Neoprávněné podnikání aneb kdy se z přivýdělku stává problém?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
9. dubna 2025
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

„Jen pár dortů pro kamarády, pár balíčků přes Instagram nebo doučování po večerech… co by se mohlo stát?“ Víc, než si myslíte. Příležitostný přivýdělek se totiž může velmi rychle změnit v neoprávněné podnikání – a to už není jen o několika stovkách navíc, ale klidně i o statisícových pokutách, doměřených daních, nebo dokonce o trestním stíhání. Kdy je ještě vše v pořádku a kdy už balancujete na tenkém ledě zákona?

V dnešní době už se podnikatelské aktivity dávno neomezují pouze na kamenné obchody a kanceláře. Lidé nabízejí své služby také na sociálních sítích, prodávají ručně vyráběné výrobky přes e-shopy anebo třeba doučují děti přímo u sebe doma nebo docházejí za klienty k nim domů. Mnohdy si však neuvědomují, že k takové činnosti je potřeba mít příslušné oprávnění. V některých případech se totiž živnostníci mohou dopouštět neoprávněného podnikání, které se nemusí omezovat pouze na přestupem, ale v některých případech může být i trestným činem. Někdy výmluva na příležitostný přivýdělek zkrátka už nestačí.

Co je to podnikání?

Základní definici toho, co je to vlastně podnikání, bychom našli v § 420 občanského zákoníku. Ten říká, že „kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele.“

Z toho vyplývá několik zásadních skutečností: Činnost je výdělečná, soustavná, vykovávaná na vlastní odpovědnost a za účelem zisku. A právě naplnění těchto znaků rozhoduje o tom, zda se jedná o podnikání, nebo ne.

Kdy se tedy jedná o neoprávněné podnikání?

Neoprávněné podnikání znamená, že člověk vykonává nějakou podnikatelskou činnost, aniž by k tomu měl patřičné oprávnění. Ať už se jedná o živnostenský list, licenci nebo registraci. Může jít tedy o situace, kdy:

  • Osoba nikdy nezačala podnikat oficiálně čili nezaložila si žádnou živnost, přesto však nabízí svoje služby nebo výrobky veřejnosti.
  • Podnikatel překročí rámec své živnosti, takže například místo poradenství začne bez povolení najednou prodávat nějaké produkty.
  • Osoba skrývá podnikatelskou činnost pod zástěrkou jiné smlouvy, jako na například „pronájem vybavení“ nebo „pomoc výměnou za dar“.
  • Původně nevinný přivýdělek najednou přeroste v pravidelný a systematický příjem, který osoba nedaní a nepodléhá odvodům.
Související služba

Nevíte, zda nepodnikáte načerno?

Někdy aby se v těch zákonech čert vyznal. Pokud nevíte, nakolik lze to, co vykonáváte, už považovat za podnikání, klidně nám napište. Díky naší právní poradně získáte odpověď už do 48 hodin, aniž byste někam museli.

Chci poradit

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Co vám hrozí za neoprávněné podnikání na černo?

Neoprávněné podnikání je především přestupkem, a to podle zákona o živnostenském podnikání. Ten říká, že fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že provozuje živnost bez příslušného živnostenského oprávnění. Za takové jednání ukládá zákon pokutu do 500 000 Kč.

Pokud však vykonáváte řemeslnou nebo vázanou živnost, aniž byste pro ni měli živnostenské oprávnění, už vám hrozí pokuta až 750 000 Kč.

Vůbec nepřísnější jsou sankce za provozování živnosti koncesované bez oprávnění, za což můžete dostat pokutu až ve výši 1 milionu Kč.

Pokutu v tomto případě ukládá příslušný živnostenský úřad, který vám může také nařídit, abyste činnost přerušili.

Existuje však také možnost, že budete danou činnost vykonávat ve větším rozsahu. Pak už byste se nedopouštěli pouze přestupku, ale může jít o trestný čin neoprávněného podnikání, který upravuje § 251 trestního zákoníku. Podle tohoto paragrafu stráví až dva roky ve vězení kvůli trestu odnětí svobody každý, kdo neoprávněně ve větším rozsahu poskytuje služby nebo vyrábí, upravuje, opravuje nebo prodává výrobky nebo zboží. Také může daná osoba dostat zákaz činnosti anebo dojde k propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Zákon bohužel přesně nedefinuje, co se rozumí „větším rozsahem“. Z praxe a judikatury ale vyplývá, že se posuzuje například:

  • opakovanost a systematičnost činnosti,
  • výše zisku nebo obratu,
  • doba trvání činnosti,
  • rozsah poskytovaných služeb nebo počet zákazníků,
  • způsob propagace (např. reklama na internetu).

