Co je to SJM (společné jmění manželů)
Společné jmění manželů (SJM) je zákonem stanovený majetkový režim, který se zřizuje automaticky dnem uzavření manželství. To znamená, že jakmile se vezmete, vše, co společně pořídíte nebo vyděláte, se stává součástí společného majetku.
Koupíte-li si například po svatbě nový notebook, bude patřit do společného jmění. Totéž platí pro výplatu, kterou obdržíte za práci odvedenou až po svatbě – i ta je už majetkem obou manželů.
Co všechno do společného jmění patří?
Obecně platí, že vše, co manželé získají během manželství, patří do společného jmění. Typicky jde například o:
- Mzdy, příjmy z podnikání, nájmy a jiné pravidelné i jednorázové příjmy,
- Movitý a nemovitý majetek (např. dům, byt, auto, vybavení domácnosti),
- Úspory, investice, cenné papíry,
- Dluhy, pokud byly pořízeny k zajištění potřeb rodiny (např. hypotéka na bydlení).
Co naopak do SJM nepatří?
Zákon výslovně vylučuje některé věci ze společného jmění:
- Majetek nabytý darem nebo dědictvím, pokud dárce nebo zůstavitel neurčil jinak,
- Věci sloužící výhradně osobní potřebě jednoho z manželů (např. oblečení, šperky),
- Majetek nabytý před uzavřením manželství,
- Náhrady nemajetkové újmy (např. odškodnění za bolest nebo újmu na zdraví).
Související služba
Nejste si jistí, jak správně postupovat v oblasti daní, abyste nešlápli vedle?
Pomůžeme vám zorientovat nejen v zákoně, ať už jde o řešení konkrétní daňové situace, přípravu na kontrolu ze strany finančního úřadu či obranu před soudem.
Chci se poradit
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Daňové přiznání k dani z nemovitosti v SJM
Součástí společného jmění manželů bývají často nemovitosti, ať už se jedná o chalupu, stavební pozemek nebo třeba byt. Ze všech takových nemovitostí je třeba platit daň a nově nabyté nemovitosti je třeba k dani přihlásit. Jak to tedy funguje v případě daně z nemovitosti, která je součástí SJM?
Přiznání k dani z nemovitých věcí podává vždy jen jeden z manželů. Nezáleží přitom na tom, který z nich to bude – není třeba žádná plná moc ani výslovné zmocnění druhým manželem. Podání jednoho z manželů je pro finanční úřad plně dostačující.
Z pohledu finanční správy jsou manželé vlastnící nemovitost ve SJM považováni za jeden daňový subjekt. Ten z manželů, který přiznání podá, je úřadem považován za společného zástupce obou poplatníků. Z praktického hlediska je vhodné, aby daňové přiznání podával stále stejný manžel – zejména kvůli evidenci, návaznosti a přehlednosti v následujících letech.
Důležité je, že se daňové přiznání z nemovitosti nepodává každoročně. Tato povinnost vzniká pouze pokud jste v předchozím kalendářním roce nabyli (koupili, zdědili, dostali apod.), prodali část nemovitostí v daném kraji, nebo provedli úpravy, které mají vliv na výši daně (např. dostavěli další patro domu). Přiznání je pak třeba podat nejpozději do 31. ledna následujícího roku, a to na příslušný finanční úřad podle umístění nemovitosti.
Platba daně z nemovitých věcí v SJM
Daň z nemovitých věcí u nemovitosti ve společném jmění manželů platí jen jeden z manželů – obvykle ten, kdo podal daňové přiznání. Pokud však daň nebude zaplacena včas nebo vůbec, může ji finanční úřad vymáhat i po druhém manželovi, a to přesto, že přiznání nepodával. V rámci společného jmění totiž nesou manželé za daňovou povinnost společnou odpovědnost a druhý z nich v takovém případě vystupuje jako ručitel.
Platba se provádí buď jednorázově do 31. května, nebo ve dvou splátkách (do 31. 5. a do 30. 11.), pokud daň přesahuje 5 000 Kč. Daň z nemovitých věcí můžete zaplatit několika způsoby. Nejčastější je bankovní převod s údaji ze složenky nebo datové schránky. Pokud nemáte datovou schránku, můžete využít poštovní složenku, kterou vám úřad zašle. Daň lze platit také přes SIPO (po předchozí registraci), nebo v hotovosti na pokladně finančního úřadu.
