Čestné prohlášení je typ dokumentu, který můžeme využít pro osvědčení určité skutečnosti. Zakládá se tedy pouze na vašem tvrzení a jeho nepravdivost může být spojena s určitými sankcemi. Až na výjimky je ale nelze samo o sobě používat jako důkaz.
Čestné prohlášení mají mnozí spojené například s daňovým přiznáním. Můžeme například pro účely finančního úřadu osvědčovat, že jsme neměli žádné příjmy z podnikání nebo že neuplatňujeme slevu na dani na dítě, aby si ji mohl uplatnit druhý z manželů. Může sloužit ale také pro účely pojišťovny, zaměstnavatele či jakékoliv jiné instituce.
Možnost sepsání čestného prohlášení se sice většinou spojuje s fyzickou osobou, ale ze zákona není nijak omezena tato možnost ani pro osobu právnickou. Ta pak činí prohlášení v zastoupení příslušné osoby, typicky jednatele.
Tip: Daňové přiznání je každoroční povinností většiny z nás. Někteří se této povinnosti vyhnou, když jim daně (ve formě ročního zúčtování) zpracovává zaměstnavatel. Jak mohou postupovat ti, kterých se povinnost týká?
Čestné prohlášení osvědčuje, ale nedokazuje – úřad může kdykoli vyžádat doplňující listinné důkazy, pokud má pochybnosti. Uvedení nepravdivých údajů může být kvalifikováno jako přestupek či trestný čin. Právní řád připouští i peněžité sankce nebo odnětí svobody.
Pokud komunikujete s úřady na důležité právní téma, rádi vám s vaší záležitostí pomůžeme. Pohlídáme za vás všechny správné citace zákona, dodáme relevantní argumenty a zkontrolujeme, zda úřední dopis obsahuje všechny potřebné náležitosti.
Chci pomoct se sepsáním úředního dopisu
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.