Když jeden z rodičů neplatí alimenty

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
20. září 2023
5 minut čtení
5 minut čtení
Rodinné právo

Vyhráli jste soudní bitvu, máte za sebou rozvod, dítě máte svěřené do péče a v ruce rozsudek stanovící pro vaši ratolest slušné výživné. Jenže výživné na účet nechodí, nebo chodí jen občas a ne ve stanovené výši. Co s tím?

Matka kontroluje účty a v pozadí si hraje dítě

Je třeba mít v ruce pravomocný rozsudek na výživné

Abyste mohli po druhém rodiči vymáhat pro své dítě alimenty, budete potřebovat mít tzv. exekuční titul. Pod tímto termínem se skrývá právě pravomocný rozsudek. Ať už jste byli manželé, nebo jste spolu žili nesezdaní, budete potřebovat, aby soud vydal rozsudek, kde bude jasně napsáno, kolik a kdy má váš bývalý na výživném platit. Pro nezletilé děti se výživné platí k rukám druhého rodiče, tedy obvykle na účet rodiče, který má dítě svěřené do péče. Výživné se platí na měsíc dopředu. Ve chvíli, kdy máte v ruce rozsudek s razítkem od soudu a bývalý partner odmítá platit výživné dobrovolně, můžete podat návrh na exekuci.

Co obnáší exekuce?

Exekuce je vlastně další soudní řízení, ve kterém ale komunikujete spíš s exekutorem, který za vás dluh vymáhá, než se soudem. Nejprve musíte exekutorovi popsat všechny potřebné údaje – kdo a kolik dluží, doložit podklady a poté čekáte, zda se povede dluhy vymoci. Exekutor vydá exekuční příkaz a rozhodne o tom, jak bude alimenty vymáhat. Neplatícímu rodiči může exekutor obstavit účet, nechat strhávat výživné ze mzdy, zabavit a prodat jeho věci, nebo třeba zabavit řidičský průkaz. Zabavení řidičáku je možné od roku 2013 a zdá se, že je to celkem účinný strašák. Není možné ho však použít v případě řidičů z povolání, kde by rodič vlastně přišel o práci.

Pro rodiče neplatiče exekuce znamená hlavně to, že kromě samotného dluhu na výživném budou muset platit ještě náklady exekuce, případné náklady za právníka rodiče, který se musel na exekutora obrátit a nově mohou být po něm požadovány i úroky z prodlení. V každém případě se exekuce prodraží. Když už k ní ale dojde, není pro dlužníka řešením nekomunikovat a nepřebírat poštu. Výhodnější (a levnější) je vždy spolupracovat a třeba se domluvit na splátkách.

Tip na článek

Tip: Exekuce na účet je pro exekutora jednou z poměrně snadných variant, jak se dostat k vymáhané částce. Dochází přitom ke zmrazení finančních prostředků v bance. Jak tento proces probíhá, do jaké míry je omezena vaše dispozice s účtem, jak jsou dotčeny bankovní účty členů rodiny a kdy je váš účet opět odblokován? Na to jsme se zaměřili v našem samostatném článku.

Můžu v exekuci vymáhat i alimenty do budoucna?

Ano. O exekuci můžete požádat jen ve chvíli, kdy rodič neplatí včas a vznikne dluh. Když už ale takový dluh existuje, můžete pak chtít, aby exekutor rovnou vymáhal i další běžné výživné, abyste nemuseli každý měsíc podávat další a další exekuční návrhy.

Tip na článek

Tip: Přemýšlíte, na jaké alimenty má vaše dítě nárok? Kalkulačky na webu nám mohou poskytnout vodítko, ale je třeba vědět, co dalšího hraje při stanovování výživného roli a jak je můžete vypočítat. Sepsali jsme pro vás přehled, díky kterému se v situaci snadno zorientujete.

Související služba

Výživné (alimenty) pro děti

Zajistíme spravedlivé zvýšení nebo úpravu výživného podle aktuální situace a s ohledem na majetkové poměry vás a dalšího rodiče dítěte. Využijeme svých znalostí a zkušeností k přípravě návrhu, který bude mít nejvyšší šanci na úspěch. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Když na alimenty nyní nemám… co s tím?

I k takovým situacím bohužel dochází. Na výživném jste se třeba při rozvodu dohodli, soud dohodu schválil a vy jste chtěli dobrovolně platit. Ale situace se změnila, vám se nedaří najít novou práci, jste dlouhodobě nemocní či dokonce v invalidním důchodu a bývalý manžel vám vyhrožuje exekucí. Pokud opravdu nejste schopni výživné delší dobu platit a hrozily by dluhy, je potřeba se obrátit na soud a požádat o snížení výživného kvůli změně poměrů. Připravte se na to, že soud bude pečlivě zkoumat, zda se práci nevyhýbáte a zda jste třeba schválně neopustili dobře placené místo. To vše by vám přičetl k tíži a s žádným snížením byste nemohli počítat. Pokud jste ale zhoršenou situaci nezavinili, snažíte se platit aspoň něco, o děti se staráte, jak máte a včas své problémy řešíte, budete mít naopak u soudu body k dobru. Je potřeba ale počítat i s tím, že pokud soud zpětně výživné sníží, to co už jste na dítě zaplatili navíc, se nevrací.

Tip na článek

Tip: V závěru roku 2022 představilo ministerstvo spravedlnosti novou tabulku výživného pro děti. V souvislosti s jejím zveřejněním se mírně poupravily některé principy výpočtu výživného. Přečtete si proto, jak na výpočet výživného v roce 2024.

Má smysl podávat trestní oznámení?

Když vám bývalý partner dluží na alimentech, máte kromě exekuce ještě možnost se obrátit na policii a podat na něj trestní oznámení. Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem zanedbání povinné výživy, za který hrozí až 3 roky vězení (pokud by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze). Tento trestný čin patří spolu s krádežemi mezi ty nejčastější. A to mnoho rodičů své bývalé partnery na policii ani nehlásí. Je totiž otázka, zda to má smysl. Někdy se rodič stíhání zalekne a dluhy radši uhradí (v tom případě mu trest obvykle nehrozí). Ty, co však neplatí dlouhodobě, nebo už dokonce byli někdy i odsouzeni, to však asi neodradí, alimenty vám to nezaplatí a pobytem ve vězení si na ně neplatící rodič rozhodně nevydělá.

Tip na článek

Až dvě třetiny trestních oznámení jsou odloženy. Jak tedy správně postupovat při podání trestního oznámení, kdo ho může podat a které tři věci si pohlídat, než tak učiníte? Na to jsme se zaměřili v našem samostatném článku.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Sdílejte článek


Související služba

Výživné (alimenty) pro děti

Zajistíme spravedlivé zvýšení nebo úpravu výživného podle aktuální situace a s ohledem na majetkové poměry vás a dalšího rodiče dítěte. Využijeme svých znalostí a zkušeností k přípravě návrhu, který bude mít nejvyšší šanci na úspěch. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)