Únosy dětí v ČR: Co říkají statistiky a právo?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
28. listopadu 2024
7 minut čtení
7 minut čtení
Ostatní právní témata

Když vám z hodiny na hodinu zmizí milované dítě, ocitáte se ve zdánlivě bezvýchodné situaci. Zoufalství, strach a smutek jsou hlavní emoce, které nad vámi převezmou kontrolu. O to horší jsou případy, kdy za únosem dítěte stojí třeba druhý rodič. Jak se na problematiku únosů dětí v ČR dívá právo a nakolik je tento fenomén u nás rozšířený?

S narůstajícím trendem mezinárodního manželství a stoupajícím počtem rozvodů dochází také stále častěji k tomu, že narušené vztahy mezi rodiči končí únosem dítěte. Téma únosů a pohřešovaných dětí v České republice zahrnuje jak vnitrostátní únosy, nejčastěji spojené s rodičovskými konflikty, tak i složité mezinárodní případy, kdy jsou děti protiprávně přemístěny přes hranice. Z právního hlediska jde o interdisciplinární problematiku zahrnující občanské, rodinné, trestní i mezinárodní právo.

Ročně dojde až k 70 únosům dětí v ČR

Podle statistik Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) se v České republice ročně řeší přibližně 70 případů mezinárodních únosů dětí. Tyto případy zahrnují dvě hlavní situace:

  • Protiprávní přemístění dítěte do zahraničí
  • Zadržení dítěte v cizí zemi bez souhlasu druhého rodiče

Kromě toho úřad konzultuje stovky dalších případů preventivního charakteru, kdy se rodiče obávají, že když například bývalý partner odjede s dítětem na dovolenou do ciziny, už se s ním nevrátí, anebo řeší spory o stěhování do jiné země​. Rodič, který se domnívá, že dítě bylo uneseno druhým rodičem, může podat návrh na předběžné opatření k soudu, trestní oznámení na Policii ČR nebo návrh na změnu svěření dítěte do péče.

Na vnitrostátní úrovni Policie ČR každoročně eviduje několik set pohřešovaných dětí. Tyto případy zahrnují:

  • Útěky z domova
  • Nedorozumění mezi rodiči a dětmi
  • Kriminální činy zahrnující děti

Statistiky ukazují, že většina pohřešovaných dětí je nalezena během několika dnů, avšak složitější případy, zejména únosy v rámci rodičovských sporů, mohou trvat měsíce až roky.

Související služba

Chcete získat dítě do své péče?

Vaše vztahy s druhým rodičem dítěte se zhoršily a vy aktuálně řešíte, jak získat dítě do své péče? Nebo potřebujete dokonce omezit přístup druhého rodiče? Neváhejte se na nás obrátit v jakékoliv otázce týkající se péče o dítě z hlediska práva.

Potřebuju pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Únosy dětí z právního hlediska

Rodičovské únosy jsou jedním z nejčastějších projevů sporů o péči o dítě. Pokud jeden z rodičů svévolně změní místo pobytu dítěte bez souhlasu druhého rodiče, jde o porušení rodičovské odpovědnosti a v určitých případech i o trestný čin.

  • § 866 občanského zákoníku zdůrazňuje, že zájem dítěte musí být prvořadým hlediskem při rozhodování o jeho umístění.
  • Trestní zákoník ČR postihuje únosy dětí trestem odnětí svobody až na 8 let, pokud jde o závažné případy.

Haagská úmluva

Česká republika je signatářem Haagské úmluvy o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí, která stanovuje pravidla pro navracení dětí do země jejich obvyklého bydliště.

ÚMPOD v těchto případech funguje jako centrální orgán. Zajišťuje spolupráci mezi českými a zahraničními úřady, právníky a rodinami. Haagská úmluva určuje, že dítě má být neprodleně navráceno do země svého obvyklého bydliště, pokud:

  • Nebylo v cizí zemi déle než jeden rok.
  • Návrat není v rozporu s jeho nejlepším zájmem.

Judikáty Evropského soudu pro lidská práva

  • Paradis proti Německu (2003): Tento případ zdůraznil nutnost posoudit všechny skutkové okolnosti, nikoliv pouze nejlepší zájem dítěte. ESLP vyžaduje, aby soudy důkladně zkoumaly okolnosti a nepostupovaly zkratkovitě​.
  • Neulinger a Shuruk proti Švýcarsku (2010): Rozsudek přinesl požadavek na podrobnou analýzu psychologických dopadů návratu na dítě. Právě tyto dopady se následně staly klíčovou součástí rozhodování.

Druhy únosů dětí v ČR

Rodičovské únosy

Pokud jeden rodič svévolně změní místo pobytu dítěte, může jít o porušení rodičovské odpovědnosti. Trestní zákoník může takové jednání kvalifikovat jako únos nebo omezování osobní svobody. Soudy následně rozhodují o navrácení dítěte na základě nejlepšího zájmu dítěte. V České republice je únos dítěte jedním z projevů sporů o péči.

Mezinárodní únosy

Mezinárodní únos dítěte je definován jako protiprávní čin, kdy jeden rodič přemístí dítě do jiného státu, aniž by získal souhlas druhého rodiče nebo soudní povolení. Takové jednání může být posuzováno jako trestný čin, zejména pokud existují soudní rozhodnutí týkající se péče o dítě. Nejdůležitějším právním dokumentem v této oblasti je zmiňovaná Haagská úmluva o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí z roku 1980. Ta stanovuje pravidla pro navracení dětí, které byly nezákonně přemístěny nebo zadrženy. Cílem úmluvy je ochránit děti a zajistit jejich rychlé navrácení do jejich obvyklého bydliště.

