Chystáte se soudit? Kolik vás to bude stát?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
29. června 2022
5 minut čtení
5 minut čtení
Ostatní právní témata

Obavy z vysokých nákladů soudního řízení mohou leckoho odradit od vymáhání svých práv: soudní poplatky, platby advokátům a případné hrazení nákladů protistrany, pokud soud prohrajete. Lze na těchto výdajích nějakým způsobem ušetřit? Jak se stanovuje výše soudních poplatků a kdy je možné je odpustit?

soudní řízení, placení soudních poplatků

Náklady na soudní řízení sestávají z celé řady položek: Soudní poplatek je jen jednou z nich. Další podíl obvykle tvoří výdaje na právní zastoupení. Někdy je třeba počítat i s výdaji na znalecké posudky, svědky atd. Ten, kdo v řízení neuspěje, nese své náklady (nevrátí se mu) a většinou musí uhradit výdaje protistraně. Při částečném úspěchu soud každé ze stran uloží zaplatit poměrnou část nákladů řízení.

Související služba

Potřebujete pomoci s podáním žaloby nebo zastoupením u soudu?

Ať spor teprve začíná, nebo už je řízení dávno rozjeté, rádi vám se vším pomůžeme. Provedeme důkladnou analýzu, posoudíme vaše reálné šance a navrhneme další postup. To vše do 48 hodin od objednávky služeb.

Chci se poradit

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Náhrada nákladů právního zastoupení

Povinnost náhrady nákladů řízení vyplývá z občanského soudního řádu. Platí přitom, že účastníkovi, který má úspěch ve sporu, se přiznává náhrada nákladů právního zastoupení a dalších právních výdajů (pochopitelně, že pokud se nejedná o sporné řízení, hradí si každý své náklady sám). Výjimkou mohou být nějaké zbytečné náklady, které například zavinil vítěz sporu svým jednáním.

Vše se ale řídí rozhodnutím soudu, který nemusí v určitých případech náhrady nákladů přiznat, i když jde o vítěze sporu.

Náhrada nákladů se přiznává pouze při zastoupení advokátem zapsaným u České advokátní komory. Kamarád, který vystudoval práva a živí se jako podnikový právník, vám samozřejmě může právní rady udílet, nicméně u soudu vás zastupovat nemůže. Pokud byste ovšem neměli žádné právní zastoupení a nedoložili jste výši hotových výdajů, přizná vám soud náhradu v paušální výši určené vyhláškou.

Ačkoliv je odměna advokáta smluvní, soud vám přizná náhradu nákladů na právní zastoupení podle tzv. advokátního tarifu, tedy vyhlášky o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif).

Příklad pana Jánošky:
Pan Jánoška si dohodnul se svým advokátem odměnu za zastupování dle advokátního tarifu. Konečná suma zněla na 12 000 korun. Ve sporu zvítězil a soud mupřiznal náklady v této výši. Proto na náhradě ani nevydělal ani neprodělal. Pokud by si ale dohodnul cenu vyšší, např. 16 000 korun, čtyři tisíce korun by se muv rámci nákladů nevrátily. V případě, že by si naopak domluvil cenu nižší, například 10 000 korun, na náhradě nákladů by získal 2 000 korun navíc.

Spor skončí co do nákladů „nerozhodně“

Pokud jsou obě strany úspěšné “tak napůl”, tedy, je-li úspěch a neúspěch na obou stranách přibližně stejný, rozdělí se náklady mezi ně v poměru, v jakém jsou úspěšní.

Soudní poplatky a jak je zaplatit

Většina řízení u soudu smí být zahájena až po zaplacení soudního poplatku. Poplatek za řízení by měl být zaplacen v okamžiku podání žaloby. Jeho výše závisí na povaze hodnotě předmětu sporu. Sazebník je stanoven zákonem o soudních poplatcích.

Poplatek můžete uhradit na účet soudu, v hotovosti, případně kolkovými známkami. Když nezaplatíte, soud vás k tomu vyzve a určí náhradní lhůtu k zaplacení. Současně vás poučí o následcích nezaplacení (zastavení řízení) i výjimkách (nezastavení řízení) a také o možnosti požádat o osvobození od soudních poplatků.

Tip na článek

Tip: Vymáháním pohledávek krok po kroku jsme se zabývali v jednom z našich článků.

