Nebo můžete stát na opačné straně a zavazovat se, že budete o něčem mlčet. Nejste si ale jisti, zda vás dokument do budoucna nepoškodí? Na internetu můžete najít mnoho vzorů smluv o mlčenlivosti ke stažení, ale pouze dobře připravená smlouva v souladu s novým občanským zákoníkem (NOZ) zajistí vaši účinnou ochranu.
V tomto blogu jsme pro vás sepsali podstatné okruhy, které často způsobují problémy a v extrémním případě mohou vést i k nevymahatelnosti NDA. A to rozhodně není žádoucí stav. V ekonomice založené na znalostech má totiž exkluzivní know-how cenu zlata. Určitě se tedy vyplatí věnovat čas a energii na jeho ochranu a uzavřít dohodu o mlčenlivosti v podobě, která vás skutečně efektivně ochrání.
Kdy nepůjde NDA vymáhat?
Správně by mělo NDA co možná nejprecizněji definovat, které skutečnosti, znalosti nebo know-how se touto dohodou mají chránit. V praxi často narážíme na příliš široké definice typu: „všechny skutečnosti, které se druhá strana dozví za trvání této smlouvy“.
V případě takto obecných definic reálně hrozí, že se NDA stane pouze cárem papíru, protože není jasné, co smlouva chrání. NDA je neurčité a tudíž těžko vymahatelné. Prostě chránit všechno, všechny a za všech okolností nelze. Správně by smlouva o mlčenlivosti měla krýt jen takové skutečnosti a informace, které nejsou veřejně dostupné a u kterých je jasně dán zájem na jejich ochraně.
Jak se má mlčet?
Dobrá dohoda o mlčenlivosti by určitě měla upravovat způsob ochrany důvěrných skutečností, okruh osob, kterým lze utajované skutečnosti předávat, ale také to, co se za porušení mlčenlivosti nepovažuje.
Typicky sem patří závazek subjektu, který má mlčet, nevyzradit, nezpřístupnit ani jinak neumožnit třetím osobám přístup k důvěrným skutečnostem. Pokud se jedná o obchodní společnost nebo jinou právnickou osobu, je rovněž záhodno určit okruh zaměstnanců nebo spolupracovníků, kterým mohou být utajované skutečnosti zpřístupněny a vyloučit mimo tento okruh všechny ostatní. Tím lze smluvně zamezit nekontrolovanému úniku informací v rámci firmy.
Jako příklad vyzrazení důvěrných skutečností, které se ale obvykle nepovažuje za porušení mlčenlivosti, je předání takových skutečností státním orgánům (např. finanční úřad, policie). To samozřejmě jen za předpokladu, že je taková strana předat ze zákona musí.
Související služba
Dohoda o mlčenlivosti tzv. NDA
Vytvoříme pro vás dohodu o mlčenlivosti, případně zkontrolujeme již existující NDA. S námi máte jistotu, že vaše obchodní tajemství a know-how zůstanou v bezpečí. Vše běžně vyřizujeme do dvou dnů, vždy za předem danou cenu.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Tip na článek
Výrobní postupy, o které se zajímá konkurence, adresy klientů, tajné receptury. Můžete mít mnoho důvodů, proč chtít svůj byznys chránit. Riziko přitom zpravidla nepředstavují průmysloví špióni, ale vaši vlastní zaměstnanci…pokud tedy přejdou ke konkurenci. Jaké možnosti ochrany v tomto směru představuje konkurenční doložka? A jaká jsou pravidla jejího použití? Na to jsme se zaměřili v našem článku.
Délka trvání mlčenlivosti
Promyšlené NDA by mělo jasně vymezit délku trvání mlčenlivosti. U některých skutečností si lze v praxi představit závazek na neomezenou dobu, ale u řady jiných časově neomezený závazek fungovat nebude.
Je tedy nutné pečlivě se zamyslet nad povahou všech důvěrných informací a oddělit ty, u kterých je možné trvat na mlčenlivosti „navždy“, od těch, u kterých se stanoví ohraničená lhůta, po jejímž uplynutí povinnost mlčenlivosti padne.
Sankce za porušení mlčenlivosti
Dohoda o mlčenlivosti, která má skutečně poskytnout účinnou ochranu, musí obsahovat sankce za porušení mlčenlivosti, typicky smluvní pokutu. Jinak hrozí, že se NDáčko stane bezzubým kusem papíru. Je v zásadě možné uvažovat o smluvní pokutě za každý jednotlivý případ porušení. Sankce by měla být přiměřená povaze důvěrných skutečností, protože nepřiměřeně vysoká smluvní pokuta bude jen těžko vymahatelná. Smluvní pokuta by rovněž neměla vylučovat případnou náhradu škody, kterou subjekt, který si informace chrání, v důsledku jejich vyzrazení utrpí.
Jiné formy ukončení smlouvy jako je odstoupení od smlouvy o mlčenlivosti nebo výpověď smlouvy vám mnoho k užitku nebudou, protože vaše know-how už je u protistrany. Stejně to platí i obráceně pro ty, kteří se zavázali mlčet.
Způsob nakládání s důvěrným know-how a další skutečnosti
Opravdu promyšlené NDA pamatuje i na řadu dalších detailů. Typicky se jedná o způsob nakládání s důvěrnými informacemi (zakódovaná komunikace, používání zvláštního softwaru pro přenos dat), tak i na řadu dalších skutečností, které jsou specifické pro daný vztah.
Chcete-li sestavit dohodu o mlčenlivosti na míru vašemu případu, nespoléhejte se na vzory (ani na ty aktuální z roku 2017 nebo 2018), ale nechte si ji od nás vypracovat nebo zkontrolovat. Jedině takový dokument, vás skutečně ochrání.
Tip na článek
Konkurenční doložka nemusí být zdaleka spojená jen se vztahem zaměstnance a zaměstnavatele. Obecně jde totiž o jakýkoliv závazek, který omezuje konkurenční činnost jedné ze smluvních stran ve prospěch strany druhé. Můžete si tak pojistit například vztah s vámi nasmlouvaným živnostníkem či s některými členy vedení společnosti. Jakým předpisem a jakými pravidly se konkurenční doložky v obchodních vztazích řídí? Na to jsme se zaměřili v našem článku.