Co všechno musíte zdanit? Vyznejte se v příležitostných příjmech

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
13. dubna 2025
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Prodali jste starý mobil? Hlídali sousedovi děti? A co když vám za to někdo zaplatil? Může se to zdát jako nevinný přivýdělek, ale finanční úřad může mít jiný názor. Kdy si můžete bokem legálně přivydělat bez daní a kdy už jde o podnikání, které vyžaduje živnost? V článku vám přehledně vysvětlíme, co jsou příležitostné příjmy, jaký je jejich limit a na co si dát pozor, aby se z nevinné výpomoci nestal problém.

V dnešní době není žádnou výjimkou, že lidé hledají cesty, jak si něco přivydělat bokem. Možná se i vám naskytla jednorázová možnost hlídat něco, opravit sousedovi počítač nebo jste prodali starý telefon přes internet. A možná vás v tu chvíli napadlo: „Musím z toho platit daň? A co když to dělám jenom párkrát do roka, potřebuju k tomu živnosťák?“

Odpovědi na tyto otázky se skrývají v zákoně o daních z příjmů. Ten totiž umožňuje v některých případech využít výhodu tzv. nezdanitelného příjmu – tedy příjmu, který nemusíte uvádět do daňového přiznání, a hlavně z něj neplatíte žádné daně.

Co jsou příležitostné příjmy?

Pod pojmem příležitostné příjmy jsou myšleny jednorázové výdělky, které člověk získá mimo své zaměstnání, podnikání nebo jinou pravidelnou výdělečnou činnost. Typicky sem patří například činnosti jako výpomoc sousedovi se stěhováním za úplatu, hlídání dětí, jednorázová oprava cizího počítače, prodej starého vybavení domácnosti, pronájem auta, pokud to neděláte běžně, příležitostné vystoupení jako DJ nebo muzikant, občasné psaní textů, úprava fotografií, výroba loga, doučování nebo třeba prodej plodů z vlastní zahrady.

Zákon tyto příjmy zahrnuje pod takzvané ostatní příjmy a podle § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů umožňuje tyto příjmy osvobodit od daně.

Související služba

Nevíte, zda musíte danit?

Jednoduché pravidlo říká, že co přesahuje 30 000 Kč za rok, to musíte zdanit. Ovšem pokud se jedná o činnost, která vykazuje prvky podnikání, musíte zdanit i menší částky. Jestliže si nejste jistí, zda máte jednorázový přivýdělek, anebo se jedná o podnikání, zašlete nám popis své činnosti. Do 48 hodin dostanete odpověď, jak to tedy je.

To využiju

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Kolik peněz si můžete vydělat, aniž byste platili daň?

A teď přichází to nejdůležitější – kolik peněz si můžete takhle bokem za rok vydělat, aby se vás ještě netýkala povinnost tento příjem zdanit? Vyhráno máte, pokud příležitostným příjmem nepřesáhnete za celý rok částku 30 000 Kč, do této hodnoty se jedná o nezdanitelný příjem, který nemusíte přiznávat. Všechny výdělky do částky 30 000 Kč nemusíte nikde uvádět, nepodáváte kvůli nim daňové přiznání ani z nich neplatíte žádné zdravotní ani sociální pojištění.

Musíme však zdůraznit několik pravidel, které je potřeba mít na mysli:

  • Tato hranice 30 000 Kč platí souhrnně pro všechny příležitostné příjmy za celý rok.
  • Nezáleží na tom, jestli jde o jednu velkou věc, nebo několik menších – pokud se součet vejde do limitu, je vše bez daně.
  • Tento limit se nevztahuje na příjmy ze zaměstnání nebo podnikání – pouze na výjimečné a nahodilé příjmy, které nelze považovat za soustavnou činnost.

Jak to vypadá v praxi?

Eva pohlídala své kamarádce několikrát během roku děti. Tato kamarádka jí jako odměnu vyplatila 10 000 Kč. Mimo to Eva prodala starou lednici za 5000 Kč. Celkový příjem z jejích příležitostných aktivit byl tedy 15 000 Kč. Výsledek? Jedná se o nezdanitelný příjem, Eva nemusí nic řešit, protože nepřesáhla hranici 30 000 Kč.

Martin vytvořil jednorázově webové stránky pro svého známého a vypomáhal mu s nastavením reklamy na sociálních sítích, za což od něj inkasoval 35 000 Kč. Jiný přivýdělek v daném roce už neměl. Ovšem jelikož překročil limit 30 000 Kč, musí příjem zdanit, přestože se jednalo o jednorázový přivýdělek. Ovšem pozor, daní celých 35 000 Kč, ne pouze to, o kolik přesáhl limit.

