Občanský zákoník chrání primárně slabší smluvní stranu. Za tu považuje nájemce. Z toho důvodu existují pro majitele určitá omezení, která mají chránit nájemce. Přečtěte si, na které oblasti se tato ochrana vztahuje.
Občanský zákoník chrání primárně slabší smluvní stranu. Za tu považuje nájemce. Z toho důvodu existují pro majitele určitá omezení, která mají chránit nájemce. Přečtěte si, na které oblasti se tato ochrana vztahuje.
Pan František před léty uzavřel smlouvu o pronájmu svého bytu, který v Praze zdědil. Smlouvu měl vyšperkovanou mnoha povinnostmi nájemníka – od zákazu kouření, přes vyloučení zvířat, až po zákaz byť přechodného ubytování kohokoliv dalšího – a na každé pochybení nájemníka měl připravenou smluvní pokutu. Cítil se tedy bezpečně, i když smlouvu uzavřel na dobu neurčitou. Vždyť při porušení smluvních podmínek si sjednal i možnost odstoupení od smlouvy, čeho by se tedy měl obávat?
Před několika lety však přišla změna úpravy nájmu a smlouva o pronájmu bytu je náhle sešněrovaná tzv. novým občanským zákoníkem. Ten se totiž zpětně vztahuje i na již uzavřené smlouvy.
Když nám pan František svou zažloutlou smlouvu předložil, museli jsme mu bohužel oznámit, že téměř žádné jeho sankce neplatí, odstoupit nemůže a nájemník povinnostmi dle smlouvy není vázán. Navíc není jen tak případného nesolidního nájemníka z bytu dostat. Základní chybou v tomto případě bylo, že smlouvu s nájemcem uzavřel na dobu neurčitou.
Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.
K ujednání zakládající právo vymáhat smluvní pokutu za skutečnosti, které zákon nezakazuje, se nepřihlíží. Je tedy nicotné. To v praxi znamená, že i když smluvní pokuta ve smlouvě je, dané ujednání je bez právní relevance a soud bude k této skutečnosti přihlížet již z moci úřední a pokutu nepřizná.
To ale neznamená, že jsou pokuty zakázány plošně. Od roku 2020 jsou pokuty opět povoleny, ale pouze na skutečnosti, které je možné zakázat. Jelikož tedy nemůžete nájemníkovi zakázat např. nahlášení trvalého pobytu, nemůžete ho v tomto případě ani pokutovat. Na druhou stranu, máte právo požadovat po nájemníkovi, aby vám vrátil byt v původním stavu, a proto nedodržení tohoto práva, můžete pokutovat.
Tip: Pronajmout byt není jen tak. Je třeba ošetřit všechny podrobnosti pronájmu a chránit svá práva i svůj majetek. Žádný pronajímatel asi nechce po pár měsících či letech získat zpět zničený byt nebo věčně řešit neuhrazené platby za nájem. Co si tedy ohlídat a jak pronajmout byt co nejbezpečněji? To se dozvíte v našem dalším článku na téma jak bezpečně pronajmout byt z pohledu pronajímatele.
Věcí a činností, které nemá pronajímatel právo zakázat, existuje celá řada. Pojďme se podívat na ty hlavní:
Klasický podnájem pronajímatel zakázat může, respektive vázat ho na své povolení. Kdy jej však zakázat nemůže je v případě, že nájemník podnajímá pouze část bytu (např. jednu ložnici) a sám v bytě nadále bydlí. Výjimkou je v tomto případě situace, kdy je v nájemní smlouvě jasně stanoveno, že k tomuto potřebuje souhlas pronajímatele. Zákaz také není možný v případě, že se jedná o podnájem osobám blízkým. O blízkou osobu se přitom jedná v případě, že je tato osoba nájemníkovým přímým příbuzným v první linii, jeho manželem nebo registrovaným partnerem. Může se jednat také osoby sešvagřené nebo osoby žijící ve společné domácnosti.
V tomto případě je proto do nájemní smlouvy dobré uvést podmínky pro podnájem další osoby. Tedy např. nutnost vašeho souhlasu (pro případy, kdy máte právo podnájem zamítnout) a další podmínky, jako je např. zvýšení nájemného z důvodu většího opotřebení bytu apod.
Návštěvy nájemníkovi, narozdíl od podnájmu, zakázat nemůžete. Pokud tedy máte tento zákaz stanovený v nájemní smlouvě, bere se jako neplatný. Stejně tak vám nemusí nájemník ani návštěvy předem ohlašovat apod. Jednoduše vám do toho, koho si do bytu vodí, nic není.
