Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit
ZDARMA
ke stažení
Dohoda o narovnání
Náhled knížky

Vzor dohody o narovnání

 • Vyřešte nejasnosti či spory vyplývající z dosavadní smlouvy.
 • Předejděte možným budoucím sporům.
 • Ušetřete čas i peníze investované do budoucího soudního řízení.

Stáhnout zdarma

Aktualizováno: 17. 10. 2022

Uzavřeli jste s někým smlouvu a následně vznikly pochybnosti ohledně některé její části? Není například jasné, jak se počítají úroky z prodlení, zda určité právo platně vzniklo, jaká je výše předmětu plnění? Snadným řešením je uzavření dohody o narovnání.

Vzor se dá využít pro vyřešení nejasností ze:

 • smluv o zápůjčce,
 • smluv o dílo,
 • nájemních smluv,
 • a mnoha dalších.

Tip: Přečtěte si další tipy, jak se vyhnout soudnímu řízení, například mimosoudním řešením sporu.

Jak má vypadat správná dohoda o narovnání?

Možnost stran smlouvy uzavřít dohodu o narovnání upravuje občanský zákoník (NOZ) v ustanoveních  § 1903 až § 1905 . Zákon výslovně stanovuje, že se jedná o narovnání dosud sporných nebo pochybných práv či povinností. Pokud by chtěly strany upravit části smlouvy, o nichž není pochyb (například mají oboustrannou vůli snížit kupní cenu), pak jde o změnu smlouvy a nikoliv o dohodu o narovnání.

Dohodou o narovnání lze rovněž upravit práva již promlčená.

Dohoda o narovnání nemusí být vždy uzavřená písemně. Je to ovšem nezbytné v případech, kdy:

 • byla původní smlouva uzavřená písemně,
 • jedná se o již promlčená práva,
 • pokud je zákonem písemná forma předepsána jako povinná pro nový závazek, který se dohodou o narovnání zřizuje.

Písemnou formu lze každopádně vždy doporučit. Dohoda má sloužit k odstranění nejasností, čehož lze docílit nejlépe zakotvením v písemné podobě.

Výslednou dohodou jsou nově a jasně stanovena sporná práva, povinnosti a odstraněny nejasnosti.

 • Od podpisu dohody o narovnání začíná nově běžet promlčecí doba.
 • Původní dohodnutý závazek se ruší a je nově nahrazen narovnáním.
 • Vzhledem ke specifikům tohoto právního institutu, kdy je třeba přesně nastavit práva a povinnosti tak, aby nebylo pochyb o jejich obsahu, se vyplatí spolupracovat s právníkem.
 • Do budoucna se vyhnete časovým i finančním investicím do složitých právních tahanic a soudním řízením tím, že dosavadní závazek zrušíte a nahradíte jej jiným.

Tip: Uvažujete, že nejasnosti ze smlouvy objasníte v průběhu soudního řízení? Přečtěte si, co soudní řízení obnáší a kolik vás bude stát.

Dostupný advokát radí: Dohoda o narovnání se může týkat jednotlivých závazků (například výše smluvní pokuty či úroku z prodlení), případně několika závazků či dokonce všech dosavadních závazků mezi stranami smlouvy (tzv. generální narovnání).

Jak napsat dohodu o narovnání

Písemná podoba se vyžaduje pouze u těch smluv, které mají samy o sobě zákonnou povinnost písemné formy. Určitě ale není od věci zpracovat odstoupení písemně i v jiných případech. Správně napsaná dohoda o narovnání by měla obsahovat následující informace:

 • Identifikaci smluvních stran, pro které je narovnání určené – jméno, adresa, datum narození, v případě právnické osoby IČO, případně označení dle původní smlouvy  (objednatel/zhotovitel, pronajímatel/nájemce apod.).
 • Informace o uzavřené dohodě – zmiňte především účel narovnání a datum uzavření smlouvy.
 • Označení důvodu sepsání dohody o narovnání – vymezení sporných skutečností, práv či povinností, které se dohodou upravují.
 • Úprava práv a povinností – samotné vymezení nově upravovaných skutečností – např. výše a splatnost smluvní pokuty, způsob výpočtu úroku z prodlení, závazek nezvyšovat nájemné ve vymezené době apod.
 • Závěrečná ustanovení – nezapomeňte uvést v kolika vyhotoveních dohoda vzniká, čím se řídí a jakým způsobem může být měněna.
 • Na závěr nezapomeňte uvést datum a vlastnoruční podpis.

