Co je offshore společnost
Offshore společnost je firma zaregistrovaná v zahraničí, obvykle v místě s nízkými daněmi nebo speciálními právními podmínkami (např. větší ochranou soukromí). Tato firma pak podléhá místním zákonům, které jsou pro ni výhodnější než zákony v zemi, kde reálně operuje.
Co je daňový ráj
Daňový ráj je země, ve které společnosti platí výrazně nižší daně než je zvykem nebo je neplatí vůbec, případně země, která je pro firmy lákavá z jiných důvodů (např. z důvodu vysoké míry soukromí). Zároveň bývají tyto státy politicky a ekonomicky stabilní a tím pádem bezpečné.
Mezi nejznámější daňové ráje můžeme zařadit Seychely, Britské panenské ostrovy, Bermudy, Panamu, evropský Kypr nebo dokonce i Spojené státy či Hongkong.
Související služba
Potřebujete provést zápis do obchodního rejstříku?
Rádi vám pomůžeme. Se zápisy do obchodního rejstříku máme bohaté zkušenosti. Vše proběhne jednoduše, on-line, na míru tomu, co potřebujete, a za předem danou cenu. Většinu případů vyřídíme do dvou pracovních dnů.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Proč existují daňové ráje
Pro offshore společnosti jsou výhody daňového ráje jasné – nízké daně, které znamenají mnoho ušetřených peněz. Možná vás ale napadá otázka, jak z tohoto vztahu těží samotné země označované jako daňové ráje, když vlastně ztrácí peníze vybírané na daních. Důvodů je celá řada:
- Příjmy z registrace a správy společností: Daňové ráje často získávají významné příjmy z poplatků za registraci nových společností a jejich roční správu.
- Rozvoj finančního sektoru: Existence offshore společností podporuje rozvoj místních finančních sektorů, včetně bankovních služeb, správy majetku, daňového poradenství a dalších specializovaných služeb.
- Podpora místní ekonomiky: Offshore společnosti často investují do místní ekonomiky prostřednictvím nemovitostí, služeb apod.
- Inovace v právním a finančním sektoru: Místní právní a finanční služby se často specializují na mezinárodní obchod a daňové plánování, což podporuje inovace a rozvoj v těchto oblastech.
- Zvýšení mezinárodní viditelnosti: Daňové ráje obvykle získávají mezinárodní pozornost a uznání jako centra pro mezinárodní obchod a financování. To následně láká další investory a firmy do regionu.
- Diverzifikace ekonomiky: Přítomnost offshore firem pomáhá diverzifikovat ekonomiku daňového ráje, snižuje závislost na nevýdělečných tradičních odvětvích (např. na zemědělství) a zvyšuje celkovou odolnost vůči globálním hospodářským změnám.
Na druhou stranu ale musí daňové ráje počítat i s řadou nevýhod, které s sebou nízké daně a anonymita firem přináší:
- Ztráta příjmů z daní: Nízké nebo nulové daně pro offshore společnosti přirozeně vedou ke ztrátě daňových příjmů pro domácí vlády.
- Nerovnováha ve společnosti: Offshore společnosti umožňují bohatším lidem a velkým koorporacím zaplatit na daních v přepočtu méně než běžní lidé a menší firmy, což v důsledku prohlubuje rozdíly mezi bohatými a chudými.
- Ztráta transparentnosti: Daňové ráje nabízí offshore společnostem vysokou míru soukromí a diskrétnosti. To ale v důsledku narušuje možnost sledovat daňové závazky a transakce. Nedostatečná transparentnost pak může vést k rozvoji korupce a nelegálních finančních praktik.
- Zvýšené riziko nelegální činnosti: Daňové ráje bývají kvůli anonymitě častěji využívány k nelegálním praktikám, jako je praní špinavých peněz a financování terorismu. Důsledkem je pak ohrožení nejen samotného daňového ráje, ale i mezinárodní bezpečnosti a celkové stability ve světě.
