Ondřej Preuss
Odpověď od advokáta
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Jak drahá je bezplatná právní poradna

V době internetu máme pocit, že nám jsou všechny odpovědi na dosah v našem prohlížeči a že je vlastně zbytečné si platit odbornou pomoc. Taková zdánlivě nevinná rada se vám však může pěkně prodražit a vy se pak nemáte na koho odvolat.

Bezplatný právník dávající rychlou radu slečně
3 minuty čtení
13. 12. 2020

Chci radu advokáta zdarma!

Již nesčetněkrát se nám stalo, že za námi někdo přišel „pouze“ s žádostí o radu. Že nepotřebuje právníka, ale jen odbornou radu – pokud možno zadarmo. Problém je, že takové rady zadarmo nebývají k užitku a při našem nejlepším vědomí a svědomí takové rady poskytnout nemůžeme. Není to snad z neochoty nebo ze snahy za každou cenu vydělat všude, kde se dá. Jedná se především o ochranu takového tazatele.

Tip: Nesetkáváme se jen s prosbou o právní radu zdarma. Pobavte se nad našimi kuriózními případy.

Vždyť existují právní poradny zdarma

Prvním kamenem úrazu u takových poraden je v odpovědnosti. V případě, že si zaplatíte za advokáta, v ceně máte zahrnutou i jeho odpovědnost za každou radu, což u žádné poradny zdarma nikdy nezískáte. Kdežto advokát dokonce musí klientovi poskytnout garanci za svou radu a přenáší tak na sebe riziko špatného postupu, za který ručí svým soukromým majetkem. Tato povinnost advokátů je nejen upravena etickým kodexem, ale rovněž zákonem o advokacii.

Často se navíc setkáváme s tím, že bezplatné právní poradny online fungují ve formě diskuzních fór, do kterých může přispívat každý. U nabyté informace si tak nemůžete být vůbec jistí tím, že je pravdivá nebo jestli vám opravdu radí kvalifikovaný člověk.

Tip: O tom, proč se vyplatí za advokátní služby platit, jsme se rozepsali v samostatném článku.

Knihy využívané pro právní poradnu zdarma
Knihy využívané pro právní poradnu zdarma

Jakou zvolit alternativu místo právníka zdarma?

Přesně pro podobné účely, když potřebujete „pouze“ rychle odpovědět, jsme pro vás navíc vytvořili službu Odpověď od advokáta, kde vám naši advokáti poradí a vyhnete se tím všem komplikacím, které mohou nastat v případě bezplatné právní poradny.

Získat odpověď advokáta do 48 hodin

Pokud využijete právní poradnu zdarma

 • Riskujete neověřenost informací a nedostatečnou kvalifikovanost člověka, který vám radí,
 • neaktuálnost právní rady,
 • nezohlednění specifik vašeho konkrétního případu.

„Typickým příkladem, kdy se bezplatné právní rady nevyplácí, jsou rezervační smlouvy na nemovitost. Klient si myslí, že mu rada či vzor zdarma stačí a zaváže se tak k vysoké pokutě, která na něj dopadne, když třeba nesežene hypotéku.“

Ondřej Preuss

Bezplatného právníka radícího online tlačí čas

Dalším rozdílem je čas, který do vás bezplatný právník či poradna investuje. Zaručí vám někdo, pokud budete chtít „jenom poradit“, že si na vás dotyčný opravdu udělá čas? Představte si, že si přijdete pro radu a dozvíte se, že ať už je to jakkoliv, má na vás právník, který radí online zdarma, jen 5 minut a poté si budete muset poradit sami. Však vy už to nějak zvládnete!

Tento problém je obzvláště v právním světě velmi důležitý. Spousta smluv, pokut a jiných záležitostí je vázaných zákonnými či jinými lhůtami, které vám mohou velmi jednoduše utéct a vy tak ztratíte nárok na případné odškodnění či odvolání. Všechny problémy je v ideálním případě nutné řešit neprodleně, a nic takového vám žádná právní poradna zdarma zaručit nemůže.

Nehledě na to, že rada nalezená bůhvíkde na internetu nemusí být ničím podložená a často vede klienta do větší šlamastyky než rada žádná. „Bezplatný“ právník v právní poradně může být nezkušený a postrádat patřičnou motivaci se klientovi věnovat na rozdíl od řádného advokáta.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

 • Vše zvládneme online
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Odpověď od advokáta

Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů. Máme specialisty na všechny oblasti práva a garantujeme tak vysokou odbornost. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

3000 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

4.8
29 referencí

Peter Von Freiburg

před 6 měsíci

Naším poradcem a obhájcem u soudu s neplatičem nájemného byl pan magistr Marek Svobodný. S jeho pomocí jsme byli stoprocentně spokojeni a dáváme VELKOU /1/ jedničku. Byl naprosto profesionální a...

Michaela P.

před 6 měsíci

Vzhledem k tomu, že pro nás bylo rozhodnutí koupit nemovitost krokem do neznáma, obrátili jsme se na Dostupného advokáta. Byla to ta naprosto nejlepší volba. Provedl nás celým procesem, od...

Pavla Kramolišová

před 4 roky

Team Dostupneho advokáta je tvořen profesionaly s lidským přístupem. Mají me vrele doporučení!

Mohlo by vás také zajímat

Sepsání trestního oznámení

Jak podat trestní oznámení, aby se jím někdo zabýval

Až dvě třetiny trestních oznámení jsou odloženy. Jak tedy správně postupovat při podání trestního oznámení, kdo ho může podat a které 3 věci si pohlídat, než tak učiníte? To si…

27. 10. 2020
Jak na odklad splátek úvěru v souvislosti s pandemií COVID-19

Jak na odklad splátek úvěru v souvislosti s pandemií COVID-19

V souvislosti s omezeními kvůli probíhající pandemii nemoci COVID-19 se mnoho lidí může ocitnout ve finanční tísni. Parlament ČR proto přijal zákon, který upravuje postup pro odložení splátek půjček a…

14. 5. 2020
zaruka.jpg

Ale Máňa říkala, že to není směroplatný … aneb Jak se vám může prodražit právní rada zdarma

Tento článek píšeme jako reakci na fakt, že se na naši právní poradnu ve stále větší míře obracejí lidé, kteří nás žádají, abychom jim, jak se říká “jenom poradili”. Což…

22. 3. 2019

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021