Myslete na to, že v některé země vyžadují při vycestování s dítětem písemné potvrzení rodičů. Například na dovolenou do Egypta tak s vnoučetem bez tohoto souhlasu neodletíte. Jedná se o jedno z preventivních opatření, které pomáhá zabránit únosům dětí do zahraničí.

Častěji dochází k únosům dětí z ČR než ze zahraničí k nám. Nejčastěji jsou děti unášeny na Slovensko, do Velké Británie a do Německa.

Jaké případy únosů dětí v ČR se již řešily?

Případ Macready proti České republice

Tento případ se týkal matky, která porušila zákaz amerického soudu vycestovat s dítětem z Texasu a odvezla ho do České republiky. Český soud jí dítě svěřil do péče, což vedlo k mezinárodnímu sporu, který skončil až před Evropským soudem pro lidská práva. ESLP rozhodl, že postup českých soudů nebyl dostatečně důkladný a neřešil nejlepší zájem dítěte ve vztahu k právu na rodinný život otce​.

Případ zadržení dětí na Slovensku

V roce 2019 řešil ÚMPOD případ, kdy otec unesl dvě děti do sousedního Slovenska po neshodách s matkou. Slovenské soudy v souladu s Haagskou úmluvou rozhodly o návratu dětí zpět do ČR. Celý proces však trval více než rok, což výrazně ovlivnilo vztah dětí k rodičům.

Dítě nalezené po 3 letech

V roce 2021 Policie ČR úspěšně lokalizovala dítě, které bylo uneseno matkou do ciziny. Po třech letech bylo dítě vráceno do péče otce na základě soudního rozhodnutí, které potvrdilo protiprávnost přemístění.

Tip na článek

Tip: Mnohdy rozhádaní rodiče často řeší také změnu příjmení dítěte po rozvodu. Přečtěte si, jak můžete žádat o návrat ke svému původnímu jménu a jak je to se změnou příjmení vašeho dítěte?

Bojíte se pohřešování nebo únosu svého dítěte?

V případě podezření na únos vám doporučujeme obrátit se co nejrychleji na ÚMPOD, Policii ČR nebo na našeho právního zástupce se specializací na rodinné a mezinárodní právo.

Pokud k únosu nebo pohřešování dítěte již došlo, tak:

  • Jednejte rychle: Kontaktujte policii a zajistěte potřebné důkazy (fotografie dítěte, informace o posledním místě pobytu). Pohřešované děti jsou zařazeny do databáze pohřešovaných osob a policie okamžitě zahajuje pátrání.
  • Zapojte se do mezinárodních struktur: Pokud je dítě zadrženo v zahraničí, kontaktujte ÚMPOD a zvažte právní pomoc v dané zemi.
  • Spolupracujte s médii a neziskovými organizacemi: Například systém Amber Alert šíří zprávu s upozorněním na únos dítěte, přičemž žádá veřejnost o pomoc při hledání unesených dětí. Systém vznikl ve Spojených státech.
  • Komunikujte s druhým rodičem: Domluva bývá tím nejúčinnějším nástrojem při předcházení únosům z důvodu eskalace konfliktů. Pokud nejste s bývalým partnerem již schopní bavit se v klidu, může vám pomoct mediátor.

Co můžete udělat ještě před samotným únosem?

  • Zvažte právní zabezpečení: Soudy mohou už v případě vaší obavy o únos upravit styk rodiče s dítětem a omezit jeho vycestování.
  • Získejte písemný souhlas: Některé země vyžadují při vycestování do zahraničí s nezletilým dítětem písemný souhlas druhého rodiče.
  • Využijte bezpečnostní technologie: Díky GPS hodinkám nebo mobilním aplikacím můžete snáze monitorovat pohyb svého dítěte.
  • Informujte děti: Naučte své děti, jak se zachovat v situacích, kdy se cítí ohrožené.

Kvalitní advokát vám může poskytnout cennou pomoc při řešení případů únosů dětí, ať už v rámci prevence, mediace nebo při soudních řízeních. Doporučujeme vám konzultovat každou situaci s odborníkem na rodinné a mezinárodní právo.

Shrnutí

Únosy dětí v České republice představují závažný problém, který zahrnuje jak vnitrostátní případy spojené s rodičovskými konflikty, tak mezinárodní únosy, kdy je dítě protiprávně přemístěno nebo zadrženo v cizině. Podle ÚMPOD se ročně řeší až 70 případů mezinárodních únosů dětí. Nejčastějšími cílovými zeměmi jsou Slovensko, Velká Británie a Německo.

Česká legislativa, včetně občanského a trestního zákoníku, klade důraz na nejlepší zájem dítěte. Haagská úmluva, kterou ČR ratifikovala, zajišťuje rychlé navracení dětí do země obvyklého bydliště. Judikáty Evropského soudu pro lidská práva zdůrazňují důkladné posuzování psychologických i právních aspektů každého případu.

Prevence únosů zahrnuje právní opatření, dohody mezi rodiči, využití technologií i vzdělávání dětí. Pokud k únosu dojde, je klíčové jednat rychle, kontaktovat policii, ÚMPOD a případně vyhledat právní pomoc. Pro řešení konfliktů lze využít mediátora, který může předejít eskalaci sporů. Kvalitní právní poradenství je zásadní jak při prevenci, tak při řešení těchto složitých situací.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)