Předžalobní výzva bývá zasílána jako poslední pokus o smírné řešení sporu, než je ve věci podána žaloba. Kdy přesně se tato výzva zasílá a jaký je její účel? Co vše by mělo být jejím obsahem?
Předžalobní výzva bývá zasílána jako poslední pokus o smírné řešení sporu, než je ve věci podána žaloba. Kdy přesně se tato výzva zasílá a jaký je její účel? Co vše by mělo být jejím obsahem?
V první řadě je třeba si ujasnit, že ne každá výzva je hned tzv. předžalobní výzvou. Někdy je třeba druhou stranu vyzvat nejprve k samotnému plnění dluhu, resp. určit lhůtu jeho splatnosti. O takový případ se bude jednat například tehdy, když někomu půjčíte peníze, ale nesjednáte si přesný termín, kdy mají být vráceny. Pak je třeba dlužníka nejprve vyzvat, aby dluh ve stanovené lhůtě zaplatil. Pokud tak v dané lhůtě dobrovolně neučiní, máte vůči němu již splatnou pohledávku, kterou můžete uplatnit u soudu. Pokud byla splatnost již dříve jasně stanovena, vyplývá např. z vystavené faktury, vyzývat dlužníka ke splacení dluhu už zvlášť nemusíte.
Jakmile tedy máte splatnou pohledávku, kterou se rozhodnete vymáhat soudně, nastává ten správný čas pro zaslání předžalobní výzvy. Někdy se můžeme setkat i s termínem dopis od advokáta nebo advokátní dopis, kterým je tato výzva označována, a to proto, že věřitelé se při sepsání předžalobní výzvy a jejím zaslání druhé straně často nechávají zastoupit advokátem. Pojďme si přiznat, že na většinu dlužníků zapůsobí výzva sepsaná a podepsaná advokátem jako vážnější hrozba, než když jim věřitel sám opakovaně píše emaily a volá, aby dluh zaplatili. Je totiž zjevné, že to s vymáháním pohledávky věřitel myslí vážně. Jak bylo uvedeno výše, smyslem této výzvy je jakási upomínka či poslední pokus o smírné řešení sporu, není to ale hlavní důvod pro její zasílání.
Zastaneme se vás, když někdo poruší vaše práva. Zpracujeme pro vás kompletní předžalobní výzvu a postaráme se, abyste dostali zpět to, co vám patří. Záležitost odbavíme rychle, bezchybně a profesionálně. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
Můžeme se setkat i s termínem výzva dle § 142a o.s.ř. nebo výzva procesní, což odkazuje na skutečnost, že důvody pro její zaslání jsou upraveny v občanském soudním řádu. Ten totiž stanoví, že žalobce, který měl úspěch v řízení o splnění povinnosti, má nárok na náhradu nákladů řízení jen tehdy, pokud žalovanému zaslal nejméně sedm dnů před podáním návrhu na zahájení řízení na adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu, výzvu k plnění. Toto ustanovení mělo eliminovat zejména takové případy, kdy dlužníci byli žalováni pro nízké částky, které třeba někdy jen zapomněli uhradit, avšak následné náklady soudního řízení byly pak v poměru k dlužné částce neúměrně vysoké. Pokud tedy věřitel dlužníkovi dluh výzvou takto „připomene“, má dlužník ještě poslední možnost uhradit pouze vlastní dluh bez dodatečných nákladů. Nicméně zaslání předžalobní výzvy je obecně vhodné pro všechny spory o splnění povinnosti.
Předžalobní výzva musí být zaslána budoucímu žalovanému, pokud jich je více, tak každému z nich. Ve výzvě je pak třeba blíže specifikovat požadované plnění, tedy zejména z jakého důvodu je požadováno (např. smlouva, neuhrazená faktura, náhrada škody atd.). Pokud se jedná o peněžité plnění, je nutné částku přesně vyčíslit. Někdy se jedná o dluh, který kontinuálně narůstá, v takovém případě je vhodné i na tuto skutečnost ve výzvě upozornit (např., že se blíží splatnost další splátky a pokud tato nebude taktéž uhrazena v termínu, dluh se o ní následně navýší). Obsahem předžalobní výzvy by pak měla být i samotná výzva ke splnění povinnosti, resp. k úhradě dluhu. A dále pak také upozornění, že se jedná o výzvu dle § 142a o.s.ř. a že pokud dlužník nesplní svůj dluh, je věřitel připraven obrátit se se svým nárokem na soud. Ve výzvě pak také můžete výslovně uvést, že v případě soudního řízení se dlužná částka navýší o jeho náklady, které dlužníkovi taktéž připadnou k tíži. Občanský soudní řád dále stanoví, že výzvu je třeba odeslat na adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu.
Zákon určuje i lhůtu, v níž je třeba výzvu odeslat, a to nejméně sedm dnů před podáním návrhu na zahájení řízení. Důležité zde je, že zákon vyžaduje pouze zaslání výzvy dlužníkovi, nevyžaduje tedy její doručení. Pro případné soudní řízení je tedy potřeba mít doklad o zaslání výzvy dlužníkovi, který lze soudu následně doložit. V případě, že bude výzva odeslána doporučeně poštou, bude takovým dokladem podací lístek. Výzvu lze samozřejmě zaslat i prostřednictvím datové schránky, což lze taktéž v případě soudního sporu jednoduše doložit.
Pokud máte splatnou pohledávku, kterou vám protistrana nechce dobrovolně uhradit, obraťte se na nás a my vám připravíme předžalobní výzvu, kterou zašlete svým jménem anebo jí vaším jménem druhé straně odešleme my. Někdy už i samotné zaslání takové výzvy postačí k urovnání sporu a k samotnému soudnímu řízení nakonec vůbec nedojde. Spoléhat se při zasílání výzev či upomínek na vzory z internetu ovšem nedoporučujeme, neboť se nezřídka setkáváme s tím, že nesprávně pojatá předžalobní výzva může zhatit nárok na vymožení celého dluhu.
Zastaneme se vás, když někdo poruší vaše práva. Zpracujeme pro vás kompletní předžalobní výzvu a postaráme se, abyste dostali zpět to, co vám patří. Záležitost odbavíme rychle, bezchybně a profesionálně. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.