Kdy a jak sepsat dohodu o výživném

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
4. září 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Rodinné právo

Když se rodiče dítěte rozvádí, čeká je bohužel také spousta papírování a řešení toho, u koho bude dítě žít, jakým dílem ho kdo bude živit a podobně. Klíčovým dokumentem v úpravě finanční situace je dohoda o výživném. Pokud ji rodiče sepíšou a domluví se na finanční podpoře dítěte sami, nemusí o podmínkách výživného rozhodovat soud. Přečtěte si o tom, jak dohoda o výživném funguje, co musí obsahovat a co všechno z právního hlediska upravuje.

Dohoda o výživném často výrazně usnadňuje vztahy mezi rodiči po rozchodu nebo rozvodu. Upravuje finanční podporu dětí a specifikuje podmínky výživného, aniž by musel zasáhnout soud. Mimosoudní dohoda o výživném je nejen flexibilnější, ale i rychlejší a levnější alternativou soudního řízení. Rodiče mají plnou kontrolu nad tím, kdo jak bude své dítě podporovat, a často vede k lepšímu vzájemnému porozumění rodičů v již tak dost vypjaté situaci. Rádi vám s jejím sepsáním pomůžeme.

Právní rámec dohody o výživném

Dohodu o výživném upravuje občanský zákoník. Ten stanoví práva a povinnosti rodičů vůči dětem, včetně povinnosti poskytovat výživné. Povinnost finančně podporovat děti se vztahuje na toho rodiče, který s dítětem nežije ve společné domácnosti. Výživné má zajistit dítěti dostatečnou životní úroveň podle možností obou rodičů. Mimoprávní dohoda o výživném je právně závazná, pokud splňuje veškeré náležitosti: Musí mít písemnou podobu, jasně formulovat veškeré podmínky a ideálně by ji měl schválit soud, aby byla vymahatelná.

Související služba

Druhý na dítě neplatí a vy už to sami nezvládáte?

Dohodu o výživném by měl vždy sepsat právník, který dané věci rozumí a zná všechny potřebné detaily. Kvalitně sepsaným dokumentem vás navíc ochrání pro případ, že by mezi vámi a druhým rodičem v budoucnu vznikl spor o tom, kdo má dítě jak živit. Svěřte proto dohodu o výživném nám. Zkontrolujeme již sepsanou dohodu, naformulujeme jinou, pomůžeme vám vyjednat podmínky nebo za vás vybojujeme vaše požadavky.

Chci pomoct s výživným

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Uzavřete dohodu, vyhnete se soudu

Pokud se s bývalým partnerem dokážete domluvit, rozhodně se vyplatí uzavřít dohodu o výživném mimo soudní řízení. Mimosoudní cesta přináší hned několik výhod:

  • Flexibilita: Podmínky si přizpůsobíte svým specifickým potřebám a dohodnete se na výši a způsobu placení, který nejlépe vyhovuje vám.
  • Rychlost: Uzavření a uvedení do chodu mimosoudní dohody zpravidla trvá mnohem kratší dobu, někdy můžete mít za týden vše vyřešeno, kdežto soudní rozhodnutí a všechny procesy s ním spojené mohou trvat i několik měsíců.
  • Nižší náklady: Dohoda o výživném může být finančně výhodnější, protože se vyhnete soudním poplatkům a nákladům spojeným s právními službami během soudního řízení.
  • Lepší vztahy: Soudní spor s sebou většinou nese konflikt mezi oběma rodiči, proces dojednání dohody je naopak smířlivější a vede k lepší spolupráci rodičů a pozitivnímu vlivu na děti.

Jak uzavřít dohodu o výživném

Prvním krokem, bez kterého se neobejdete, je otevřená a upřímná komunikace s druhým rodičem. Proberte společně všechny aspekty výživného, včetně výše, frekvence a způsobu placení. Nezapomeňte si vyjasnit, jakým způsobem budete řešit mimořádné částky, jako jsou školní výdaje, neočekávaná zdravotní péče a podobně.

