Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Konkurenční doložka

Konkurenční doložka vám jako zaměstnavateli může pomoci ochránit váš byznys v případě, že by se váš bývalý zaměstnanec rozhodl jít pracovat ke konkurenci. Tento nástroj ale má svá jasná pravidla, a abyste byli opravdu chráněni, je potřeba tato pravidla dodržet.

Table full of contracts
3 minuty čtení
25. 10. 2018

V čem konkurenční doložka spočívá?

Konkurenční doložka je zjednodušeně řečeno dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, podle které zaměstnanec slíbí, že po skončení pracovního poměru nepůjde po určitou dobu pracovat ke konkurenci a zaměstnavatel mu za to bude po stejnou dobu vyplácet jakési odškodné.

Pokud tedy váš zaměstnanec takovou dohodu podepíše, bude se muset zdržet výkonu jakékoliv výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem vaší činnosti nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu. Vy budete povinni na oplátku platit svému bývalému zaměstnanci přiměřené peněžité vyrovnání, a to nejméně ve výši jedné poloviny průměrného měsíčního výdělku.

Pouze pro klíčové specialisty a vrcholové manažery

Zákoník práce výslovně uvádí, že konkurenční doložku můžete se zaměstnancem sjednat jen tehdy, pokud je to možné po něm spravedlivě požadovat s ohledem na povahu informací, poznatků, znalostí pracovních a technologických postupů, které u vás v zaměstnání získal a jejichž využití u konkurence by vás mohlo závažně poškodit. Co to přesně znamená? Zákon nám takto dává najevo, že konkurenční doložku lze sjednat jen s takovými zaměstnanci, kteří mají určité know-how, znají speciální výrobní postupy, mají unikátní kontakty a pokud by toto brzy předali konkurenci, vy byste utrpěli citelnou újmu. V praxi se vždy posuzuje případ od případu podle oboru, ve kterém podnikáte. Obecně ale lze říct, že nemá smysl sjednávat konkurenční doložku s řadovými pracovníky a zaměstnanci vykonávajícím jednoduché či pomocné práce.

Jak konkurenční doložku zrušit?

Pro zaměstnavatele v zásadě platí, že sám doložku může zrušit pouze za trvání pracovního poměru a to jen v tom případě, pokud si předem se zaměstnancem vymezí důvody pro odstoupení. České soudy se již mnohokrát zabývaly spory o konkurenční doložku, a pokud není situace zcela jasná, často se automaticky přikloní na stranu zaměstnance jako slabší smluvní strany. Proto rozhodně doporučujeme, abyste znění konkurenční doložky nepodcenili a vymezili si důvody pro odstoupení od doložky, aby vám tak vznikl manévrovací prostor a svůj postup jste v případném sporu u soudu obhájili.

Zaměstnanec může konkurenční doložku vypovědět tehdy, pokud byste mu včas nezaplatili smluvenou odměnu, přesněji pokud byste nevyplatili peněžité vyrovnání nebo jeho část do 15 dnů po jeho splatnosti. Konkurenční doložka pak může zaniknout samozřejmě i tak, že se na tom se zaměstnancem písemně dohodnete. Další způsob, jak konkurenční doložka může zaniknout, je zaplacení smluvní pokuty ze strany zaměstnance (více se dočtete níže).

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Vždy písemně a maximálně na 1 rok

Pamatujte, že konkurenční doložka musí být sjednána vždy písemně, ať už jako součást pracovní smlouvy, nebo jako samostatný dokument. Stejně tak i odstoupení, nebo výpověď konkurenční doložky musí být písemná. Maximální doba, na kterou je možné konkurenční doložku se zaměstnancem sjednat, je 1 rok. Po uplynutí jednoho roku už není možné po bývalém zaměstnanci požadovat, aby nešel ke konkurenci pracovat.

Smluvní pokuta

Další možností, jak zaměstnance přimět, aby ke konkurenci pracovat nešel, je sjednání smluvní pokuty jako součást konkurenční doložky. Pokud se na smluvní pokutě domluvíte, zaměstnanec, který konkurenční doložku poruší a ve stanovené době začne pro konkurenci pracovat, vám bude muset pokutu zaplatit. V praxi bývá často oříškem, jak vysokou smluvní pokutu nastavit. Zákoník práce požaduje, aby pokuta byla přiměřená. Musí tedy odpovídat pozici daného zaměstnance, jeho know-how, době, po kterou nesmí jít pracovat ke konkurenci. Na druhou stranu je nutné myslet na to, že zaplacením smluvní pokuty celá doložka končí a zaměstnanec může jít pracovat, kam chce. Pokuta by tedy měla být pro bývalého zaměstnance a vaši konkurenci dostatečně „demotivující“.

Ne pro pedagogické pracovníky

Na konec je vhodné ještě zmínit jednu výjimku. Zákoník práce neumožňuje uzavřít konkurenční doložku s pedagogickými pracovníky škol.

Máte-li zájem nechat si konkurenční doložku sepsat, nebo se chcete jen poradit o tom, zda je pro vaši situaci konkurenční doložka vhodná, zda je výše smluvní pokuty přiměřená či chcete posoudit, zda je již uzavřená konkurenční doložka vůbec platná, neváhejte se na nás obrátit.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

4.8
29 referencí

Petr Medek

před 6 měsíci

Největší benefit spatřuji v tom, že nikam nemusíte, vše vyřídíte z domova nebo kanceláře. S Dostupným advokátem spolupracujeme už několik let a vždy jsme byli spokojeni.

Luboš Kulhánek

před 8 měsíci

Fantastická zkušenost. Chtěli jsme jen revidovat smlouvu, ale sami přišli s mnoha důležitými podněty. Nadmíru splnili očekávání. Vše online. Dobrá cena. Takto si představuji služby v 21.století!

MUDr. Pavla Kramolišová

před 9 měsíci

Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy s neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.

Mohlo by vás také zajímat

Podepisování pracovní smlouvy

Podepisování pracovní smlouvy

Od zvolené profese vás dělí už jeden krok - podepsání pracovní smlouvy. Nepodceňte to však a smlouvu si pořádně pročtěte, Dostupný Advokát vám poradí, na co si dát pozor.

24. 10. 2018
hipster.jpg

Jak správně podat výpověď ze zaměstnání?

Volných míst je v dnešní době čím dál víc. Jedním z prvních kroků, pokud chcete jít za lepším, je výpověď ze stávajícího zaměstnání.

12. 2. 2018
Jak se bránit výpovědi na hodinu

Kdy může zaměstnavatel „vyhodit“ zaměstnance?

Možná vám jako drobnému podnikateli pije krev věčné dohadování s líným zaměstnancem. Nebo řešíte nelehké vyhlídky vašeho obchodu a musíte se bohužel s někým rozloučit, aby vůbec vaše podnikání přežilo.

6. 6. 2019

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021