Prodali jste nemovitosti a úspěšně jste ji předali novému majiteli? Nezapomínejte, že vás čeká ještě jedna povinnost. Daňová povinnost. Jak a kde se k platbě daně správně přihlásit a jaký zvolit další postup?
Prodali jste nemovitosti a úspěšně jste ji předali novému majiteli? Nezapomínejte, že vás čeká ještě jedna povinnost. Daňová povinnost. Jak a kde se k platbě daně správně přihlásit a jaký zvolit další postup?
Tomu, jaké daně se při převodu nemovitosti platí, jsme se věnovali v předchozím článku. V dnešním článku se tak zaměříme především na to, jak se k daňové povinnosti v případě daně z příjmu správně přiznat a splnit ji.
Tady by měl zpozornět každý prodávající, protože daň z příjmu z prodeje se ho sice přímo týká, existuje ovšem mnoho výjimek, které od platby daně mohou osvobodit. Jedná se především o následující situace:
Tip: Výjimky jsme podrobněji rozepsali v článku Daňové povinnosti při převodu nemovitosti.
Splňujete některou z výše uvedených podmínek? Potom žádnou daň platit nemusíte, bude ovšem třeba splnit zákonnou povinnost a informovat o prodeji finanční úřad. Od roku 2015 platí povinnost oznámit finančnímu úřadu každý příjem osvobozený od daně, pokud jeho hodnota přesáhne hranici 5 milionů korun. Až do konce roku 2020 platila na nemovitosti výjimka, protože informace o prodejích mohl finanční úřad snadno získat z katastru nemovitostí. Od 1. 1. 2021 je ovšem třeba příjem z prodeje nemovitosti oznámit a současně doložit splnění některé z podmínek pro osvobození od daně. U prodeje družstevního bytu poté oznamovací povinnost vzniká vždy, bez ohledu na výši příjmu.
Obcházet oznamovací povinnost nebo na ni třeba i jen zapomenout se rozhodně nevyplácí. Pokud není příjem oznámen včas (nebo dokonce není oznámen vůbec), hrozí pokuta. Její maximální výše činí 15 % neoznámeného příjmu. V praxi však samozřejmě většinou takové výše nedosahuje.
Oznámení nemá předepsaný tiskopis. Ministerstvo financí však vydalo vzor tiskopisu. Oznámení je možné podat písemně, a to v listinné podobě nebo elektronicky, anebo ústně do protokolu. Podání je také možné elektronicky, ale pouze datovou zprávou s ověřenou identitou.
Řešíte prodej nemovitosti? Nebo už máte celý proces za sebou a potřebujete jen splnit daňové povinnosti? Se vším vám poradíme, připravíme potřebné smlouvy a další podklady nebo vám pomůžeme s daňovým přiznáním. Postaráme se zkrátka o to, aby po právní stránce proběhlo vše bez jediné chyby.
Pokud se na vás žádná z výjimek nevztahuje, bude potřeba daň uhradit. Prodej nemovitosti je příjem jako každý jiný, proto se zahrnuje do daňového přiznání, které se standardně odevzdává do 31. března následujícího roku. Příjem z prodeje nemovitosti se řídí zákonem České národní rady o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.), kde spadá mezi ostatní příjmy ošetřené v § 10.
Daňové přiznání je v případě prodeje nemovitosti, který není osvobozený od daně, třeba podat v každém případě. Nestačí roční zúčtování daně provedené zaměstnavatelem. Daňové přiznání poté musí podat i starobní důchodce nebo jiná osoba bez dalších zdanitelných příjmů.
Při vyplňování daňového přiznání vás bude zajímat především Příloha 2, ve které uvedete prodejní cenu nemovitosti a také výdaje, které jste za nemovitosti a v souvislosti s jejím prodejem museli vynaložit. Základem daně je čistý zisk, tedy rozdíl mezi utrženou částkou a výdaji spojenými se získáním a následným převodem nemovitosti.
Do výdajů zahrňte nejen pořizovací cenu nemovitosti (cena, kterou jste za ni sami při koupi zaplatili), ale také náklady spojené s prodejem nemovitosti (náklady na úklid, úpravy a vyklizení nemovitosti, poplatky za zprostředkování prodeje, náklady na přípravu smluv a dalších podkladů nebo třeba poplatek za advokátní úschovu peněz) a také částku investovanou do případné rekonstrukce. Výdajem se v tomto ohledu ovšem rozumí pouze takové úpravy, které vedly ke zhodnocení nemovitosti, tedy například zateplení domu, výměna oken a podobně.
A jak je to v případě, že jste nemovitosti získali bezúplatně a neexistuje tedy žádná pořizovací cena? V případě dědictví se jako pořizovací cena uvádí částka uvedená v soudním rozhodnutí, u darované nemovitosti je zase třeba nechat si zpracovat znalecký posudek (platný ke dni, kdy byla nemovitost převedena na nového majitele). Tato částka se poté uvede jako pořizovací cena a doplní se standardně o výdaje spojené s rekonstrukcí a prodejem nemovitosti.
Tip: Dříve bylo povinné platit také daň z nabytí nemovitosti. Ta byla ale v roce 2020 zrušena.
Daňové slevy se standardně využívají pro snížení daně u příjmů ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání. Pokud ovšem takové příjmy nemáte, můžete daňové slevy využít u příjmu z prodeje nemovitosti. Kromě základní slevy na poplatníka se nabízejí i další slevy. Nejčastěji jsou to tyto:
Podobně je tomu i s daňovými odpočty. Od základu daně je možné odečíst i některé další položky:
Postaráme se o ochranu vašich práv i splnění všech zákonných povinností. Víme, které smlouvy je potřeba připravit, co je třeba vyřídit na katastru nemovitostí a jak splnit všechny daňové povinnosti. Provedeme vás celým procesem nebo některou jeho částí a postaráme se, aby vše proběhlo právně správně.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
S darovací smlouvou od vás jsem neměla na katastru nejmenší problém. Pracovnice u okénka se podívala na logo a poznamenala, že vaše smlouvy jsou vždy v pořádku. Dostupný advokát mi navíc telefonicky vysvětlil věci kolem věcného břemene, které by mne jako laika vůbec nenapadly. Nevím, co na službě zlepšit, jsem naprosto spokojená.