Může však nastat situace, kdy jsou návštěvy určité osoby natolik časté, že se jedná spíše o dalšího obyvatele bytu. Typickým příkladem může být vznik nového partnerského vztahu, kdy přítelkyně nejdříve tráví u svého přítele (a vašeho nájemníka) pouze některé víkendy. Jak se ale jejich vztah vyvíjí, prodlužuje se také doba, kterou přítelkyně u svého přítele tráví. V tomto případě se stávají rozhodnými dva měsíce pobytu – pak se již návštěva považuje za dalšího člena domácnosti a vám tak může vzniknout právo toto spolubydlení schválit (nebo ne).
Zákaz podnikání v bytě nebo domě pod hrozbou smluvní pokuty je také vyloučený. Zakázat podnikání je však možné v případě, že nájemník nemá v bytě nahlášené místo trvalého pobytu. Souhlas bude potřebovat také v sitaci, že by v bytě plánoval zřídit provozovnu. V tomto případě pak nezáleží na tom, zda má nebo nemá v bytě nahlášený trvalý pobyt.
Tip: Nastartujte své podnikání bez právních rizik s Dostupným advokátem. Bezpečně vás provedeme celým procesem a ohlídáme, abyste hned od začátku měli vše nastavené na míru a podle svých představ.
Nelze zakázat ani chov zvířete v bytě, za předpokladu, že jeho chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu nepůsobí obtíže nepřiměřené poměrům v domě nebo v bytě. Zakázat psa tedy patrně ve většině případů nebude možné, zakázat nebezpečné exotické zvíře však už ano. Co však udělat můžete, je chov zvířete podmínit. Můžete tak například požadovat po nájemci, aby platil vyšší nájem.
Zakázat nemůžete ani kouření v bytě. Výjimky představují situace, kdy by kouř vycházející z bytu nepřiměřeně omezoval například sousedy, kteří bydlí v patře nad nájemníkem. Ti se pak mohou se domáhat, aby se kouření například na balkóně zdržel.
Je ale známým faktem, že se zápach z cigaret dostane všude – do omítek, koberců a dokonce i do zdí. V tomto případě vás naštěstí zákony chrání. Nájemník má totiž po skončení nájmu povinnost dát byt do původního stavu, což se vztahuje i na odstranění přetrvávajícího zápachu. Tuto povinnost se vám vyplatí zanést i do smlouvy, aby si byl této skutečnosti váš nájemník vědom. A co víte, třeba si kouření v bytě nakonec rozmyslí.
Obecně lze tedy říct, že se nepřipouští zakotvení povinnosti, která je vzhledem k okolnostem zjevně nepřiměřená.
To, že nemůžete řadu věcí zakázat, ještě neznamená, že se vůbec nemáte jak chránit. Dobrým pomocníkem vám, kromě kvalitně sepsané nájemní smlouvy, bude předávací protokol. V něm je třeba uvést veškeré vybavení bytu a popis stavu, ve kterém je byt předáván. Nejlepším řešením je vše zdokumentovat také pomocí fotografií či videa. Po skončení nájmu tak budete mít v ruce důkazy v případě, že by nájemník vrátil byt ve stavu, který neodpovídá stavu před předáním.
Jako už jsme zmínili výše, do smlouvy můžete zahrnout také pokuty. Jejich charakter a výše je však omezená. V první řadě platí, že součet veškerých pokut a vratné kauce nesmí překročit trojnásobek měsíčního nájmu. Dále platí, že nemůžete pokutovat věci, které zákon neumožňuje (tedy např. skutečnosti, které jsme uvedli výše). Co však pokutovat můžete je třeba poškození bytu či vybavení nebo nevrácení bytu do původního stavu.
Tip: Máte problémy s vaším nájemníkem? Provedeme pečlivou analýzu případu a postaráme se o přípravu předžalobní výzvy, žaloby, odvolání nebo rovnou o zastupování u soudu, kde budeme tvrdě vymáhat vaše práva.
V neposlední řadě vám pak nedoporučujeme uzavírat nájemní smlouvu na dobu neurčitou. Zbavit se nevyhovujícího nájemníka je v tomto případě totiž velmi těžké.
Rádi pro vás připravíme neprůstřelnou smlouvu s podtržením nebo naopak omezením práv nájemce. Rádi vám poradíme i s vaší stávající smlouvou.
Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.