Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Výživné pro zletilé děti

Jak je to s alimenty, když vašemu dítěti už bylo 18 let? A s čím máte jako dospělé dítě počítat, když se váš rodič vyhýbá placení výživného?

Matka u počítače se probírá účty
4 minuty čtení
20. 10. 2019

Co je výživné?

Výživné, neboli alimenty zákon přímo nedefinuje, ale běžně se tím rozumí pravidelné platby, které platí rodiče svým dětem, pokud se o ně přímo fyzicky nestarají, například pokud je po rozvodu nemají svěřené do péče. Každý rodič je ze zákona povinen své dítě vyživovat, tedy poskytnout mu bydlení, jídlo, oblečení, léky, školné, zkrátka všechny základní potřeby a podle schopností a majetkových poměrů rodiče a jeho životní úrovně do výživného patří i platba různých kroužků, výletů, kultury, sportu, dovolených, případně i tvorba úspor.

Na výživném se buď domluvíte, nebo ho určí soud

Pokud byli rodiče nezletilého dítěte manželé, pak se výživné většinou řeší spolu s rozvodem. Ještě před rozvodem musí proběhnout soud o nezletilé děti. Tam soud buď schválí dohodu rodičů, anebo rozhodne sám. Záleží na tom, komu je dítě svěřeno do péče, jaké jsou finanční poměry obou rodičů a jaké jsou potřeby dítěte. V situaci, kdy rodiče nebyli sezdáni, žádná písemná dohoda, ani rozhodnutí soudu nemusí existovat, rodiče se zkrátka domluví ústně. Teprve ve chvíli, kdy domluva nefunguje, je potřeba se obrátit na soud, který rozhoduje podobně jako v případě rozvodu.

Od 18-ti let už jste u soudu sami za sebe

Jakmile je dítě plnoleté (a plně svéprávné), získává i tzv. procesní způsobilost a v řízení u soudu už jedná samo za sebe. Pokud se tedy dítě s rodičem nedohodne po dobrém, musí samo podat u soudu návrh, aby výživné přiznal soud. To je jeden z hlavních rozdílů oproti situaci, kdy o výživné žádá nezletilé dítě. Nezletilé dítě je u soudu zastoupeno opatrovníkem a výživné za něj obvykle žádá ten z rodičů, který ho má v péči. Tomuto rodiči se pak také výživné pro dítě platí, takzvaně „k jeho rukám“. Od chvíle, kdy je dítě plnoleté už alimenty dostává na svůj vlastní účet.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Do kdy se platí alimenty dospělým dětem?

Někteří rodiče si myslí, že alimenty musí platit dětem do 18-ti let, nebo třeba do doby než odmaturují a podobně. Ve skutečnosti žádná pevná hranice není. Vždy záleží na konkrétním případu. Rodič se totiž musí o své dítě postarat do té doby, dokud dítě není schopné se samo živit. To je obvykle do té doby, dokud studuje, třeba i na vysoké škole. Na druhou stranu, pokud dítě studuje příliš dlouho, nebo střídá školy a nejedná se o smysluplnou přípravu na povolání, nebude rodič povinen dítě dále podporovat.

V případech, kdy je však dítě třeba těžce fyzicky či mentálně postižené a nikdy nebude schopno se samo živit, trvá vyživovací povinnost jeho rodičů, případně dalších blízkých příbuzných, po celý život.

Co se prokazuje u soudu?

Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby dítěte a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry jeho rodiče. To vše se u soudu zkoumá a soud má právo po obou stranách chtít, aby předkládaly důkazy. Dítě tedy obvykle předkládá potvrzení o studiu, potvrzení o školném, o lécích, které potřebuje, nákladech na bydlení apod. Rodič musí hlavně doložit své příjmy. Soud zkoumá i to, zda rodič třeba schválně nepřijal hůř placenou práci, zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika, jen aby se vyhnul placení alimentů. Současně se soud zajímá i o to, jak rodič o dítě (byť zletilé) pečuje, jak se stará o rodinnou domácnost.

U soudu může dítě žádat výživné i 3 roky nazpět

Alimenty se obvykle platí měsíčně, a to na měsíc dopředu, pokud se rodič s potomkem nedomluví jinak. Pokud rodič neplatí, nebo platí pozdě, může po něm dítě chtít i úroky z prodlení. Když jde celá věc k soudu, třeba jako návrh na zvýšení výživného, může dítě požadovat zvýšení až 3 roky zpětně před podáním návrhu.

Co dělat, když se dítě chová k rodiči špatně?

I takové případy nastávají. Dítě se třeba naprosto odmítá s jedním rodičem stýkat, na jeho telefonáty a smsky nereaguje apod. Rodič se pak logicky ptá, zda musí na dítě platit, i když to ho vlastně odmítá a žádný vztah s ním mít nechce. Soudy se v tomto shodují, že u mladších dětí toto nelze ve vztahu k výživnému zohledňovat, protože mohou být často „navedené“ rodičem, který má dítě v péči a dítě z toho nemají úplně rozum. Zhruba od 15ti let už to ale soudy zohledňují a u zletilých dětí tím spíše. Pokud tedy neuctivé chování dítěte k rodiči není následkem jeho špatné výchovy, může soud výživné z toho důvodu zásadně snížit.

blogRightBoxTop

Konzultace s právníkem online

Napište nám Vaši konkrétní právní otázku a do 48 hodin budete mít odpověď za 3500 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Jana Vičanová

před 2 roky

Advokátní služby online – nejprve jsem si myslela, že servis využiju ke zodpovězení jednouchého právního dotazu. Záhy jsem však zjistila, že můžeme cestou telefonu, Skypu a internetu vyřešit naprosto vše. DA mi vytrhl trn z paty – coby matka dvou dětí s prací na plný úvazek jen stěží hledám čas, ušetřila jsem však čas i (zobrazit více) finance za cesty, a to za naprosto profi přístup. Vřele doporučuji!

Jana Baierová

před 2 roky

Dostupny advokat me mile prekvapil. Rychlost, vstricnost, profesionalita a dobra cena. Doporucuji!

MgA. Tomáš Klein, Zlín

před 2 roky

Nechal jsem si tu několikrát zkontrolovat smlouvu od dodavatele a sepsali mi rovněž smlouvu o dílo. Služby dobré, nemusím nikam za advokátem chodit, vše se vyřídí online, značka ideál.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Dítě stojící u okna během rozvodu rodičů

Jak je to s dětmi u rozvodu

Jedna z nejtěžších věcí na rozvodu je dopad celé situace na děti a otázky ohledně toho, kde a s kým budou děti dále žít, jak se budou vídat s druhým…

17. 12. 2020
Smutný kluk je utěšován dospělou ženou

Sirotčí důchod

Ztráta jednoho nebo obou rodičů v dětském věku je vždy tragická, s příliš brzkým odchodem rodičů je však obvykle spojena i značná újma finanční. Dnes se podíváme na to, kdo…

30. 4. 2019
Matka kontroluje účty a v pozadí si hraje dítě

Výživné na manželku — proč a kolik?

Vyživovací povinnost mezi manžely není v podvědomí tak rozšířená jako vyživovací povinnost k dětem. Někdy se výživné laicky označuje slovy alimenty. Byť se slova oddávajícího zdají jako pouhá formalita, nesou…

2. 4. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022