Příslušenství pohledávky: Co všechno může věřitel vymáhat nad rámec dluhu?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
7. listopadu 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Při uplatňování pohledávek nejde často jen o samotný dluh (jistinu). Věřitelé mají právo vymáhat také příslušenství pohledávky, což může zahrnovat úroky z prodlení, smluvní pokuty a náklady spojené s vymáháním dluhu. Přečtěte si, co všechno může být součástí příslušenství pohledávky a jaké jsou možnosti jeho vymáhání podle práva. Zároveň vám vysvětlíme, jak funguje zápočet pohledávek a jak se v praxi uplatňuje.

Co je to příslušenství pohledávky?

Příslušenství pohledávky je souhrn vedlejších nároků, které vznikají spolu s hlavní pohledávkou (jistinou) a jsou s ní úzce spojené. Jinými slovy jde o další částky, které se připočítávají k původní pohledávce (i té nedobytné) a věřitel má nárok na jejich uplatnění. Podle občanského zákoníku jsou příslušenstvím pohledávky zejména tyto věci:

  • Úroky z prodlení: Ty vznikají, pokud dlužník nesplní svůj závazek včas, tedy nezaplatí v domluvené lhůtě. Věřitel tak může požadovat kompenzaci za prodlení s úhradou.
  • Smluvní pokuty: To jsou sankce za porušení povinností dlužníka. Tyto pokuty ale musí být předem sjednané ve smlouvě mezi věřitelem a dlužníkem.
  • Náklady spojené s uplatněním pohledávky: Věřitel může požadovat úhradu nákladů, které mu vznikly při vymáhání pohledávky, jako jsou soudní poplatky, náklady na právní zastoupení a podobně.
Související služba

Chcete k nezaplacené pohledávce získat příslušenství, které vám náleží?

Ne každý ví, že když mu dlužník nezaplatí včas, má nárok na uhrazení úroků z prodlení a dalších výdajů spojených s vymáháním pohledávky. Pokud ani vy nevíte, co všechno můžete po dlužníkovi vlastně požadovat, obraťte se na naši advokátní kancelář. Rádi vám poradíme a pomůžeme připravit všechny potřebné materiály k tomu, abyste získali zpět své peníze včetně úroků a dalšího příslušenství.

To mě zajímá

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Jak je to s úroky z prodlení?

Úroky z prodlení představují nejčastější příslušenství pohledávky. Jejich hlavním účelem je to, aby věřitel získal odškodnění za opožděnou úhradu a zároveň aby byl dlužník byl motivovaný k plnění svých závazků včas.

Jak se vypočítávají úroky z prodlení?

Výpočet úroků z prodlení v případě příslušenství pohledávky se řídí občanským zákoníkem a nařízením vlády o výši úroků z prodlení. Základem je určení dlužné částky, počtu dnů prodlení a aktuální výše zákonných úroků z prodlení. Do hry vstupuje v tomto případě zároveň repo sazba, kterou vyhlašuje Česká národní banka.

Zákonná výše úroků z prodlení se může měnit v závislosti na změnách repo sazby České národní banky. Takže pokud chcete někomu vyměřit výši úroků, sledujte aktuální legislativu a vyhlášky. Ještě lepší však je svěřit celou záležitost do rukou právnímu zástupci, který vyřídí tyto formality za vás a ohlídá jejich správnost. Při běžných smluvních vztazích si ale mohou věřitel s dlužníkem mezi sebou sjednat i vyšší úroky, pokud se na nich obě strany dohodnou a odsouhlasí si je.

Příklad výpočtu: Pokud má dlužník uhradit 200 000 Kč a platí pozdě, může věřitel po 60 dnech prodlení požadovat úroky z prodlení ve výši: 200 000 Kč × 0,10 × (60 / 365) = 3 287,67 Kč.

Úroky z prodlení jsou upraveny v občanském zákoníku a nařízením vlády. Věřitel má právo na úroky automaticky, jakmile dojde k prodlení. Takže není ani potřeba, aby úroky byly výslovně sjednané ve smlouvě, a přesto na ně má věřitel nárok. Jejich vymáhání patří ke standardní součásti vymáhacího řízení, a to jak před soudem, tak případně v exekučním řízení.

Příslušenství pohledávky často tvoří podstatnou část vymáhané částky, a to zejména u dlouhodobě neuhrazených pohledávek. Úroky z prodlení a smluvní pokuty mohou dluh výrazně navýšit.

Jak je to se smluvními pokutami?

