marek
Koupě nebo prodej nemovitosti
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Proč nepodcenit zástavní právo smluvní?

S hypotékou se nerozlučně pojí zástava nemovitosti. Je to podobně nerozlučná dvojka jako třeba Bob a Bobek, i když ti nečerpali hypotéku a bydleli v klobouku, který jim nepatřil.

Rodinné domy se smluvním zástavním právem
4 minuty čtení
3. 1. 2021

Co je zástavní právo?

Zástavní právo smluvní je ve své podstatě záruka pro toho, kdo koupi nemovitosti financuje – nejčastěji jde o banku, může to ale být prakticky kdokoliv. Pokud je nemovitost zastavena, má jistotu, že když nedostane peníze zpět, může na základě zástavního práva přistoupit k prodeji nemovitosti a z výtěžku tím umořit své pohledávky. Jaká úskalí jsou se zástavou spojená?

Tip: Zástavní smlouva se podává se správně vyplněným návrhem na vklad na příslušném katastrálním úřadu.

Z advokátní praxe: Na nemovitosti zůstala zástava před jejím prodejem

„Pan Pavel prodával dům po rodičích a chtěl ušetřit na papírování. Domluvil se tedy s kamarádem, který chtěl dům koupit. K tomu ale potřeboval peníze. Jak je získal? Podařilo se mu pana Pavla přesvědčit k tomu, aby mohl zastavit jeho dům ještě před samotným prodejem. Tvrdil mu, že je to naprosto běžné.

Peníze pak ale použil na něco úplně jiného a banka začala hrozit zpeněžením zástavy.“

Panu Pavlovi tak v tu chvíli hrozilo, že by mohl přijít jak o dům, tak o peníze. To je infarktová situace, se kterou si nevěděl rady, a tak se obrátil na nás. Poradili jsme mu, jak dál postupovat a nakonec se podařilo celý obchod realizovat jen s mírným zpožděním a za pomoci přefinancování u „kamaráda“. Zástavní právo smluvní není radno podceňovat. Neberte zástavu nemovitosti jako nějakou nutnou samozřejmost u převodu, mohlo by se vám to vymstít.

Tip: Zjistěte, jak bezpečně zastavit nemovitost.

Řešíte převod nemovitosti se zástavou?

Posoudíme rizika plynoucí ze situace a poradíme vám nejvýhodnější řešení. Kromě toho zvládneme zajistit kompletní smluvní a právní servis spojený s prodejem nebo koupí nemovitosti do 48 hodin. Profesionálně, bezchybně a online.

Využít garanta v podobě advokáta se specializací na nemovitostní právo

Co je to zástavní právo smluvní?

Zástavní právo je jedno z typických věcných práv, tedy práv, která nejde u nemovitostí jen tak obejít, protože se zapisují do katastru nemovitostí (stejně jako samotné vlastnictví).

Slouží k zajištění dluhu pro případ, že by dlužník nebyl schopen včas a řádně splácet své závazky vůči věřiteli. Pokud by k tomu skutečně došlo, pak by proběhlo exekuční řízení a zástava by mohla být například prodána ve veřejné dražbě. Přednostně jsou z ní pak hrazeny pohledávky zástavního věřitele. Je to vlastně forma pojištění, respektive zajištění půjčky či úvěru.

Je možné zástavní právo prodat nebo převést?

Pohledávku, která je chráněna zástavním právem, lze samozřejmě prodat nebo postoupit. Banky často takto postupují, nechce se jim peníze vymáhat, a tak v případě problémových dlužníků prodají pohledávku inkasní společnosti. Ta si pak nebere servítky a prodá dům lidem klidně nad hlavou.

Co se stane se zástavou, když je dluh převeden?

Zástavní právo samozřejmě samostatně převoditelné není. Je pevně spjato se zastavenou věcí a s daným úvěrem.

Tip: Před koupí nemovitosti zkontrlujte, zda na ní nějaké zástavní právo nevázne a další možné problémy.

Převodem dluhu se totiž zástava nepřesune a zůstane na vašem domě. To znamená, že její dopady při nesplácení si tak kupujete společně s domem či bytem. Při převodu je tedy vždy potřeba vyřešit staré zástavy a například je přednostně z kupní ceny uhradit.

Jakými způsoby se dá zástavní právo vymazat?

K výmazu zástavního práva dochází:

 • převzetím úvěru,
 • převodem zástavy na jinou nemovitost,
 • splacením úvěru z kupní ceny (hypotéky).

Katastrálnímu úřadu budete muset dodat potvrzení o zániku zástavního práva. To musí mít určité náležitosti včetně ověřeného podpisu věřitele. Proto je nejvhodnějším řešením využít formulář Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.

Tip: Řízení o vymazání zástavního práva je vkladovým řízením, proto počítejte se správním poplatkem ve výši 2 000 Kč.

Co následuje po splacení dluhu?

Pokud zanikne úvěr, zaniká i zástava. Nikoliv však úplně nezbytně. Většinou skutečně platí, že pokud dlužník splní zástavou zajištěný dluh, zástava ztrácí smysl a zaniká. Někdy je však možné sjednat i tzv. uvolněnou zástavu (v katastru nemovitostí). Ta funguje tak, že její držitel (většinou banka) sice dostane zpět svou pohledávku, půjčí však obratem novou částku. Tento nový dluh se pak nezajišťuje novou zástavou, ale využije se již ta stará – uvolněná. Má to výhodu zejména v situaci, kdy na nemovitosti vázne hned několik zástav. V případě problémů se totiž řeší v pořadí, v jakém zástavy vznikly. Nový dluh se starou zástavou tak může získat prioritu.

Chcete mít jistotu, že všechno při zástavě nemovitosti a jejím převodu proběhne hladce? Rádi vám při tom budeme nápomocni a vše zajistíme. Kontrola úvěrové nebo zástavní smlouvy je samozřejmostí v rámci balíčků právních služeb pro koupi nebo prodej nemovitosti.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

 • Vše zvládneme online
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

od 5500 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Cyd onie

před 7 měsíci

Při koupi bytu jsme chtěli mít jistotu, že po právní stránce vše proběhne hladce, proto jsme využili služeb této firmy. Rozhodně je mohu doporučit, rychlé zpracování požadavku, vstřícné jednání a cena rozumná.

Tomáš Rufer

před 9 měsíci

Kvalitu právní služby posoudit neumím, ale co umím posoudit, jsou její výsledky. Tato firma se mi už dost vyplatila. Mám pocit, že při spolupráci jde o to, abych řešenou situaci vždy pochopil a ne jen dostal suchou zprávu v právnickém jazyce. Řekl bych, že teamu jde o mou spokojenost.

Jiří Kopic, Praha

před 1 rokem

Nas advokat byl velice ochotny a vstricny, urcite doporucuji!


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

pár zkoumající dokumenty a účty

Jak na hypotéku

Pokud nemáte dostatek peněz na to, abyste koupili byt nebo dům takříkajíc za hotové, můžete využít hypotéku.

1. 6. 2018
realitní makléřka ukazuje zájemcům o koupi kuchyň

Checklist – kupní smlouva na nemovitost

Chystáte se koupit nemovitost? Dejte si pozor na následující seznam oblastí, které byste rozhodně měli před uskutečněním koupě prověřit.

31. 7. 2018
starší paní hledící z okna

K čemu slouží věcné břemeno nebo služebnost

Rodiče se často rozhodnou věnovat svůj dům či byt dětem. Vyjde to levněji, než kolik by stálo vyřízení pozůstalosti v dědickém řízení. Navíc mají rozdělení svého majetku mezi ratolesti pod…

6. 6. 2018

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021