Kapitoly článku
Co je to daňové přiznání z příjmu fyzických osob a co obsahuje
Daňové přiznání podává fyzická osoba finančnímu úřadu a přiznává v něm své příjmy, výdaje a další okolnosti (např. slevy na daních), které mají vliv na stanovení výšky daně. Na základě tohoto přiznání se pak určuje, kolik má daná fyzická osoba zaplatit státu na daních.
V daňovém přiznání proto musíte uvést veškeré vaše příjmy s výjimkou příjmů, které jsou osvobozené od zdanění příjmů, z nichž se daň strhává podle zvláštní sazby daně. Pokud jste OSVČ, pak uvádíte i výdaje a daň se vypočítává z rozdílu mezi příjmy a výdaji. Výjimkou je situace, kdy platíte měsíční paušál.
Jak neplatit daně nebo zaplatit méně
Kdo neplatí daně
Podání daňového přiznání ani platba daně není vždy povinná. V těchto případech tuto povinnost nemáte:
- Pokud vaše zdanitelné příjmy nepřesáhly za minulý rok 50 000 korun. Do této částky se přitom nepočítají příjmy osvobozené od daně, jako jsou různé příspěvky, dávky nebo příležitostné příjmy do 30 000 korun ročně. Stejně tak sem nepatří také příjmy z dohody o provedení práce do limitu 10 000 korun měsíčně nebo z dohody o pracovní činnosti do 4 000 korun měsíčně. Dále také autorský honorář do 10 000 korun měsíčně.
- Pokud jste byli zaměstnáni pouze u jednoho zaměstnavatele. To platí i v případě, že jste měli zaměstnavatelů více, ale nikdy ne souběžně. Je ale potřeba u každého vašeho zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani.
- Pokud jste zaměstnáni v zahraničí odkud vám plyne vás jediný příjem.
Tip: Potřebujete právní pomoc v podnikání? Nemáte čas hledat pokaždé znovu právníka pro svou firmu? Domlouvat jeho časové možnosti, dobývat se na něj a řešit s ním fakturaci? Nebo dokonce potřebujete mít advokáta neustále k dispozici? Náš tým zkušených advokátů je tu pro vás.
V některých případech se vám ale může podání daňového přiznání vyplatit. Jedná se například o situace, kdy jste svému zaměstnanci nedoložili důvody pro snížení daně, jako jsou je platba penzijního pojištění nebo darování krve či plazmy. Stejně tak, pokud jste neuplatnili slevy na dani, na které máte nárok. Mezi ty patří např. sleva na studenta, na manžela apod. Stejně tak se vám podání daňového přiznání vyplatí pokud jste pracovali na dohodu o provedení práce a z vašeho příjmu byla odečtena srážková daň. Kromě toho je dobré podat daňové přiznání také v případě, že jste celý rok nepracovali a nevyčerpali proto slevu na poplatníka, která činí 30 840 korun za rok.
Tip: Pokud jeden z rodičů využívá daňovou slevu na dítě, pak musíte k daňovému přiznání podat čestné prohlášení o neuplatnění slevy na dítě od druhého rodiče, který slevu neuplatňuje.
Jak zaplatit méně na daních
Na daních se dá celkem výrazně ušetřit. Existuje totiž množství různých slev a odpisů:
- Paušál: Pokud jste OSVČ, můžete na daních výrazně ušetřit díky paušálu. Ten spočívá v tom, že nedokládáte reálné výdaje, ale výdaje jsou vám stanoveny automaticky na základě toho, do kterého pásma spadáte. Proto, pokud jsou vaše výdaje nízké, paušál se vám pravděpodobně dost vyplatí.
- Zvyšte si náklady: Pokud neplatíte paušál, ale máte klasické výdaje odečtené od zisků, pak se vám logicky vyplatí mít výdaje co nejvyšší. Nezapomínejte proto všechny náklady pečlivě zaevidovat a zároveň do nich zahrňte vše co s vaším podnikáním souvisí, byť třeba jen okrajově.
- Hypotéka a stavební spoření: Jestliže splácíte hypotéku či stavební spoření, můžete si od základu daně odečíst úroky. Limit je stanoven na 300 000 korun ročně pro úvěry sjednané před rokem 2021 a 150 000 korun pro úroky sjednané po roce 2021.
- Sleva na manžela: Pokud manžel či manželka nepřesáhl ve svých příjmech za minulý rok 68 000 korun, pak je možné na ně uplatnit slevu na dani ve výši 24 840 korun. Je třeba myslet na to, že se do tohoto limitu nezapočítaná rodičovský příspěvek, porodné, příspěvek na dítě, dávky sociální podpory, příspěvek na bydlení, dávky pomoci v hmotné nouzi, státní příspěvek na penzijní spoření či stavební spotřební a stipendium při studiu.
Pro daňové přiznání za rok 2024 se však podmínky mění. Nově bude slevu na manžela možné uplatnit pouze v případě, že manžel či manželka pečují o dítě do věku tří let.
- Dary: Z daní si můžete odečíst dary, tedy věci, které jste někomu dali zdarma. Takový dar však musí mít hodnotu alespoň 1000 korun, případně musí bý vyšší než 2 % vašeho základu daně.
- Penzijní připojištění a životní pojištění: Pokud si platíte některé z těchto pojištění, můžete si platby odečíst z daní, a to až do výše 24 000 korun ročně. Je ale potřeba posílat na pojištění minimálně 1000 korun z vlastních zdrojů.
- Darování krve a plazmy: Pokud darujete krev či plazmu, pak můžete využít odečet 3 000 korun za každé darování. Musí se ale jednat o odběr, za který nedostáváte zaplaceno, tedy tzv. bezpříspěvkový. Maximálně si takto můžete odečíst 15 % z daňového základu ročně.
Tip: I mistr tesař se někdy utne. Podáváte daňové přiznání každoročně a máte celý proces v malíčku, ale stejně můžete opomenout přiznat mimořádný příjem, nebo naopak zapomenete na nějakou daňově odčitatelnou položku, která vám pomůže daň snížit. Přečtěte si, co dělat v případě podání chybného daňového přiznání.
Vrácení přeplatku na dani a vznik nedoplatku
Žádat o přeplatek je možné pouze, pokud je částka vyšší než 200 korun. O přeplatek je třeba si požádat elektronicky buď s použitím aplikace finančního úřadu nebo jako elektronické podání pro Finanční správu nebo skrz datovou schránku. Další možnost je poslat e-mail, který musíte potvrdit např. v listinné podobě s vaším podpisem. Následně vám bude do třiceti dnů přeplatek vrácen buď na účet nebo fyzicky na adresu.
Na druhou stranu, pokud vám vznikne nedoplatek na dani, musíte ho uhradit do 3.4. v případě písemného daňového přiznání, do 2.5. v případě elektronického daňového přiznání a do 3.7. pokud vám daňové přiznání podal daňový poradce nebo advokát. Zaplatit můžete na pokladně libovolného finančního úřadu, pomocí složenky nebo bankovním převodem na účet finančního úřadu, pod který spadáte (viz. Kam zaplatit daň z příjmu).