Smluvní pokuta se definuje jako dohodnutá sankce mezi věřitelem a dlužníkem za případné porušení smluvních povinností. Pokud chcete požadovat uhrazení smluvní pokuty, musíte ji mít na rozdíl od úroků z prodlení výslovně sjednanou ve smlouvě. V tomto případě také nestačí určit a domluvit se na její výši, ale zároveň je potřeba, abyste si ve smlouvě sjednali podmínky, za kterých je možné smluvní pokutu uplatnit.

Tip na článek

Tip: Věděli jste, že existují přednostní pohledávky, které věřitele upřednostňují při odškodnění? Jedná se například o výživné na dítě nebo dluhy vůči státu.

Podmínky smluvních pokut

Podmínkou platnosti smluvních pokut je, že nesmějí být nepřiměřené. Pokud by byla výše pokuty v rozporu s dobrými mravy (například nepřiměřeně vysoká), soud může pokutu snížit nebo ji prohlásit za neplatnou. Co jsou dobré mravy nebo přiměřeně vysoká částka, je v takových případech většinou předmětem bouřlivé diskuze a sporu. Z hlediska praxe platí, že smluvní pokuty by měly být co do částky v poměru k hodnotě závazku a k následkům porušení smlouvy. Extrémně vysoké smluvní pokuty může následně soud považovat za neplatné, protože by byly v rozporu se zásadami poctivého obchodního styku.

Smluvní pokuty jsou vymahatelné. Tvoří totiž součást příslušenství pohledávky, takže je věřitel může vymáhat společně s hlavním dluhem. V praxi bývají smluvní pokuty často předmětem sporů, zejména právě v případech, kdy dlužník považuje jejich výši za nepřiměřenou.

Tip na článek

Tip: Pokud po vás věřitel požaduje nepřiměřeně vysokou částku za prodlení nebo jinou pokutu, kontaktujte Dostupného advokáta. Náš právní zástupce zkontroluje všechny dokumenty a pomůže vám celou situaci vyřešit.

Jak je to s náklady spojenými s uplatněním pohledávky?

Další důležitou součástí příslušenství pohledávky jsou náklady, které věřitel vynaložil na vymáhání dluhu. Může jít například o:

  • Soudní poplatky: Pokud se věřitel rozhodne řešit svou pohledávku soudní cestou, musí při podání žaloby zaplatit poplatek, jehož výše se odvíjí od hodnoty sporu. Tento náklad může potom požadovat zpět od dlužníka. Samozřejmě jen v případě, že uspěje v soudním řízení.
  • Náklady na právní zastoupení: Soud může rozhodnout, že věřitel má zároveň právo na náhradu nákladů za služby advokáta, které musí uhradit dlužník.
  • Exekuční náklady: Pokud dlužník nesplní dobrovolně rozhodnutí soudu, mohou být náklady exekuce součástí příslušenství pohledávky.

Náklady spojené s vymáháním dluhu musí být vynaložené účelně, jinak by je věřitel nemohl po dlužníkovi požadovat. To znamená, že musí být nezbytné pro dosažení uspokojení pohledávky a v přiměřené výši. Soudy posuzují, zda byly tyto náklady přiměřené dané situaci.

Příslušenství pohledávky může dostat dlužníka i do exekuce

V praxi může být příslušenství pohledávky klíčovým faktorem při vymáhání dluhů. Zejména u dlouhodobě neuhrazených závazků mohou úroky z prodlení a smluvní pokuty výrazně zvýšit celkovou dlužnou částku. Soudní a exekuční náklady navíc mohou pro dlužníka znamenat další finanční zátěž, což může komplikovat jeho schopnost splácet. Insolvence nebo exekuce pak nejsou ojedinělým dopadem. Na druhé straně má věřitel právo požadovat odškodnění za prodlení, sankce za porušení smlouvy a úhradu veškerých nákladů, které v souvislosti s vymáháním pohledávky vznikly.

Tip na článek

Tip: Pokud nezvládáte vymáhat svou pohledávku, můžete využít takzvané postoupení pohledávky. To zjednodušeně znamená, že svou pohledávku prodáte jinému věřiteli, který pak získá veškerá práva s ní spojená a může ji po dlužníkovi vymáhat sám. Vy tak získáte alespoň část svých peněz zpět a s vymáháním se dále nemusíte zaobírat.

Shrnutí

Příslušenství pohledávky je důležitou součástí každého dluhu. Věřitelé mají nárok na úroky z prodlení, smluvní pokuty a náhradu nákladů spojených s vymáháním pohledávky. Tento nárok může výrazně zvýšit celkovou částku, kterou věřitel po dlužníkovi vymáhá. Zatímco na úroky z prodlení má právo ze zákona, smluvní pokutu může vymáhat pouze v případě, že jsou výše a podmínky této pokuty jasně definované ve smlouvě.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)