lucka
Rozvod manželství
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Nesporný rozvod – za jakých podmínek je možné rozvést se rychleji?

Jako nesporný rozvod (tzv. rozvod dohodou) se označuje scénář, kdy se manželé rozchází, ale zároveň jsou schopni se domluvit na péči o děti a na majetkovém vyrovnání. Dnes se podrobně podíváme na to, jak nesporného rozvodu docílit a na co se připravit v rámci soudního řízení.

Klidná žena prožívající rychlý nesporný rozvod
4 minuty čtení
22. 12. 2020

Jaké podmínky pro nesporný rozvod musíte splnit?

Občanský zákoník upravuje 3 základní podmínky pro to, aby mohl rozvod nesporný proběhnout:

1) Alespoň půl roku odloučení

První podmínkou je to, že ke dni zahájení řízení o rozvod dohodou trvalo manželství nejméně 1 rok a manželé spolu déle než 6 měsíců nežijí. Zákon nás tak motivuje k tomu, abychom nepodávali návrh na rozvod k soudu příliš unáhleně po každé větší hádce. Proto se vyžaduje delší doba odloučení.

Advokát radí: Jak si vyložit pojem nežijí?

Co znamená „nežijí“, nám určuje paragraf 758 občanského zákoníku. V tom je uvedeno, že „manželé spolu nežijí, netvoří-li manželské či rodinné společenství, bez ohledu na to, zda mají, popřípadě vedou rodinnou domácnost s tím, že alespoň jeden z manželů manželské společenství zjevně obnovit nechce“.

To znamená, že spolu manželé mohou stále bydlet, ale nechovají se k sobě jako manželé, nesdílejí své radosti, starosti i intimnosti a ani takovéto manželské soužití obnovit nechtějí.

„Do jisté míry jde ale o subjektivní záležitost a u soudu se podmínka v zásadě prokazuje prohlášením manželů.“

Rozvodový advokát, Lucie Petránková

Špatně sepsané dohody mohou rozvod prodloužit

Sepíšeme za vás nebo zkontrolujeme všechny potřebné dohody. Zvládneme to online už do 48 hodin, ale budeme vám případně oporou i u soudního stání.

Mít garanci správně sepsaných dohod

2) Dohoda o péči o nezletilé děti

Druhou podmínkou je uzavření dohody mezi manželi o tom, kde a s kým budou nadále žít jejich společné děti, kterým dosud nebylo 18 let. V takové dohodě je vhodné upravit, zda děti budou v péči společné, střídavé, nebo v péči jednoho z rodičů a dále jak bude zajištěn styk s druhým rodičem.

Tip: Podstatnou částí úpravy poměrů k nezletilým dětem je výživné.

I když budou děti pobývat u obou rodičů zhruba stejnou dobu a oba mají zhruba stejné příjmy, je vhodné v dohodě uvést, že se rodiče shodli na tom, že výživné hradit nebudou. V případě, že se v budoucnu vzájemné vztahy zhorší, takováto věta může vyjasnit některá nedorozumění. Dohodu o péči o děti musí následně schválit soud. Stejně jako v případě sporného rozvodu, ani v případě nesporného se nevyhnete dvěma soudním řízením. Pokud je však na stole uzavřená dohoda, bude soud o dětech jednoduchý a měl by zabrat jen jedno stání.

Manželský pár sundávající si snubní prsteny po rozvodu dohodou
Manželský pár sundávající si snubní prsteny po rozvodu dohodou

3) Dohoda o majetku, bydlení a výživném

Jako třetí podmínku stanoví občanský zákoník to, že se manželé domluví na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení a popřípadě výživného pro dobu po rozvodu. Ve většině případů taková dohoda zahrnuje hlavně vypořádání společného jmění manželů. V dohodě si tedy manželé upraví například to, komu připadne společný byt nebo auto, kolik vyplatí druhému z manželů, kde budou oba nadále bydlet a zda bude mít jeden z nich nárok na výživné a v jaké výši. Upravit je možné i to, kdo zůstane bydlet v nájemním bytě, do kdy je druhý z manželů povinen byt opustit a zda dostane určitou náhradu.

Celá dohoda o majetku musí být písemná a obsahovat ověřené podpisy obou manželů. Je možné ji uzavřít i ve formě notářského zápisu a začlenit tzv. doložku přímé vykonatelnosti, což je užitečný nástroj v případě, kdy má jeden z manželů druhému platit větší finanční obnos. Doložka přímé vykonatelnosti pak usnadňuje vymožení dané částky.

Tip: Kolik vás bude rozvod manželství dohodou přibližně stát a kdo hradí náklady?