Daň z příjmů z nemovitosti v SJM
Další kapitolu týkající se daní a nemovitostí v SJM představují příjmy z této nemovitosti. Ty mohou vzniknou v případě pronájmu nebo prodeje a je třeba je zdanit. Pojďme se podívat, jak na to:
Daň z příjmu z nájmu nemovitosti v SJM
Pokud máte nemovitost v SJM, pak platí, že příjem z pronájmu daní pouze jeden z manželů. Je tedy na vaší dohodě, který z vás příjem uvede do svého daňového přiznání – není třeba ho mezi manžely rozdělovat. Důležité ale je, aby všechny příjmy, které z pronájmu máte, zdaňoval pouze jeden z manželů. Nesmí tedy nastat situace, kdy třeba v lednu bude zdaňovat příjem z nájmu manžel a po zbytek roku manželka.
Příjem z pronájmu se daní jako běžný příjem fyzické osoby sazbou 15 %. Příjem z nájmu můžete stanovit na základě:
- paušálních výdajů ve výši 30 %, nebo
- skutečných výdajů – například odpisy nemovitosti, údržbu a opravy, pojištění, úroky z hypotéky, poplatky realitní kanceláři nebo dopravu
Který z manželů by měl příjem z nájmu zdanit? To záleží na příjmech. V případě, že je jeden z manželů bez vlastního zdanitelného příjmu nebo má jen velmi nízké příjmy (např. čerpá rodičovský příspěvek, je nezaměstnaný nebo pobírá invalidní důchod), je výhodné, aby příjem z pronájmu danil právě on. Důvod je jednoduchý: díky základní slevě na poplatníka ve výši 30 840 Kč a může být daň ve výsledku nulová nebo výrazně nižší.
Daň z příjmu z prodeje nemovitosti v SJM
Příjem můžete získat také v případě, že se rozhodnete nemovitost v SJM prodat. Pokud prodáváte nemovitost, která je součástí společného jmění manželů, týká se vás stejně jako ostatních fyzických osob daň z příjmu z prodeje nemovitosti. Nejde o samostatný druh daně, ale o klasickou 15% daň z příjmu fyzických osob, která se vypočítává ze zisku – tedy z rozdílu mezi prodejní cenou a cenou, za kterou jste nemovitost pořídili (včetně doložitelných výdajů na prodej a rekonstrukci).
Příjem z prodeje nemovitosti, která patří do SJM, daní opět pouze jeden z manželů. Není nutné, aby každý manžel přiznával svou polovinu. Je na vás, kterého z vás v daňovém přiznání uvedete jako osobu, která příjem z prodeje daní.
V mnoha případech jste od daně z příjmu z prodeje nemovitosti osvobozeni. Je třeba ale splnit jednu z těchto tří podmínek:
- Nemovitost vlastníte minimálně 5 let (v případě, že jste ji nabyli do vlastnictví do 31. 12. 2020) nebo 10 let (nabyto od 1. 1. 2021).
- Nemovitost jste alespoň 2 roky obývali – stačí přitom, že v ní bydlel alespoň jeden z manželů.
- Peníze z prodeje použijete na vlastní bydlení – např. koupě, výstavba, rekonstrukce nebo splacení hypotéky.
Výjimka platí v případě, že byla nemovitost součástí obchodního majetku. V tomto případě za žádných okolností na osvobození od daně nedosáhnete. A to ani tehdy, pokud patřila do SJM – v takovém případě se totiž zkoumá, zda ji měl v obchodním majetku alespoň jeden z manželů.
Shrnutí
Společné jmění manželů (SJM) vzniká automaticky uzavřením manželství a zahrnuje většinu majetku i příjmů nabytých během trvání manželství, včetně nemovitostí. Výjimkou je např. majetek získaný darem či dědictvím nebo osobní věci.
Daňové přiznání k dani z nemovitosti v SJM podává pouze jeden z manželů, který automaticky jedná i za druhého. Přiznání se podává jen při změnách, jako je koupě, prodej nebo stavební úprava nemovitosti, a to do 31. ledna následujícího roku. Daň pak hradí opět jeden z manželů, ale odpovědnost nesou oba. Lze platit převodem, složenkou, SIPO nebo hotově, a to buď jednorázově do 31. května, nebo ve dvou splátkách.
Příjem z pronájmu nebo prodeje nemovitosti v SJM zdaňuje jen jeden z manželů. U pronájmu je možné uplatnit výdaje paušálně nebo reálné výdaje, a je výhodné, aby zdaňoval ten s nižšími příjmy. U prodeje se daní pouze zisk a často lze využít osvobození – např. při dlouhodobém vlastnictví, bydlení v nemovitosti nebo využití peněz na vlastní bydlení. Výjimkou je nemovitost zařazená v obchodním majetku – v takovém případě osvobození neplatí.