Prodloužení nájemní smlouvy na byt | Dostupný advokát

Podmínky prodloužení nájemní smlouvy na byt je dobré mít ošetřené už při jejím uzavírání

Obrázek k článku Podmínky prodloužení nájemní smlouvy na byt je dobré mít ošetřené už při jejím uzavírání

29. 7. 2017 / autor: Ondřej Preuss

Uzavírání nájemní smlouvy na byt provází celá řada otázek: Na co při jejím sjednávání nezapomenout? Je nutné od začátku myslet na prodloužení nájemní smlouvy? A kdy se smlouva prodlouží automaticky?

Z advokátní praxe: Nový občanský zákoník umožňuje za určitých okolností automatické prodloužení nájemní smlouvy na byt

Pan Rostislav pronajímal rodinný domek a vždy uzavíral s nájemcem smlouvu jen na rok. Dům však nyní potřebuje pro syna, a tak už poslední turnus nechtěl prodloužit a nechal smlouvu „doběhnout“. Jelikož je mírné povahy, chápavě nechal nájemníka i po oficiálním konci doby nájmu v domě bydlet – „než si něco najde“. Nájemník sliboval, že odejde do měsíce, pak do dvou, ale stále se k odchodu neměl. Jakmile uplynuly tři měsíce, oznámil panu Rosťovi, že nájem je ze zákona prodloužen a že má smůlu, protože on v domě zůstává.

Pan Rostislav si „rval vlasy“. S něčím takovým vůbec nepočítal. Obrátil se na nás, abychom mu poradili, jak se dá taková situace řešit. Od roku 2014 je účinný nový občanský zákoník. Je pravda, že umožňuje obnovu nájmu bytu, což předchozí občanský zákoník vylučoval.

Skutečně tedy platí, že pokračuje-li nájemce v užívání bytu nebo domu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit a pronajímatel ho v té době nevyzve, aby byt opustil, nájem je znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednání dříve; nejvýše ale na dobu dvou let.

Pan Rostislav sice tvrdil, že nájemce k opuštění bytu vyzýval, vždy to však bylo pouze ústně nebo telefonicky. Neměl o tom žádný záznam, výzva přitom musí být písemná (ideálně dopisem s dodejkou).

I tak nebylo nic ztraceno. Panu Rostislavovi jsme stejně poradili, jak se vykutáleného nájemníka zbavit. Pokud totiž pronajímatel potřebuje dům pro svou rodinu, může nájemní smlouvu na byt vypovědět s tříměsíční výpovědní dobou. Ve smlouvě je navíc možné automatické prodlužování vyloučit.

Chcete se vyvarovat zbytečných chyb při uzavírání nájemní smlouvy na byt? Rádi pro vás připravíme smlouvu na míru.


Nájemní smlouvu sepíšeme i zkontrolujeme do 2 dnů. V celém Česku!

Ať už nemovitost pronajímáte, nebo si chcete nemovitosti pronajmout, díky nám máte jistotu, že nájemní smlouva bude po právní stránce naprosto v pořádku.

Nájem bezpečně a bez právních komplikací

Dohlédneme na to, aby nájemní smlouva obsahovala vše tak, aby nájem proběhl hladce a bez zbytečných konfliktů. Pomůžeme vám i s prodloužením nájemní smlouvy - stejně jako panu Jaroslavovi, který řešil problém s nájemníky. Také poradíme, jak nájemní smlouvu nejlépe ukončit dohodou či výpovědí. Připravíme předávací protokol a potvrzení o složení jistoty (kauce) a ochráníme vás jako paní Sašu proti dvojím platbám.

Pokud pojímáte byt jako investiční příležitost a chcete jej pronajímat například přes Airbnb, u nás jste správně.

Ochráníme vaše práva při pronajímání nemovitosti

Díky naší pomoci se vám nestane, že kvůli chybě v nájemní smlouvě bude nájemní smlouva neplatná nebo pronajímateli neoprávněně zůstane po skončení smlouvy kauce (jistota), jako tomu bylo v případě paní Miluše a pana Antonína.

Poradíme vám i s problematikou zřízení trvalého pobytu ze strany nájemníka nebo jak vyřešit situaci, když se nájemník odmítá po uplynutí doby nájmu odstěhovat z bytu. V akutních případech reagujeme neprodleně.