Jakmile si ujasníte podmínky, je potřeba dát jim písemnou podobu. Tu svěřte do rukou právníka, který jasně zformuluje všechna ujednání a připraví dokument tak, abyste předešli budoucím nedorozuměním nebo sporům. Dohodu si sice můžete sepsat sami, avšak i tak doporučujeme nechat si ji alespoň zkontrolovat právníkem, abyste měli jistotu, že v případě toho, že druhá strana bude dohodu sabotovat, máte možnost ji vymáhat právně. Dohodu si můžete, avšak nemusíte, nechat zkontrolovat soudem. Soudní schválení dává dohodě formu exekučního titulu, což znamená, že v případě nedodržení může být dohoda vynucena exekučně.

Dohoda musí obsahovat údaje o obou rodičích, přesné částky výživného, datum a způsob placení, ale také informaci o tom, jakým způsobem se bude postupovat, pokud dojde ke změně okolností. Ty nastávají například ve chvíli, kdy jeden z rodičů přijde o práci nebo se zhorší jeho zdravotní stav natolik, že není schopný nadále platit částku v dříve ujednané výši a podobně. Pozdější úpravu dohody můžete provést buď mimosoudně formou nové dohody o výživném, anebo soudně, pokud nenajdete společnou řeč a nedokážete se na nových podmínkách dohodnout.

Tip na článek

Tip: Nepovinným krokem je schválení dohody o výživném soudem. Díky tomu dosáhnete její závaznosti a vymahatelnosti, což opět zvýší právní jistotu pro obě strany. Na internetu sice koluje řada vzorů, ale je důležité vybrat takový, který je aktuální a odpovídá platné právní úpravě.

I mimosoudní dohoda má svá úskalí

I při uzavírání mimosoudní dohody o výživném se mohou objevit různé komplikace a rizika. Mezi ty nejčastější, kvůli kterým se rodiče nakonec stejně dřív či později musí obrátit na právníka, patří nejasná nebo nedostatečně přesná formulace podmínek. Jestliže například jasně nedefinujete, kam a kolikátého a v jaké výši mají přicházet peníze, těžko to pak budete vymáhat, když bývalý partner nebude platit. Avšak pokud je dohoda sepsaná tak, že je vymahatelná, nezapomínejte na své právo bránit se proti neplacení výživného právní cestou.

Praktické tipy pro uzavření dohody o výživném

  • Buďte realističtí ohledně finančních možností a potřeb obou rodičů.
  • V dohodě reflektujte aktuální situaci, ale zároveň ji připravte i na možné změny, které by se týkaly zaměstnání, zdravotního stavu nebo nově vzniklých výdajů spojených s dětmi.
  • Uveďte co nejvíce detailů, zejména ohledně termínů a výše plateb.
  • Vše formulujte co nejvíce konkrétně a srozumitelně.
  • V případě potřeby využijte pomoc třetí, nezávislé strany v podobě právníka, který vám jako nestranný mediátor pomůže dojít ke shodě.
Tip na článek

Tip: Pokud se chcete dozvědět více o vymahatelnosti alimentů, doporučujeme přečíst náš článek o vymáhání alimentů. Další užitečné informace o výživném naleznete také v článku o alimenty a jejich výpočet. V případě rozvodu vás pak může zajímat i téma nesporného rozvodu a jeho vliv na výživné.

Shrnutí

Dohoda o výživném představuje efektivní a flexibilní způsob, kterým lze upravit finanční podporu pro děti po rozchodu nebo rozvodu rodičů. Tato dohoda přináší řadu výhod, k těm největším patří nižší náklady, rychlost sepsání a implementace a také možnost přizpůsobit vše individuálním potřebám rodiny. Při sestavování dohody o výživném je potřeba dbát na přesnost a veškeré právní náležitosti, aby byla dohoda platná a vymahatelná. Kompromis je vždy tou nejlepší cestou, ale pokud k němu společně nedokážete dojít, nebojte se vyhledat právní pomoc. Nestranný odborník vám pomůže sepsat funkční dohodu, která zajistí finanční podporu dětí, což je v tomto procesu koneckonců tím nejdůležitějším cílem.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Výživné (alimenty) pro děti

Zajistíme spravedlivé zvýšení nebo úpravu výživného podle aktuální situace a s ohledem na majetkové poměry vás a dalšího rodiče dítěte. Využijeme svých znalostí a zkušeností k přípravě návrhu, který bude mít nejvyšší šanci na úspěch. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)