avatar-01@2x
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Může zaměstnavatel libovolně měnit směny?

Může se stát, že Vám zaměstnavatel změní pracovní dobu na čas,který vám nevyhovuje. Je možné se v takovýchto případech bránit a jak je to vlastně s rozvržením pracovní doby?

Žena ve výrobě rovná láhve od vína
2 minuty čtení

V prvé řadě pracovní dobu určuje vždy zaměstnavatel. Ten určí začátek a konec směny, přičemž musí dbát na zákonem stanovené limity jako například povinné přestávky a také na bezpečnost práce.

Rozlišujeme čtyři modely rozvržení pracovní doby:

1. Rovnoměrné rozvržení pracovní doby

Neboli běžná pracovní doba. To znamená, že smeny jsou každý týden stejné, takže zaměstnanec pracuje např. od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin. Za jeden týden je možné odpracovat tedy 40 hodin.

2. Nerovnoměrné rozložení pracovní doby

Model krátkého a dlouhého týdne. Každý týden je pracovní doba rozvržena jiným způsobem. Nesleduje se tedy maximální počet hodin v jednom týdnu, ale průměrná doba za takzvané vyrovnávací období. Toto období může být maximálně 26 nebo i 52 týdnů. Přičemž průměrná pracovní doba v tomto období nesmí v součtu opět přesáhnout 40 hodin.

Zaměstnavatel však nemůže vyžadovat nepřetržitou práci v jednom týdnu a nabízet volno v druhém týdnu. Stále je totiž nutné hledět na povinné přestávky mezi směnami a další omezení.

Při rovnoměrnémi i při nerovnoměrném rozložení pracovní doby zaměstnavatel musí vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejméně dva týdny předem. Tento rozvrh musí zaměstnanec dodržovat a není možné se proti němu bránit.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

3. Pružná pracovní doba

Pružná pracovní doba znamená, že si zaměstnanec začátek a konec pracovní doby zvolí sám. Je stanovena základní pracovní doba, např. mezi 10:00 a 15:00, kdy je zaměstnanec povinen být na pracovišti, ale je již na něm, zda-li přijde v sedm a brzy odejde nebo dorazí až na desátou.

Opět se zde vypočítává průměrná týdenní pracovní doba, která musí být alespoň ve vyrovnávacím období naplněna.

4. Konto pracovní doby

Toto znamená, že zaměstnanec je povinen se dostavit vždy podle předepsaného harmonogramu směn a to, jak dlouho na pracovišti setrvá se odvíjí od momentální potřeby zaměstnavatele. Pokud dojde práce, kterou má zaměstnanec vykonávat, směna může být ukončena, stejně tak ale že během směny vyvstane další potřeba pracovní činnosti, zaměstnanec bude opět povolán. Je to tedy systém nejvstřícnější spíše k zaměstnavateli.

Konto pracovní doby může být zavedeno pouze kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem. Zaměstnavatel určí vyrovnávací období (opět maximálně 26/52 týdnů). Zaměstnanci náleží stálá mzda (minimálně 80 % průměrného měsíčního výdělku).

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Michal Vrátný, Praha

před 2 roky

Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.

Filip Rufer, Praha

před 2 roky

Dostupný advokát aktualizoval smluvní podmínky našeho webového portálu studentino.cz, aby byly plně v souladu GDPR. Všechnu komunikaci jsme zvládli online a za rozumnou cenu.

Štěpán Mičunek, okres Vsetín

před 2 roky

Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Dostupný advokát mi poradil, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde mne Dostupný advokát zastupoval. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023