Co když limit překročím?

Jakmile vaše příležitostné příjmy přesáhnou hranici 30 000 Kč, byť by šlo jen o jednorázový přivýdělek, musíte celý tento příjem zdanit. Právě to, že se daní celý příjem, a ne pouze jeho část přesahující limit 30 000 Kč, mnoho lidí překvapí.

K tomuto příjmu je potřeba podat daňové přiznání. V příloze č. 2 uvedete příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů. Tento příjem zdaníte sazbou 15 % (anebo 23 %, pokud by se náhodou jednalo o částku, která přesahuje 48násobek průměrně mzdy). Z tohoto příjmu neplatíte sociální ani zdravotní pojištění – tedy za předpokladu, že se skutečně nejedná o podnikání.

Tip na článek

Tip: Víte, jaké existují v Česku veřejné rejstříky? Podívejte se, jaké seznamy u nás máme a ověřte si, zda v nich figurujete i vy.

Kdy už se nejedná o příležitostný příjem?

Některé příjmy nelze považovat za příležitostné, byť by se jednalo pouze o jednorázový přivýdělek. Do této skupiny patří například:

  • příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání),
  • příjmy z podnikání (živnost, OSVČ),
  • příjmy z pronájmu (pokud nejsou zcela výjimečné),
  • opakované příjmy stejného druhu (např. pravidelné doučování),
  • příjmy, které vykazují znaky podnikání (soustavnost, propagace, úmysl dosáhnout zisku).

Jedná se o docela ošemetnou záležitost, jelikož zákon explicitně nedefinuje, co je příležitostné a co už ne. Ovšem platí tu několik zásad. Pokud danou činnost provádíte opakovaně (například psaní textů každý měsíc), může to být považováno za soustavnou činnost, pak už by se nejednalo o nezdanitelný příjem. Stejně tak značí podnikání veřejná nabídka služeb (například inzerce na internetu). A pokud máte více klientů a aktivně si hledáte příležitosti, může se jednat o nelegální podnikání bez živnosti.

Jak to vypadá v praxi:

Tomáš občas fotí na svatbách. Většinou jde o tři svatby do roka, vždy za částku 10 000 Kč. Nikde to však neinzeruje a fotí spíše pro své známé. Tím pádem se jeho činnost dá považovat za jednorázový přivýdělek. Ovšem ve chvíli, kdy si vytvoří web, bude svou práci propagovat na sociálních sítích a začne fotit každý měsíc, už se bude jednat o podnikání, které musí ošetřit živnostenským listem.

Pokud si nejste jistí, zda se vaše činnost dá považovat za příležitostný příjem, anebo jde už o podnikání, můžete nás kontaktovat. Náš právník vaši situaci posoudí a sdělí vám, jak na ni nahlíží zákon.

Musím jednorázový přivýdělek někde evidovat?

Zákon nevyžaduje evidenci jednorázových přivýdělků, pokud se jedná o nezdanitelný příjem do zmíněného limitu. My však rozhodně doporučujeme vést si jednoduchou evidenci příjmů. Už jen pro vlastní přehled a případné vysvětlení, kdyby na vás přišla kontrola z finančního úřadu. Zapište si datum, popis příjmu, částku a komu jste službu poskytli nebo od koho jste peníze dostali. U příjmů z prodeje věcí je vždycky dobré nějakým způsobem doložit, že se nejedná o nový prodej, ale o prodej použité věci z domácnosti.

Tip na článek

Tip: Koupili jste před pár lety Bitcoin a teď se vám podařilo ho výhodně prodat? Pak nezapomeňte, že i tento příjem možná budete muset zdanit. Konkrétní pravidla pro zdanění kryptoměn najdete v našem článku.

Shrnutí: Co si pohlídat?

Příležitostné příjmy jsou skvělou možností, jak si legálně přivydělat bez složité administrativy. Pokud se vejdete do 30 000 Kč ročně, jde o nezdanitelný příjem – a nic neřešíte. Jakmile částku překročíte, je potřeba příjem zdanit v přiznání. Pokud se výdělek opakuje nebo působí profesionálně, už nejde o jednorázový přivýdělek, ale o podnikání, a to vyžaduje registraci.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 6 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8—18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)