Jak se vyhnout rizikům spojeným s výpovědí z nájmu bytu?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
7. prosince 2023
3 minuty čtení
3 minuty čtení
Právo nemovitostí

Chystáte se odejít z bytu, který jste si pronajali, a chcete dát výpověď z nájmu bytu? Přečtěte si, jaká jsou s tím z pohledu nájemce spojená rizika. Budete-li o nich vědět, můžete se jim snadno vyhnout.

Z advokátní praxe: Pronajímatel po řádném ukončení nájmu odmítl vrátit kauci

S prosbou o pomoc se na nás obrátila paní Romana. Potýkala se s klasickým nešvarem, který se často objeví při ukončování nájemní smlouvy. Řádně vypověděla nájem, byt v pořádku předala, a logicky tak očekávala, že už má všechno vyřešené. Jediné, co zbývalo, bylo, aby jí pronajímatel vrátil jistotu (kauci), kterou zadržoval.

Komplikace však teprve měly začít. Jednoho rána objevila paní Romana ve své nové poštovní schránce doporučený dopis, kterým se bývalý pronajímatel dožadoval náhrady škody za zničený byt. Zároveň ji upozorňoval, že jí žádnou kauci nevydá. Škoda ji totiž podle něj převyšovala.

Paní Romaně jsme poradili, jak se bránit. Našla předávací protokol, který naštěstí s matkou pronajímatele podepsala, když jí byt předávala. Z protokolu jasně vyplynulo, že byt byl kromě několika okenních tabulek a sporáku, kvůli menší nehodě s vodní dýmkou, skutečně zcela v pořádku. Pronajímatel pak na základě dopisu z naší advokátní kanceláře ustoupil a akceptoval jako náhradu jen polovinu kauce.

Kdy a jak můžete dát výpověď z nájmu bytu?

Výpověď z nájmu sjednaného na dobu neurčitou může dát nájemce kdykoliv, a to i bez uvedení důvodů, v tříměsíční výpovědní době, není-li ovšem smluvně sjednaná výpovědní doba jiná.

Výpověď z nájmu sjednaného na dobu určitou může dát nájemce tehdy, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku smlouvy o nájmu bytu vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval. Bude-li tedy například sjednán nájem bytu na dobu určitou pěti let a nájemce se po dvou letech po vzniku nájmu bude nucen z důvodu změny práce přestěhovat do jiného města, nelze po nájemci požadovat, aby v nájmu pokračoval, a výpověď z nájmu bytu tedy v tomto případě bude po právu.

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Jak na předčasné ukončení nájmu bytu?

Pokud chcete jako nájemce opustit byt dříve, je možné uzavřít dohodu o ukončení nájmu. S tou však musí pronajímatel souhlasit. V tomto případě pak není nutné dodržet tříměsíční výpovědní dobu.

Součástí ukončení nájmu může být i dohoda o narovnání, která obsahuje spory, pochyby či povinnosti, které je nutné ve smluvním vztahu pronajímatele a nájemce vyjasnit (například dluh na nájemném, poškození vybavení a další). Takovou klauzuli velmi doporučujeme.

Nezapomeňte na předávací protokol

Ať už je nájem ukončen na základě dohody či výpovědi nájmu bytu, důležitou součástí předání bytu je předávací protokol. Předání bytu je podle zákona okamžik, kdy pronajímatel obdrží klíče od bytu a může jej bez problému užívat. O tom je potřeba provést záznam, který kromě vad zohlední i stav měřidel energií.

 

Jste pronajímatel a chystáte se dát výpověď svému nájemníkovi? Tak to je pro vás určen spíše tento článek.

 

Potřebujete poradit s vypovězením nájemní smlouvy? Dostali jste se do nelehké situace kvůli jednání pronajímatele? Rádi vám pomůžeme.

Tip na článek

Tip: Končí vám nájemní smlouva s vaším nájemníkem? Do jaké doby po skončení nájmu musí nájemník byt vyklidit? Kdy můžete do bytu sami vstoupit a co lze dělat, pokud jej nájemník vyklidit odmítá?

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)