Příklad pana Marka

Pan Marek se soudil o náhradu škody ve výši 120 000 Kč. Zaplatil poplatek dle sazebníku ve výši 5 % z dané částky, tedy 30 000 Kč.
Za návrh na zahájení občanského soudního řízení, jehož předmětem je peněžité plnění, se platí:

  • a) do částky 20 000 Kč  — 1 000 Kč
  • b) v částce vyšší než 20 000 Kč do 40 000 000 Kč — 5 % z této částky

Jak dosáhnout osvobození od soudních poplatků?

Předně je třeba rozlišit dvě situace:

  1. řízení, která jsou ze své podstaty a přímo ze zákona osvobozena od soudních poplatků a
  2. situaci, kdy o osvobození od soudních poplatků zažádáte a soud o žádosti rozhoduje.

Zákon osvobozuje od poplatku některá řízení – zejména řízení ve veřejném zájmu (například ochrana dětí, sociální zabezpečení, volební řízení, poručenské a opatrovnické věci, ale také zbavení svéprávnosti či dědictví), některé úkony (například sepsání návrhu ve věci péče soudu o nezletilé, návrh na nařízení předběžného opatření) i osoby ( navrhovatelé ve vyjmenovaných řízeních, cizinec v řízení ve věcech mezinárodní ochrany, neprovdaná matka v řízení o výživu a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem apod). O takové osvobození žádat nijak nemusíte.

Na žádost však soud navíc může konkrétního účastníka částečně osvobodit od soudních poplatků z důvodu jeho tíživé sociální situace (především nedostatku majetku), pokud není na první pohled jasné, že nemůže uspět (žaluje zcela nedůvodně, domáhá se neexistujícího práva a podobně). Z řady judikátů Nejvyššího soudu ČR vyplývá, že účastníku řízení nesmí být jen pro jeho nepříznivou majetkovou situaci znemožněno uplatňovat nebo bránit své právo u soudu.

Podle zákona totiž může soud na návrh účastníka řízení (navrhovatele, odvolatele nebo dovolatele) přiznat zčásti osvobození od soudních poplatků. To jen za situace, odůvodňují-li to poměry účastníka a nejde-li o svévolné nebo zřejmě bezúspěšné uplatňování nebo bránění práva.

Přiznat osvobození od soudních poplatků v plné míře lze ale pouze výjimečně, jsou-li pro to zvlášť závažné důvody. Prokázat nedostatek prostředků k úhradě soudních poplatků musíte vy jako žadatel. Skutečnosti rozhodné pro osvobození můžete uvést přímo ve svém návrhu. Pokud tak neučiníte, soud vás k tomu vyzve. Zpravidla se tak děje výzvou k vyplnění soudem zaslaného tiskopisu „Potvrzení o majetkových a výdělkových poměrech“.

Uvedete zde příjmy z pracovního či obdobného poměru, z podnikání, sociálních dávek či z jiných zdrojů. Předpokládá se i uvedení osobního majetku větší ceny a dalších důležitých okolností. Pokud podnikáte, zohlední se nejen faktické poměry v době žádosti, ale také například možné záměrné zbavování se majetku před zahájením soudního řízení.

Soud kromě vašich příjmů a majetku zohlední též možnost si prostředky opatřit, stejně jako k důsledkům případného placení soudního poplatku.

Pokud soud dospěje k závěru, že vám poměry nedovolují zaplatit soudní poplatek, měl by vás od soudních poplatků osvobodit. Může tak učinit v plném rozsahu, případně jen zčásti, pro část řízení nebo jen pro některé úkony.

Svévolné či předem neúspěšné uplatňování práva

Při rozhodování o přiznání osvobození od soudních poplatků tedy soud hodnotí v prvé řadě vaši objektivní schopnost zaplatit soudní poplatek v konkrétním případě. Pokud by zde existoval důvod k osvobození od poplatku, musí soud dále zkoumat, zda nejde o svévolné nebo zřejmě bezúspěšné uplatňování nebo bránění práva.

Zkoumá se tedy, zda se nedomáháte svého tvrzeného práva nebo neuplatňujete obranu zcela svévolně. Může jít např. o tzv. šikanózní žalobu, nebo zcela nesmyslně formulovanou žalobu. V takovém případě osvobození přiznat nelze.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Žaloba a zastupování u soudu

Potřebujete pomoci s podáním žaloby nebo zastoupením u soudu? Ať spor teprve začíná, nebo už je řízení dávno rozjeté, rádi vám se vším pomůžeme. Provedeme důkladnou analýzu, posoudíme vaše reálné šance a navrhneme další postup. To vše do 48 hodin od objednávky služeb.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)