy by měl někdo dodat milion krabiček zápalek, v případě nedodání by pak měl platit tučnou pokutu. Dodal by jich 999 999 a stejně by měl zaplatit celou pokutu? To by asi bylo nepřiměřené.

Podle většiny expertů je však možné se zásahu soudu vyhnout výslovným ujednáním, že nelze pokutu nijak „moderovat“. Je to tedy opět na stranách, jak si svá práva upraví.

Určité hranice však judikatura považuje za nepřekročitelné a např. smluvní pokuta vyšší než 0,5 % dlužné částky denně bývá rušena pro rozpor s dobrými mravy.


Rychlá konzultace s právníkem – specialistou na problém, který potřebujete vyřešit

Úvodní konzultace je nejúčinnější způsob řešení jakékoli právní záležitosti. Během 30-60 minut pro vás najdeme vhodný právní postup a navrhneme vám řešení. Podklady nám pošlete jednoduše elektronickou cestou, a do druhého dne se s vámi spojíme a celou věc probereme.

Rychlou úvodní konzultací vám dokážeme poradit s 90 % toho, s čím se jako běžný občan nebo firma setkáte. Nejčastěji to bývají tyto případy:

  • obrana práva z uzavřené smlouvy (včetně uplatnění smluvních pokut),
  • dohody a spory ohledně koupě nemovitostí a nájmů bytů (včetně zápisu do katastru nemovitostí),
  • rozvody a výživné,
  • spory ohledně náhrady škody,
  • neoprávněné exekuce a zastupování v insolvenčním řízení,
  • neoprávněná výpověď ze zaměstnání, včetně nároku na odstupné,
  • reklamace vad a záruky za provedené práce,
  • ochrana osobnosti,
  • pokuty uložené za provoz automobilu,
  • převody automobilů a motocyklů.

Vše s námi můžete vyřídit telefonicky, e-mailem nebo přes Skype, ať už bydlíte kdekoliv. Jednoduše a skutečně účinně. Bez zbytečného chození do advokátní kanceláře. Radíme běžně i přes 8 časových pásem klientům, kteří právě surfují na Bali.

Každý měsíc poradíme na dálku nejméně 200 lidem. Osobně nebo při soudním řízení pak další stovce.

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Rychlá konzultace Prémiová konzultace
Délka konzultace s advokátem30 minut
Konzultace proběhnetelefonicky, Skypetelefonicky,
Skype, e-mail
Jak rychle konzultace proběhnedo 24 hodindle vaší potřeby
Konečná cena včetně DPH690570,22 Kč bez DPH13001074,32 Kč bez DPH

Jako advokáti samozřejmě zachováváme soukromí a mlčenlivost. Cokoli si řekneme nebo napíšeme, zůstane pouze mezi námi. I proto máme zabezpečený systém, přes který nám posíláte citlivé podklady. Vše je tak bezpečnější než přes e-mail.

Rychlé představení služby

Děkujeme klientům, kteří nám dovolili sepsat své příběhy, a sdílet tak s dalšími z vás své zkušenosti:

Ing. Lucie Proroková, Ostrava (překladatelka): „S jednorázovou konzultací jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v krátkém termínu - do druhého dne od objednání.“
Michal Vrátný, Praha (podnikatel): „Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.“
MDDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín (zubařka): „Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy s neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.“
Lukáš Řezníček, Praha (řízení letového provozu): „Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Advokátní kancelář Dostupný advokát odhalila v mé smlouvě o převodu bytu „nenápadné“ riziko, které by mě stálo hodně peněz.“
Štěpán Mičunek, Rožnov p. R. (podnikatel): „Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Advokáti mi poradili, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde byl Dostupný advokát můj právní zástupce. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.“
Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí (servisní technik): „Jít osobně za právníkem mně přišlo dost nepříjemné. Zde jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s ním musel setkat a hledat ho v seznamu advokátů. Koupil jsem u něj právní konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. S právníkem jsem mluvil online přes skype, byl příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.“
Pavel Kasal, Praha (provozovatel webu): „Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se mi nezdálo, a tak jsem se obrátil na online právní poradnu Dostupného advokáta, který se velice rychle seznámil s celým případem a následně mi doporučil možné varianty, jak se bránit. Samozřejmě mi pomohli připravit potřebné podklady. Díky nim jsem musel uhradit pouze zlomek původní částky a tím ušetřil desetitisíce korun.“
Mgr. Vojtěška Kupcová, Otrokovice: „Chci poděkovat za výborné služby, které jste mi poskytli. Jsem důchodkyně a nesplacená směnka ve výši 100.000 Kč pro mne představovala ztrátu finanční rezervy, kterou v mém věku považuji za důležitou. Ztrácela jsem naději. "Dostupný advokát" kvalifikovaně záležitost vyřešil bez toho, abych někam musela chodit či se dokonce účastnit soudních jednání! Mnohokrát děkuji, vaší práce si velice vážím a přeji hodně úspěšných řízení.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Napsali o naší službě:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: