založení SVJ nebo BD | Dostupný advokát

Jak založit SVJ nebo bytové družstvo

Obrázek k článku Jak založit SVJ nebo bytové družstvo

14. 7. 2016 / autor: Ondřej Preuss

Zakládáte bytové družstvo (BD) nebo společenství vlastníků jednotek (SVJ)? Pak právě pro vás jsme připravili stručný přehled toho, co tento proces obnáší.

Založení SVJ

SVJ lze v zásadě založit dvěma způsoby:

    1. zahrnutím stanov SVJ do prohlášení vlastníka a jeho schválením, nebo
    2. schválením stanov v podobě notářského zápisu.

První možnost založení, tedy zakomponování stanov do prohlášení vlastníka, bude přicházet v úvahu v těch domech, které nejsou rozděleny na jednotlivé bytové jednotky zapsané do katastru nemovitostí.

Poté, co proběhl jeden z výše uvedených scénářů, musí dojít k zápisu SVJ do obchodního rejstříku. K tomu slouží formulář, který je dostupný na webu Ministerstva spravedlnosti (justice.cz). K vyplněnému formuláři pak musíte přiložit následující dokumenty:

- prohlášení vlastníka a zápis bytových jednotek do katastru nemovitostí, nebo notářský zápis o schválení stanov SVJ (záleží na scénáři založení),

- čestné prohlášení členů statutárního orgánu SVJ a souhlas s jejich zápisem do obchodního rejstříku.

Formulář pro zápis údajů do obchodního rejstříku vám rádi připravíme.

Založení bytového družstva

Bytové družstvo se zakládá ustavující schůzí členů družstva, o které musí být pořízen zápis notářem. Družstvo musí mít alespoň tři zakládající členy. Notářský zápis o ustavující schůzi navíc musí ještě obsahovat: (i) seznam členů – zakladatelů družstva a (ii) závazek o úhradě základního členského vkladu každého ze členů družstva.

Poté, co proběhla ustavující schůze družstva, je nutné zapsat BD do obchodního rejstříku. Teprve v tomto momentu BD vzniká jako právnická osoba.

Stejně jako v případě SVJ se žádost o zápis BD do obchodního rejstříku podává na speciálním formuláři, který je dostupný na webu Ministerstva spravedlnosti (justice.cz). K vyplněnému formuláři pak musíte přiložit následující listiny:

- notářský zápis o ustavující členské schůzi,

- čestné prohlášení členů statutárního orgánu (případně dalších orgánů) BD a souhlas s jejich zápisem do obchodního rejstříku,

- listinou, která osvědčuje právní důvod užívání prostor, kde je umístěno sídlo BD, doklad o splacení stanovené části členského vkladu.

Se založením, přípravou návrhu na zápis SVJ nebo BD, ale i s přípravou všech výše uvedených listin vám rádi pomůžeme. Seznamte se s naší nabídkou.
Stáhněte si zdarma čtivý ebook pro předsedy SVJ a BD a jejich členy a vyhněte se právním rizikům, které správu Vašeho domu provázejí.
Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: