V předchozím článku jsme popisovali, kdy může rodič styk s dítětem omezit po právu? A jak se naopak může obcházený rodič bránit? Dnes si přiblížíme několik příběhů bránění styku s rodičem, s nimiž jsme se v advokátní praxi setkali.
V předchozím článku jsme popisovali, kdy může rodič styk s dítětem omezit po právu? A jak se naopak může obcházený rodič bránit? Dnes si přiblížíme několik příběhů bránění styku s rodičem, s nimiž jsme se v advokátní praxi setkali.
Paní Jana se jednoho dne rozhodla odejít z Rakouska, kde žila se svým synem Tomášem a jeho otcem, panem Michaelem. Ve vztahu se delší dobu objevovaly konflikty, které Jana považovala za neúnosné, a tak se sbalila a bez Michaelova vědomí se vrátila do České republiky, odkud pocházela. Michael, který byl do té doby přesvědčený, že jeho syn bude vyrůstat v Rakousku, situaci vnímal jako jeho únos.
Michael se proto obrátil na rakouský soud a požádal o navrácení dítěte zpět do země původu na základě mezinárodních úmluv, konkrétně Haagské úmluvy o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí. Jana se mezitím rozhodla vyhledat právní pomoc v České republice a obrátila se na advokátní kancelář Dostupný advokát. Paní Janě jsme doporučili, aby se nejprve pokusila s otcem dítěte dohodnout. Dlouhý soudní spor by mohl dítěti ublížit a komplikace by mohly negativně ovlivnit i její pozici. Po několika jednáních mezi oběma stranami, na kterých jsme paní Janu zastupovali, se podařilo dosáhnout předběžné dohody.
Dohodli jsme se s Michaelem, že Jana bude moci zůstat s Tomášem v České republice za podmínky, že Michael bude mít pravidelný kontakt s dítětem, a to jak osobní, tak prostřednictvím videohovorů. Zároveň se obě strany shodly na tom, že veškeré zásadní otázky týkající se Tomáše budou konzultovat.
Tuto dohodu jsme následně nechali schválit rakouským soudem, který měl podle mezinárodního práva pravomoc rozhodovat. Soud paní Janu vyslechnul telefonicky, což pomohlo zrychlit proces. Následně rakouský soud vydal rozhodnutí, kterým schválil dohodu mezi rodiči. Toto rozhodnutí následně Jana musela nechat uznat v České republice, aby bylo v souladu s českým právním řádem. Pomohli jsme jí připravit návrh na uznání cizího rozhodnutí, který jsme podali k příslušnému českému soudu.
Celý proces, který zpočátku vypadal jako neřešitelný konflikt, se podařilo vyřešit smírně a v zájmu dítěte. Paní Jana zůstala s malým Tomášem v České republice, zatímco pan Michael získal jistotu, že se svým synem nepřijde o kontakt. Oba rodiče zároveň získali právní rámec, který chránil jejich práva i zájmy dítěte.
Smířlivou cestou i ráznou obhajobou v soudní síni pro vás zajistíme nejvyšší výživné (případně jeho úpravu), abyste vy ani vaše děti neživořili. Stejně tak vám pomůžeme v situaci, kdy nemůžete přehnaně požadované alimenty utáhnout.
Tip: Když vám z hodiny na hodinu zmizí milované dítě, ocitáte se ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Zoufalství, strach a smutek jsou hlavní emoce, které nad vámi převezmou kontrolu. O to horší jsou případy, kdy za únosem dítěte stojí třeba druhý rodič. Jak se na problematiku únosů dětí v ČR dívá právo a nakolik je tento fenomén u nás rozšířený? Tomu se věnujeme v samostatném článku.
Paní Martina se ocitla ve velmi složité situaci. Po rozpadu manželství s panem Phillipem, s nímž žili střídavě v České republice a ve Francii se rozhodla, zůstat se svými dvěma dětmi, Annou (7 let) a Thomasem (5 let), natrvalo v České republice. Phillip, který zůstal ve Francii, označil tento krok za únos dětí. Martina se však domnívala, že jedná v nejlepším zájmu dětí, které byly zvyklé na české prostředí a zázemí, a proto požádala české soudy o svěření dětí do péče.
České soudy po důkladném posouzení situace rozhodly, že Martina děti neunesla. Děti byly občany České republiky, měly zde trvalé bydliště, a proto nebyl důvod jejich návratu do Francie. Pan Phillip však přestal s českými soudy komunikovat, ignoroval výzvy a předvolání. Namísto toho podával různé stížnosti prostřednictvím francouzského velvyslanectví a snažil se matku svých dětí u úřadů očernit.
Navzdory rozhodnutí českých soudů podal Phillip trestní oznámení ve Francii, kde rovněž tvrdil, že Martina spáchala únos. Francouzské úřady začaly konat, což paní Martině způsobilo nejen psychické napětí, ale také finanční problémy, neboť musela zajistit právní zastoupení i v této zemi.
Do této náročné situace se narodil Martinin třetí syn, kterého Phillip prohlašoval za svého, přestože jak on, tak i Martina věděli, že otcem není. Kvůli neshodám ohledně jména syna byl do rodného listu zapsán jako „Nezjištěno“. Tato administrativní kuriozita způsobila paní Martině řadu komplikací. Pojišťovny odmítaly syna pojistit a při návštěvě pediatra byl volán jako „Nezjištěno“, což bylo pro matku zraňující a absurdní.
Pro paní Martinu jsme připravili všechny potřebné dokumenty a důkazy, které francouzskému soudu potvrdily, že nejednala protiprávně. Zajistili jsme rovněž podání návrhu na popření otcovství u českého soudu. Díky genetickým testům se potvrdilo, že Phillip skutečně není otcem třetího dítěte. Soud následně rozhodl, že jméno „Nezjištěno“ bude zrušeno, a Martinin syn dostal nové jméno a rodné příjmení podle matky.
Pan Jiří byl rozvedený otec osmileté dcery Terezy, která byla soudem svěřena do výlučné péče matky, paní Lenky. Jiří měl soudem stanovený styk s dcerou, který měl probíhat každý druhý pátek a víkend a také během některých prázdninových dní. Zpočátku se vše zdálo být v pořádku, ale postupem času začala Lenka exmanželovi ve styku s dcerou bránit. Argumentovala různými důvody – Tereza byla údajně nemocná, měla jiné plány, nebo jednoduše „nechtěla“ otce vidět.
Jiří se nejprve snažil situaci řešit domluvou. Kontaktoval exmanželku, ale ta jeho snahu o komunikaci ignorovala. Když se situace opakovala několikrát, Jiří se rozhodl obrátit Dostupného advokáta.
Panu Jiřímu jsme doporučili podat k soudu návrh na výkon rozhodnutí formou ukládání pokut matce za opakované porušování soudního rozhodnutí o styku. Návrh jsme zdůvodnili doloženými důkazy, včetně zpráv, e-mailů a svědectví, které prokazovaly, že Lenka systematicky bránila styku pana Jiřího s dcerou.
Soud po přezkoumání případu uložil Lence první pokutu ve výši 5 000 Kč za porušení soudního rozhodnutí. Lenka však pokračovala v bránění styku i nadále. Následně soud pokuty postupně navyšoval. Celkem jí byly uloženy pokuty v hodnotě 25 000 Kč. Ani nadále ale paní Lenka neumožňovala styk s dcerou, a proto jsme podali trestní oznámení pro maření výkonu úředního rozhodnutí. Policie případ vyšetřovala a shledala, že Lenka svým jednáním naplnila skutkovou podstatu tohoto trestného činu.Věc byla předána soudu. Ten shledal Lenku vinnou z maření výkonu úředního rozhodnutí a uložil jí podmíněný trest odnětí svobody na 6 měsíců se zkušební dobou na 1 rok.
Po trestním rozsudku začala Lenka styk mezi Jiřím a Terezou respektovat. Po několika měsících se styk mezi otcem a dcerou stabilizoval a Jiří s ní mohl opět pravidelně trávit čas.
Tip: Omezení styku dítěte s rodičem je vážným krokem, který soudy podnikají jen v případech, kdy je to v zájmu ochrany dítěte. Jaké situace mohou vést k takovému rozhodnutí? Tomu se věnujeme v samostatném článku.
Bránění styku dítěte s druhým rodičem je složitou situací, která vyžaduje rychlé a efektivní řešení s ohledem na nejlepší zájem dítěte. Rodič, kterému je styk s dítětem bráněn, může využít nástroje jako mediace, návrh na výkon rozhodnutí nebo podání trestního oznámení v případě opakovaného porušování soudních rozhodnutí. Klíčové je doložit důkazy o bránění styku a jednat rychle, aby bylo právo dítěte na kontakt s oběma rodiči chráněno. Přístup obou rodičů by měl vždy směřovat k minimalizaci negativních dopadů na dítě a zajištění jeho stabilního prostředí.
Zajistíme spravedlivé zvýšení nebo úpravu výživného podle aktuální situace a s ohledem na majetkové poměry vás a dalšího rodiče dítěte. Využijeme svých znalostí a zkušeností k přípravě návrhu, který bude mít nejvyšší šanci na úspěch. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.