eva
Právník pro podnikání
Máme 2 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

7 nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí start-upy

Pustit se do nového businessu je velká výzva. Máte detailně promyšlenou vizi, možná máte připravený business a finanční plán.

Jak se bránit výpovědi na hodinu
3 minuty čtení
11. 10. 2016

Jen málo začínajících podnikatelů však myslí na právní stránku podnikání, která je ale podle našich zkušeností často z hlediska úspěchu klíčová. Přečtěte si, co je potřeba udělat k tomu, abyste se vyhnuli největším chybám ode dne D.

1. Nemají registrovaný dobrý a nezaměnitelný název společnosti

Ať už podnikáte jako živnostník nebo obchodní korporace, vždy je důležitý brand pod kterým budete své výrobky nebo služby nabízet a prodávat. Při výběru se přesvědčte, že váš název je skutečně unikátní a že není zaměnitelný s názvem jiného podnikatele. Riskujete nejen případné právní tahanice, ale rovněž daleko horší sankci. A tou je zmatení zákazníka a záměna vaší služby nebo výrobku s nabídkou konkurence. Setkali jsme se např. s případem, kdy portál Heuréka dával úplně jinému obchodníkovi špatné recenze kvůli jeho názvu.

2. Výběr nesprávné formy obchodní společnosti

Vyberte si takovou formu, která bude nejlépe vyhovovat Vašemu podnikání nejen ve dni 1., ale rovněž s ohledem na zamýšlený růst společnosti. Nezapomeňte, že čím složitější forma, tím vyšší náklady na založení a poté rovněž provozování. Na začátku není žádná ostuda zkusit si podnikání na živnostenský list, navíc vám to oproti kapitálové formě společnosti umožní ušetřit na daních. Pokud se váš business bude vyvíjet zdárně, můžete přidat na složitosti založením společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti.

V zásadě máte na výběr mezi živnostenským podnikáním, veřejnou obchodní společností (v.o.s.) – nejbližší co do obsahu a formy podnikání na živnosťák, komanditní společností (k.s.) – pro většinu podnikání nebude vhodná, společnosti s ručením omezeným (s.r.o.) a akciové společnosti (a.s.).

Pokud máte více společníků, dbejte na to, abyste si smluvně vyjasnili vztahy a odpovědnost za činnost ve společnosti.

Právník pro podnikání

Poskytneme vám zkušeného právníka pro vaše podnikání. Ať už budete jeho pomoc potřebovat nárazově, nebo třeba celý rok, bude vám vždy k dispozici. Při objednávce platíte pouze cenu za první měsíc služby, dále probíhá úhrada v měsíčních intervalech.

3. Ztráta know-how

S důležitými dodavateli, zaměstnanci ale i zákazníky uzavírejte dohody o mlčenlivosti – tzv. NDA (non-disclosure agreement). Jinak se vám může snadno stát, že tolik cenné, dlouho a pečlivě budované know-how skončí u vaší konkurence nebo někde na internetu. To opravdu nechcete!

4. IP bez ochrany

Ochranné známky, domény, patenty, užitné vzory atd. jsou esencí každého podnikání. Nezačínejte jej bez patřičné ochrany vašeho IP (intelektuálního vlastnictví). Není nic smutnějšího, než když si konkurence zaregistruje vaši ochranou známku poté, co se vám rozjel business.

V ochraně IP rovněž pamatujte na možnou expanzi vašeho podnikání do zahraničí. Pokud plánujete prodávat své zboží nebo služby na Slovensku, rovnou si zde zaregistrujte vše potřebné. Mějte na paměti, že řada IP práv lze registrovat na úrovni EU a tudíž s ochranou ve všech členských státech.

5. Nepoužívání standardizovaných smluv

Dodáváte-li standardizovaný produkt, mějte i standardizované smlouvy. Standardizovaná a dobře vypracovaná smlouva vnese do vašeho businessu řád a vy se tak budete moct soustředit jen na samotné dodávky.

Podívejte se na smlouvy, které používá vaše konkurence, dobře se zamyslete nad způsobem jakým chcete vaše produkty nebo služby nabízet a pak kontaktujte právníka, aby vám vše sepsal a zasadil do širšího právního rámce.

6. Protiprávní najímání zaměstnanců

Řada začínajících podnikatelů vůbec neví, jak správně najmout zaměstnance a co vůbec obnáší, když jej chce propustit. Přitom často podceňují složitou právní agendu, která péči o zaměstnance obnáší. Mít správně ošetřeny vztahy se zaměstnanci je ovšem klíčem k úspěchu spolupráce.

Špatně nastavené vztahy končí únikem know-how a zkušeností, soudními přemi a návštěvami ze strany inspektorátu práce. Samostatnou otázkou je rovněž tolik rozšířený Švarc – systém.

Stejně důležité je věnovat pozornost odvodům na sociálním a zdravotním pojištění za každého zaměstnance, jinak se vystavujete riziku vysokých sankcí.

Věnujte tedy pozornost všem dokumentům, které se týkají HR. Ušetří vám to řadu nezdarů, zklamání a problémům, kterým je možné se vyhnout.

7. Bez konzultace s advokátem

Nejrozšířenější chyba českých podnikatelů. Neochota poradit se o zásadních věcech s právníkem.

Nezapomeňte, že jsme zde pro vás. Ať už rozjíždíte nebo máte rozjetý business, pomůžeme vám s každým aspektem vašeho podnikání. Pohodlně, z domova, na tři kliky vaší myši za pevné a příznivé ceny.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

  • Vše zvládneme on-line
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Právník pro podnikání

Poskytneme vám zkušeného právníka pro vaše podnikání. Ať už budete jeho pomoc potřebovat nárazově, nebo třeba celý rok, bude vám vždy k dispozici. Při objednávce platíte pouze cenu za první měsíc služby, dále probíhá úhrada v měsíčních intervalech.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Štěpán Mičunek, okres Vsetín

před 2 roky

Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Dostupný advokát mi poradil, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde mne Dostupný advokát zastupoval. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.

Petr Medek

před 1 rokem

Největší benefit spatřuji v tom, že nikam nemusíte, vše vyřídíte z domova nebo kanceláře. S Dostupným advokátem spolupracujeme už několik let a vždy jsme byli spokojeni.

Luboš Kulhánek, Praha

před 2 roky

Fantastická zkušenost. Chtěli jsme jen revidovat smlouvu, ale sami přišli s mnoha důležitými podněty. Nadmíru splnili očekávání. Vše online. Dobrá cena. Takto si představuji služby v 21. století!


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Žena hledající informace o tom, jak si založit e-shop

Jak správně právně založit e-shop?

Při založení e-shopu je nutné splnit podmínky nejednoho právního předpisu. Pokud se chystáte začít podnikat na internetu, je právě pro vás určen tento článek.

2. 12. 2020
lock.jpg

NDA, aneb na co si dát pozor při uzavírání dohody o mlčenlivosti

Chystáte se uzavřít dohodu o mlčenlivosti tzv. NDA (non disclosure agreement), abyste ochránili vaše know-how? Co by měl takový dokument obsahovat, aby vás skutečně chránil?

2. 1. 2018
Podepsaná smlouva o spolupráci mezi OSVČ

Na co nezapomenout ve smlouvě o spolupráci mezi OSVČ, abyste se nedostali do problémů?

Nadšení ze zisku prvních klientů záhy střídá komplikované řešení kvůli nedostatečné, nebo dokonce neexistující smlouvě o spolupráci mezi OSVČ. Vztahy s klienty ovšem nemají mnohdy správně ošetřeny ani podnikatelé –…

13. 10. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022