Tip na článek
Proti praní špinavých peněz a financování terorismu má u nás bojovat AML zákon. Přečtete si, jaké ukládá povinnosti českým podnikatelům.
Založení offshore společnosti
Podmínky pro založení offshore společnosti se liší na základě toho, v jaké zemi chcete firmu založit. Je tedy potřeba nastudovat zákony a pravidla dané země, což může být poměrně složité. Z toho důvodu volí řada lidí služby zprostředkovatelů, kteří založí offshore společnost za ně. Častou praxí je také zvolit si tzv. ready-made offshore společnost. Jedná se o společnost, která už existuje, ale není aktivní a jednoduše se na vás převede.
Je to legální?
Ano, vlastnit offshore společnost je legální. Z hlediska právního rámce platí, že založení a provoz offshore společností je v souladu s právními normami a regulacemi dané země, ve které jsou registrovány. Na druhou stranu ale mohou být v některých ohledech problematické:
Únik před daněmi
Hlavním účelem offshore společností bývá snaha vyhnout se placení daní v České republice. To znamená, že ČR přichází o značné příjmy, které jsou potřebné pro státní rozpočet a financování výdajů např. na školství nebo zdravotnictví.
Zejména velké nadnárodní společnosti využívají offshore společnosti k přesouvání zisků, aby se vyhnuly vyšším daním. Například si zřídí dceřinou společnost v daňovém ráji, kam převádějí příjmy prostřednictvím licenčních poplatků nebo fiktivních konzultačních služeb.
Konkrétním příkladem může být americká společnost Apple, která využívala daňovou optimalizaci přes Irsko a nizozemské holdingové struktury k minimalizaci daní v Evropě. Evropská komise nakonec rozhodla, že Apple musí Irsku doplatit 13 miliard eur na daních, protože se jednalo o nezákonné daňové výhody.
Nedostatek transparentnosti
Některé daňové ráje poskytují takovou míru anonymity, že není jasné, kdo skutečně vlastní nebo řídí společnost. To v důsledku komplikuje sledování nezákonných aktivit jako je praní špinavých peněz a může vést k rozvoji korupce.
Příkladem může být aféra Panama Papers, která odhalila, že řada politiků, celebrit a podnikatelů využívala offshore společnosti k utajení majetku a vyhýbání se zdanění. Mezi odhalenými osobami byl např. i tehdejší islandský premiér.
Problémy se spravedlností
Někdy jsou offshore společnosti využívány k podkopávání místního právního systému. Například ve snaze uniknout spravedlnosti nebo zamezit vymáhání závazků vůči věřitelům.
Například dlužník, který se nachází v insolvenci, může převést svůj majetek na offshore firmu a tvrdit, že formálně nic nevlastní.
Konkrétním příkladem je aféra největší dánské banky, kdy přes její estonskou pobočku proteklo 230 miliard dolarů podezřelých transakcí. Mnohé z těchto transakcí přitom vedly přes offshore společnosti, které sloužily jako prostředníci pro ruské oligarchy, státní korupci a organizovaný zločin.
Shrnutí
Offshore společnost je firma registrovaná v zahraničí, obvykle v daňovém ráji, kde platí nižší daně a těží z celkově výhodnějších podmínek. Mezi známé destinace patří Seychely, Kypr, Panama nebo Hongkong. Pro podnikatele to znamená nižší daňovou zátěž, ochranu majetku a větší soukromí. Zároveň tyto státy získávají příjmy z registrací firem, posilují svůj finanční sektor a přitahují investory.
Existence offshore společností má ale i negativní dopady. Státy, kde firmy reálně podnikají, přicházejí o daňové příjmy, jsou náchylnější ke vzniku nerovností ve společnosti a mají problémy s transparentnost finančních toků. Offshore společnosti se také často zneužívají k daňovým únikům, praní špinavých peněz nebo financování nelegálních aktivit, jak ukázaly aféry Panama Papers nebo skandály s přesuny zisků velkých korporací.