Je pravdou, že dnes je obecně spíše nedostatek bytů a pronajímatelé toho často využívají i při vyjednávání o nájemní smlouvě. Tuto situaci, která dnes nastává, zmírňuje občanský zákoník, který chrání slabší smluvní stranu, tedy nájemce.
Je pravdou, že dnes je obecně spíše nedostatek bytů a pronajímatelé toho často využívají i při vyjednávání o nájemní smlouvě. Tuto situaci, která dnes nastává, zmírňuje občanský zákoník, který chrání slabší smluvní stranu, tedy nájemce.
Pronajímatel nemůže nijak zakázat nájemci, aby si do bytu bral návštěvy. Pokud je v nájemní smlouvě klauzule zakazující nájemci přijímat návštěvy v bytě, je toto ustanovení neplatné. Nájemce nemá povinnost respektovat smluvní ani ústně vyjádřený zákaz návštěv ze strany pronajímatele a nemusí mu návštěvy v žádném případě ohlašovat.
Je ale třeba říci, že v praxi může být komplikované rozlišit mezi návštěvou a osobou, která je trvalým členem domácnosti nájemce. Hranice může být poměrně tenká. Například, když nájemce začne s někým chodit. Zprvu večerní návštěva se promění ve víkendovou a pak i několikadenní. Z hlediska odlišení návštěvy od člena nájemcovy domácnosti je možné se řídit právě tím, jak dlouho se dotyčná osoba v bytě zdržuje. V případě, že osoba začne s nájemcem trvale bydlet, je pro to potřeba souhlas pronajímatele.
Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.
Každý nájemce má svobodnou volbu rozhodnout se pro kouření. Vlastník bytu nemá žádné právo omezovat tuto svobodu svých nájemníků a nemůže nájemníkům zakázat kouřit v bytě. Přesto mnozí majitelé bytů často zahrnují do nájemních smluv zákaz kouření. Pouze pokud by kouř vycházející z bytu nepřiměřeně omezoval například sousedy shora, mohou se domáhat, aby se kouření například na balkóně zdržel.
Na druhou stranu může při kouření v bytě byt nepříjemně načichnout. Majitel může samozřejmě požadovat, aby nájemce vše uvedl do původního stavu a v rámci toho nechal například odborně vyčistit sedačky, koberce a vymalovat celý byt. Takovou povinnost v případě nepříjemně páchnoucího bytu lze do smlouvy rovněž zanést. Nájemce si zpravidla rozmyslí, zda nepodnikne pár kroků před dům.
Nájemce má právo v bytě chovat zvíře, pokud to nepůsobí pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu nepřiměřené obtíže. Nájemní smlouva tedy nemůže omezit nájemce v chovu zvířat. Lze pouze následně vyžadovat po nájemci náhradu zvýšených nákladů vyvolaných chovem zvířete.
Pokud v nájemní smlouvě je ustanovení zakazující chov zvířat, vůbec se k němu nepřihlíží. Nájemce si tak může klidně zvíře pořídit. To platí i o dalších nepřiměřených ustanovení omezující nájemce.
Zde zákon rozlišuje vlastně dva druhy podnájmu
Umožní-li nájemce užívat věc třetí osobě, například právě podnájemci, odpovídá pronajímateli za jednání této osoby stejně, jako kdyby věc užíval sám.
Tip: Pronájem bytu není podnájem. Jaký je mezi nimi rozdíl? To se dozvíte v našem článku.
Rozhodnutí je na pronajímateli, ten však nesmí porušit antidiskriminační zákon, musí tedy všem zajistit rovnou příležitost. Tedy, neumožnění prohlídky bytu například kuřáky, těhotnými ženami, studenty, nebo osobami z určitě etnické skupiny může být diskriminační, tyto osoby se pak mohou obrátit na soud s žalobou na náhradu škody.
Nájemce musí pronajímateli po skončení nájmu byt předat ve stavu, v jakém byl při převzetí, nepřihlíží se k běžnému opotřebení. Tím je například to, že koberce nebudou jako nové, ale používané, sedačka nebo další vybavení vyšisované, či barva v místech používání ohmataná.
Hřebíky ve zdech už ovšem běžným opotřebením nebudou a je možné považovat zacelení stěn a jejich vymalování. Nájemce je povinen provádět běžnou údržbu bytu, do které spadá i oprava omítek či tapetování. Režim takové údržby je opět vhodné ve smlouvě upravit.
Tip: Jste spokojeni se svým nájemníkem a chcete mu prodloužit nájemní smlouvu? Poradíme vám, jak sepsat prodloužení smlouvy o nájmu a co musí obsahovat takzvaný dodatek k nájemní smlouvě. Vysvětlíme, zda se smlouva dodatkem v něčem podstatném mění. Prozradíme ale také co naopak dělat, když chcete ukončit nájem s problémovým nájemníkem.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.
Naše Společenství vlastníků zhruba na začátku roku 2016 muselo nepředvídaně řešit mimořádné záležitosti, u nichž posléze vznikla potřeba právní porady. Výbor poptal tým „Dostupný advokát“ – právní služby online, v čele s JUDr. Ondřejem Preussem, který byl nakonec vybrán pro stálou spolupráci s naším Společenstvím vlastníků. V jeho prospěch hovoří garance dostupnosti v podstatě v kteroukoli dobu bez navýšení odměny za kontakt mimo pracovní dobu, dostupnost na telefonu či mailu i na Skypu a velmi seriózní vystupování. Jednoznačně můžeme potvrdit kvalitu služeb, serióznost i dostupnost online.