Dohodu o narovnání nechte na nás

Postaráme se o to, aby narovnání vašich práv proběhlo rychle a bez komplikací. Připravíme pro vás dokument, který vyjasní vaše práva a povinnosti a snadno se díky němu vyhnete náročnému soudnímu řízení.

Chci pomoct s dohodou o narovnání

Proč si dohodu o narovnání nechat zkontrolovat od právníka?

 • Právník zkontroluje původně uzavřenou smlouvu a identifikuje nejasnosti.
 • Pomůže vyjednat jasně formulovaná práva.
 • V nové dohodě nastaví práva a povinnosti bez pochybností.
 • Postará se, abyste se nedostali do horšího právního postavení oproti původně sjednané smlouvě.
 • Pohlídá, aby dohoda o narovnání obsahovala všechny potřebné náležitosti.

Proč použít placenou službu od Dostupného advokáta?

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Recenze služby Dostupný advokát

Martin Dědina

před 2 roky

Rychlost i kvalita za rozumnou cenu, určitě dostupnou pro každého. Doporučuji služby Dostupného advokáta a schopných svěřenců pana Preusse.

Paní Kouzelná

před 2 roky

Rychlá a profesionální právní řešení za předem jasné ceny. Může být snad něco lepšího? I když to možná bude znít „až příliš dobře, aby to byla pravda,“ ráda se s vámi podělím o moji zkušenost. Zaměstnanci společnosti DostupyAdvokat.cz jsou naprostí profesionálové. Upřímně a s velkým nasazením se věnují svému poslání, kterým je zpřístupnění kvalitních právních služeb pro (zobrazit více) Rychlá a profesionální právní řešení za předem jasné ceny. Může být snad něco lepšího? I když to možná bude znít „až příliš dobře, aby to byla pravda,“ ráda se s vámi podělím o moji zkušenost. Zaměstnanci společnosti DostupyAdvokat.cz jsou naprostí profesionálové. Upřímně a s velkým nasazením se věnují svému poslání, kterým je zpřístupnění kvalitních právních služeb pro běžného člověka. Jejich ceny považuji za velmi spravedlivé ve srovnání s tím, co jsem obvykle platila za podobné služby. Díky tomu jsem já, moje rodina i přátelé získali potřebnou právní pomoc, aniž bych se obávala nekonečných poplatků. Podle mých zkušeností s DostupyAdvokat.cz byly veškeré moje e-maily a hovory zodpovězeny včas a k mojí spokojenosti. Jejich zkušení právníci mi dali jistotu, že veškeré právní potřeby, které mám, mohou být řešeny rychle a profesionálně. Vždy byl k dispozici někdo, kdo měl zkušenosti právě s mým problémem. Jejich hlavní právník také píše pravidelně blog a drží krok se všemi nejnovějšími právními trendy, což znamená, že je velmi dobře informovaný. Během let jsem utratila jmění za právní pomoc, nebo ztrácela nervy při pokusech „řešit problémy sama“, když jsem si právní pomoc nemohla dovolit. Přála bych si službu DostupyAdvokat.cz poznat už dříve. Velmi je doporučuji každému, kdo potřebuje právní pomoc, VYZKOUŠEJTE JE HNED!

Zuzana Marková, Praha

před 2 roky

Nechali jsme si pro naši tělocvičnu sepsat obchodní podmínky a jsme za to moc rádi. Jasné vztahy dělají přátele, v businessu to platí desetinásob.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

soudní řízení, placení soudních poplatků

Chystáte se soudit? Kolik vás to bude stát?

Obavy z vysokých nákladů soudního řízení mohou leckoho odradit od vymáhání svých práv: soudní poplatky, platby advokátům a případné hrazení nákladů protistrany, pokud soud prohrajete. Lze na těchto výdajích nějakým…

29. 6. 2022
voyeur.jpg

Kdy a jak podat předžalobní výzvu

Předžalobní výzva bývá zasílána jako poslední pokus o smírné řešení sporu, než je ve věci podána žaloba. Kdy přesně se tato výzva zasílá a jaký je její účel? Co vše…

13. 12. 2019
klient je nespokojen s řešením obchodu, mimosoudní spotřebitelský spor

Kdy řešit spor mimosoudně a jak postupovat?

Poměrně výrazná úspora času a rychle vyřešení problémů, větší flexibilita, někdy dokonce i menší náklady. To jsou výhody mimosoudního řešení sporů. Kdy a jak je využít a v jakých případech…

2. 5. 2022

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022