Související služba
Kupní smlouvu na koně nechte na nás
Potřebujete pomoc s přípravou nebo kontrolou kupní smlouvy na koně? Obraťte se na nás – máte zkušenosti i v oblasti smluvního práva i specifik nákupu zvířat. Rádi vám pomůžeme nastavit podmínky smlouvy tak, aby chránila vaše zájmy a minimalizovala právní rizika. Nenechte nic náhodě – kontaktujte nás ještě před podpisem.
To mě zajímá
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Jak řešit skryté vady a jejich reklamace?
Představte si, že jste koupili koně, ale ten začne po pár dnech kulhat nebo vykazuje jiné nežádoucí chování. Co teď s tím? Podle zákona může kupující uplatnit práva z vadného plnění, pokud:
- se vada vyskytne do 6 měsíců od převzetí (a prokáže, že šlo o vadu existující už při koupi),
- nebo pokud byla vada záměrně zatajována prodávajícím.
V takovém případě může kupující požadovat slevu z kupní ceny, opravu (například proplacení léčby), výměnu (to je u koně bohužel vcelku nereálné) nebo odstoupení od smlouvy. Reklamace by měla být vždy písemná a je doložená, tudíž je potřeba zajistit si veterinární zprávu, svědectví a jiné důkazy.
Když věci nejdou podle plánu
Problémy kvůli pořízení koně jsme řešili i v rámci naší praxe. Obrátil se na nás klient, který si koupil jezdeckého koně, jenž měl údajně vysokou výkonnost. Kupující ale záhy zjistil, že kůň má chronické problémy s pohybem, které ho diskvalifikují ze sportu. Soud uznal, že prodávající o stavu věděl a zamlčel jej. Kupní smlouva na koně tak byla zrušena a náš klient získal zpět peníze, které do nákupu koně investoval.
V jiném případě došlo k odstoupení od kupní smlouvy na koně, protože kůň se ukázal jako psychicky nevyrovnaný a nebezpečný. Přestože prodávající tvrdil, že šlo o „individuální reakci na nové prostředí“, soud dal za pravdu kupujícímu, který doložil posudek etologa.
Tip na článek
Tip: Pálení trávy a listí na zahradě už není tak jednoduché, jak bývalo. Zákon plošně zakazuje pálit bioodpad. Přečtěte si více v našem článku.
Rizika podstupují obě strany
Nákup koně je významným krokem, v němž jistá rizika nese jak kupující, tak prodávající. Kupující se musí připravit na to, že kůň může mít skryté vady (zdravotní nebo povahové), ve smlouvě nemusí být dostatečně popsán skutečný vzhled koně, prodávající nedoloží veterinární zprávu anebo nezíská v případě nutnosti žádné důkazy, které by mohl použít k reklamaci.
Prodávající se zase vystavuje riziku neoprávněné reklamace nebo soudního sporu s kupujícím, nese odpovědnost za vady, o kterých třeba ani nevěděl, a může čelit napadení platnosti smlouvy, pokud nezajistí její správné sepsání.
Doporučení právníka: Na co byste neměli v případě nákupu koně zapomenout
Vždy sepište písemnou smlouvu
I když si obě strany důvěřují a mají pocit, že „stačí domluva“, z vlastní praxe víme, že takové situace často končí spory, kdy jedna strana tvrdí něco jiného než druhá. Kůň není věc, kterou lze jednoduše reklamovat jako mobilní telefon – a ústní dohody jsou u takového obchodu krajně nevhodné. Písemná kupní smlouva na koně umožňuje přesně vymezit podmínky, povinnosti a odpovědnosti obou stran. Díky ní se v případě sporu výrazně zvyšuje vaše právní jistota.
Trvejte na veterinární zprávě
Veterinární prohlídka před koupí by měla být samozřejmostí, nikoliv výjimkou. Ideální je nechat zpracovat zprávu nezávislým veterinárním lékařem, který není ve vztahu k prodávajícímu. Tato zpráva by měla obsahovat podrobný popis zdravotního stavu koně – včetně pohybového aparátu, zubů, očkování a případných vrozených nebo získaných vad. U sportovních koní doporučujeme doplnit i rentgeny. Pokud se později ukáže, že kůň trpěl skrytou vadou, veterinární zpráva vám pomůže při uplatňování nároků z vad.
Jednoznačně popište účel koupě
Ve smlouvě doporučujeme výslovně uvést, k jakému účelu koně kupujete – například pro rekreační ježdění, výcvik dětí, chov nebo sportovní účely. Tento údaj má velký význam v případě, kdy se ukáže, že kůň není k danému účelu způsobilý. Pokud například kupující prokáže, že zvíře nemůže kvůli zdravotní vadě bezpečně jezdit, ačkoliv bylo prodáváno jako „vhodné pro sport“, může jít o vadu, která zakládá právo odstoupit od smlouvy.
Tip na článek
Tip: Poplatek za popelnice patří k místním poplatkům, kterým se nevyhne nikdo z nás. Víte ale, jaká pravidla platí například pro chataře? Vše se dozvíte v našem článku.
Uchovávejte veškeré dokumenty a komunikaci
Kupující by si měl uchovat kopie všech dokumentů spojených s koupí koně. Zejména kupní smlouvu a její přílohy, zprávu veterinárního lékaře, identifikační pas koně, záznamy o očkování a zdravotní péči, veškerou písemnou komunikaci s prodávajícím (e-maily, zprávy, inzeráty).
Tyto dokumenty jsou nezbytné v případě reklamace, soudního sporu nebo převodu vlastnictví do evidence Českomoravské společnosti chovatelů.
Zvažte právní kontrolu smlouvy
Zvláště pokud jde o vyšší částku (například sportovní koně, plemeníky nebo březí klisny), rozhodně se vám vyplatí, aby kupní smlouvu před podpisem zkontroloval advokát. Právník vás může upozornit na nevyvážená ustanovení, chybějící klauzule nebo právní rizika, která laik snadno přehlédne. Důsledná smluvní úprava vám může ušetřit tisíce (nebo i desítky tisíc) korun v budoucím sporu. Neváhejte se na nás obrátit, s kontrolou nebo sepsáním smlouvy vám pomůžeme.
Shrnutí
Nákup koně představuje nejen emocionálně důležitý krok, ale především právně a finančně významnou investici, která s sebou nese celou řadu rizik. Proto je naprosto zásadní mít vše řádně ošetřené písemnou kupní smlouvou – ústní dohody u koně opravdu nestačí. Smlouva by měla přesně vymezit identitu koně, jeho zdravotní stav, účel koupě i podmínky předání a platby. Doporučuje se také zajistit si nezávislou veterinární zprávu, uvést do smlouvy zamýšlené využití zvířete (např. pro rekreační ježdění) a pečlivě uchovávat veškerou dokumentaci a komunikaci. V případě sporů pak může jít právě o tyto detaily. Pokud si nejste jisti, obraťte se na odborníka – právní konzultace před podpisem smlouvy je investice, která se vám může bohatě vyplatit.