Kromě pokut a trestního stíhání vám ale hrozí i další dopady. Těmi nejčastějšími jsou:

  • Doměření daní: Finanční úřad vám může zpětně doměřit daň z příjmu, DPH nebo pojistné na sociální a zdravotní pojištění.
  • Vymáhání náhrad: Pokud neoprávněné podnikání způsobilo škodu (např. vadná služba), poškozený se může domáhat náhrady, kterou budete muset uhradit.
  • Zákaz činnosti: Ten vám může být uložen v rámci správního nebo trestního řízení.

Neoprávněné podnikání v praxi

Jste na mateřské dovolené a pečete dorty pro své známé? V pořádku. Avšak ve chvíli, kdy si založíte profil na Instagramu, budete sbírat objednávky a dorty začnete prodávat dalším lidem, už máte problém. Samozřejmě za předpokladu, že nemáte živnostenské oprávnění ani schválenou kuchyň z hlediska hygieny. Pak se můžete dočkat kontroly a pokuty od živnostenského úřadu.

S ještě větší nepříjemností se potýkal mladík, který si přes internet vytvořil e-shop s oblečením, přičemž zboží dovážel z čínských e-shopů. Svou nabídku propagoval na sociálních sítích, odkud mu přicházelo několik desítek objednávek týdně. Ovšem ani tento mladík neměl žádné živnostenské oprávnění ani neplatil daně. Jakmile jeho činnost odhalil finanční úřad, podal podnět k trestnímu stíhání.

A velký problém měla také osoba, která nabízela sportovní masáže v domácím prostředí, aniž by měla potřebnou kvalifikaci a živnostenský list. Po upozornění ze strany konkurenčního maséra zahájil úřad proti této osobě řízení a došlo i na kontrolu z hygieny a finanční správy.

Tohle ještě není podnikání

Pak existují činnosti, které vám sice mohou přinést nějaký příjem, avšak za určitých okolností se stále nejedná o podnikání. Typicky se jedná o tyto věci:

  • Příležitostný příjem: Pokud například prodáte použité zboží z domácnosti anebo nárazově pro někoho něco upečete bez cílené reklamy, pak nepodnikáte.
  • Darování: Zde však musí být jasné, že se skutečně jedná o dar bez očekávání protislužby.
  • Autorské honoráře: Například taková příležitostná tvorba článků nebo fotografií může být zdaněna jako příjem z autorské činnosti, stále tedy nejste podnikatel.
  • Pronájem majetku: Pokud nejde o systematickou komerční činnost, pak se nemusíte bát, že byste podnikali bez oprávnění.

Každý případ se ale vždy posuzuje zcela individuálně. Rozhodujícím faktorem je tu zejména dlouhodobost, záměr zisku a veřejná nabídka.

Co když zjistím, že podnikám bez oprávnění?

Pokud jste právě zjistili, že se možná dopouštíte neoprávněného podnikání, pak nepanikařte, ale jednejte. V první řadě zastavte činnost a poraďte se s právníkem, zda se jedná o podnikání, nebo ne. Využít k tomu můžete naši online právní poradnu s řešením právního problému na míru. Zároveň si co nejdříve založte živnost, protože čím dříve danou činnost zlegalizujete, tím lépe. Zpětně přiznejte příjmy a doplaťte daně, které jsou potřeba. Aktivně komunikujte s úřady a sami se zajímejte o to, jaké povinnosti musíte splnit, abyste se vyhnuli trestnímu stíhání a pokutám.

Neoprávněné podnikání může na první pohled sice vypadat nevinně, ovšem i tady platí, že neznalost neomlouvá. Vy máte pocit, že se jedná třeba jen o domácí přivýdělek nebo testování nápadu „na nečisto“. Ovšem realita je taková, že úřady i soudy se na takové jednání dívají stále přísněji. Pokud si nejste jistí, zda vaše činnost už spadá pod podnikání, nebojte se požádat o radu odborníka. Díky včasné konzultaci s advokátem si můžete ušetřit velké starosti i peníze.

Shrnutí

Neoprávněné podnikání hrozí každému, kdo vykonává výdělečnou činnost soustavně, na vlastní odpovědnost a za účelem zisku, aniž by k tomu měl potřebné oprávnění – typicky živnostenský list. Ať už jde o pečení dortů, prodej zboží online, doučování či masáže, pokud své služby veřejně nabízíte a opakovaně za ně inkasujete peníze, můžete se velmi snadno dostat do rozporu se zákonem. Hrozí vám nejen pokuty až do výše 1 milionu korun, ale i doměření daní, zákaz činnosti či v krajních případech dokonce trestní stíhání. Rozhodujícími faktory jsou soustavnost, ziskovost, propagace a rozsah činnosti. Pokud si nejste jistí, zda už nepodnikáte „načerno“, raději vše konzultujte s odborníkem a případně si co nejdříve zařiďte živnostenské oprávnění.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 6 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8—18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)