Jak probíhá řízení u soudu, co se nesporného rozvodu týče?

Pokud manželé splnili všechny tři podmínky a mají v rukou jak dohodu o majetku, tak rozsudek soudu, který schválil dohodu o dětech, mohou se pustit do samotného rozvodového procesu. O rozvodu bude obvykle rozhodovat soud v místě posledního společného bydliště manželů. K němu je zapotřebí podat návrh na rozvod (buď jedním, nebo oběma manželi společně), doložit potřebné listiny (kromě uzavřených dohod to bude dále zejména oddací list) a zaplatit soudní poplatek.

Tip: Zkontrolujte si, zda vám nechybí ani jeden potřebný dokument k rozvodu.

Následně soud nařídí ústní jednání. I pokud se jedná o nesporný rozvod, soud obvykle bude chtít, aby se manželé jednání osobně zúčastnili, a alespoň neformálně se dotáže na jejich názor. Na rozdíl od sporného rozvodu ale soud nemusí zjišťovat příčiny rozvratu manželství, takže manžele nepodrobuje žádným nepříjemným výslechům. Celé řízení by nemělo zabrat více než jedno stání. Rozvod je vždy jednou z nejnáročnějších životních kapitol a konec vztahu sám o sobě je pro mnohé velkou ránou.

V tomto článku jsme si ukázali způsob, jak se s danou situací efektivně popasovat po právní stránce. Emoční i právní stránka jsou však obvykle spojené a dobrý rozvod bývá začátkem pro dobré porozvodové vztahy. Proto jsme připraveni poradit vám ve vašich konkrétních záležitostech, sepsat vám kvalitní rozvodové dohody, případně vás i zastoupit u soudu.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Rozvod manželství

Provedeme vás celým rozvodovým procesem od podání žádosti o rozvod po jeho schválení soudem. Zajistíme nejlepší možný výsledek pro vás, dítě i vaše majetkové poměry. Postupujeme rychle, zkušeně a diskrétně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

od 7500 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

Lucie Petránková

Mgr. Lucie Petránková

Lucie rozumí advokátnímu řemeslu jako málokdo. Umí prosadit zájmy svých klientů v soudní síni i mimo ni. Má za sebou již stovky vyhraných sporů. V našem týmu je specialistkou na rodinné a občanské právo. Klienti oceňují její lidský, profesionální a při tom velmi rozhodný přístup.

Vzdělání

  • Postgraduální studium Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, obor: medicínské právo,
  • Universita Pantheon d ´Assas Paris II,
  • Právo na Univerzitě Karlově v Praze, Právnická fakulta

Recenze služby Dostupný advokát

Luboš Kulhánek, Praha

před 9 měsíci

Fantastická zkušenost. Chtěli jsme jen revidovat smlouvu, ale sami přišli s mnoha důležitými podněty. Nadmíru splnili očekávání. Vše online. Dobrá cena. Takto si představuji služby v 21.století!

MUDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín

před 10 měsíci

Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy s neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.

Lucia Tóthová, Praha

před 9 měsíci

Vybrali jsme si tarif, který byl dražší, ale zase sliboval reakční dobu do 24 hodin. Potřebovali jsme to totiž řešit rychle. Po několika hodinách od odeslání objednávky se nám ozval dostupný advokát. Probrali jsme naši záležitost, domluvili se na dalších krocích. Nebudeme vás zdržovat popisem procesu, následoval prostý telefonát a e-mailu, protože jsme nikdy podobnou záležitost neřešili, a tak jsme neměli vůbec představu o tom, co máme či nemáme dělat. Dostupný advokát nás provedl celým procesem a musíme hodně pochválit jeho trpělivost.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

E-book: Jak na rozvod

E-book: Jak na rozvod

Uvádí se, že v České republice se rozvádí každé druhé manželství. Nejsnazší jsou nesporné rozvody, kde se neřeší děti či majetek. Dle statistik je ale takových rozvodů v průměru jen…

4. 5. 2021
Dítě stojící u okna během rozvodu rodičů

Jak je to s dětmi u rozvodu

Jedna z nejtěžších věcí na rozvodu je dopad celé situace na děti a otázky ohledně toho, kde a s kým budou děti dále žít, jak se budou vídat s druhým…

17. 12. 2020
Ruce při podepisování smlouvy

Jak podat žádost o rozvod

Pokud právě stojíte před nelehkým úkolem v podobě rozvodu, máme tu pro vás praktický článek o tom, jak podat žádost o rozvod. Dozvíte se, kde vlastně o rozvod žádat, co…

13. 6. 2019

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021