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Vzor nájemní smlouvy Premium
Poskytneme vám aktuální a bezpečný vzor obecné nájemní smlouvy
Sepíšeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu
Zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu
Připravíme předávací protokol a potvrzení o platbě kauce nájemníkem
Poskytneme konzultaci s advokátem pro zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení?do 48 hodin
Konečná cena včetně DPHzdarma = 029002396,56 Kč bez DPH

Rychlé představení služby

Rychlá služba pro pronajímatele a nájemníky

Díky našim službám máte jistotu, že ani po skončení nájmu nevzniknou mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasné nájemní smlouvy. V případě problému s nájemní smlouvou vám poradíme, jak váš problém co nejrychleji vyřešit. Pokud spolupracujete s realitním makléřem, ale i tak chcete mít jistotu, že předložená nájemní smlouva je pro vás bezpečná, jsme tu pro vás. Objednáte-li si expresní a individuální služby, bude takový i náš přístup. Ať už jste z Prahy, Brna, Plzně, Hradce Králové, Liberce či Ostravy, nenecháme vás čekat.

Anonymní vzory smluv a neodborné rady vás mohou finančně poškodit

Anonymní vzor nájemní smlouvy zdarma, ať už pronajímáte byt, pozemek, garáž nebo nebytové prostory, vám může zkomplikovat život na mnoho let a velmi zásadně vás poškodit. I když si vzor nájemní smlouvy můžete stáhnout i u nás, jedině nájemní smlouva vytvořená nebo zkontrolovaná advokátem, který se specializuje na nemovitostní právo, vás opravdu účinně ochrání. Garantujeme správnost všech smluv podle nového občanského zákoníku (NOZ).

S čím jsme už klientům pomohli?

Každý měsíc připravujeme nebo kontrolujeme mnoho nájemních smluv. Nejčastěji to jsou nájemní smlouvy pro vlastníky nemovitostí. Nájemní smlouvy také často kontrolujeme pro studenty, kteří si pronajímají sdílené bydlení, nebo pro cizince, kteří přijíždějí do České republiky za prací.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

PhDr. Helena Hoffmanová, Praha: (pronajímatelka nemovitostí): “Pronajímám a podnajímám řadu nemovitostí a s "DostupnyAdvokat.cz" spolupracuji pravidelně a dlouhodobě. Oceňuji zejména spolehlivost. Také obdivuji flexibilní a odborné  služby i obratný systém advokátních služeb na dálku. Nejvíc si cením toho, že DostupnyAdvokat.cz mi radí s mladým duchem, tzn. zná i novoty. S touto právní službou mohu být klidná.”
Ing. Jana Žáčková, Praha (pracovnice odpadového hospodářství): “Nechali jsme si s přítelem zkontrolovat nájemní smlouvu na náš první byt a byli jsme rádi, že nám někdo řekl, jaká máme práva, a vysvětlil, co nás čeká."
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Radíme vám i v médiích:


Musí pronajímatel najít nájemci náhradu v případě, že mu není nájem prodloužen?

Zákon už několik let negarantuje nájemníkovi bydlení „za každou cenu“. Není už paternalistický a možnost přiznat bytovou náhradu při skončení nájemního vztahu bytu vůbec neobsahuje – na žádném místě nové právní úpravy ji nenajdete.

Vypuštěna byla také samozřejmě část, v níž byly bytové náhrady zákonem definovány. To znamená, že zákonem již není ani stanoveno, co je náhradním bytem a náhradním ubytováním. Výkon rozhodnutí o vyklizení bytu se nyní provádí vyklizením nikoli do přístřeší, ale osoby se prostě vykazují a věci odstraňují.

Dále se již tedy nebude řešit, jaký typ nebo podoba bytové náhrady přísluší dané osobě v tom kterém případě, ani zda později není důvod ke změně přiznané bytové náhrady. Pokud pronajímatel prodloužení nájemní smlouvy nepřipustí, nemusí ani řešit, kde bude nájemce bydlet dál.

Zajímá vás, jaká úskalí s sebou může nést uzavírání nájemní smlouvy? Přečíst si o tom můžete v tomto článku. Potíže můžou nastat také při ukončování nájmu. Jak to může v praxi vypadat, se dočtete tady.

Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: