marek
Nájem nemovitosti
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Daň z pronájmu nemovitosti: Krok za krokem

Ať již pronajímáte dům, byt v tzv. osobním vlastnictví nebo i družstevní byt, nebytový prostor či pozemek, příjmy z nájmu se samozřejmě nevyhnou zdanění. Pokud však nejste ostřílení v každoročním vyplňování daňového přiznání, nebo se vás zdanění nájmu týká poprvé, následujících pár řádků vám osvětlí, jak i v naší republice procesně správně přiznat daň z pronájmu. Daň z příjmu z pronájmu nemovitostí zvládnete  pak bez většího úsilí.

Daň z pronájmu nemovitosti: Krok za krokem
6 minut čtení
16. 8. 2021

Kapitoly článku

Daň z pronájmu a zákon

Pronájem bytu a daně – to je jedno velké téma. Než se vůbec dostaneme k té nejdůležitější otázce, tedy kolik na dani z pronájmu nemovitosti zaplatíte, je potřeba rozlišit, zda pronajímáte jako fyzická osoba, nebo máte nemovitost zapsanou v obchodním majetku. V obou případech sice sáhnete po zákonu 586/1992 Sbírky, nicméně jako fyzická osoba vás zajímá paragraf 9, v druhém případě paragraf 7. A protože příjem, který vám plyne z pronajímání, je jako jakýkoliv jiný zdanitelný příjem, podléhá 15% dani u fyzických osob a 19% dani u osob právnických. 

Daň z nájmu nemovitosti jako fyzická osoba

Pokud jsou finance plynoucí z pronájmu bytu, a to i třeba z pronájmu družstevního bytu, vaším jediným příjmem, dokážete si velmi rychle spočítat, kolik vás ona 15% daň bude stát. Tedy po odečtení výdajů. Valná většina lidí má však i další příjmy. Popišme si proto situaci, kdy máte příjmy z nájmu jako přivýdělek vedle vaší hlavní ekonomické činnosti. Jste-li zaměstnanec, osoba samostatně výdělečně činná, pobíráte důchod nebo jste dokonce jejich kombinací, příjem z pronájmu zkrátka uvedete v daňovém přiznání společně s vašimi ostatními zdanitelnými příjmy.

Nájem nemovitosti

Postaráme se o to, aby pronájem bytu či jiné nemovitosti proběhl bez právních komplikací. Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu a poradíme, jak nájem ukončit nebo prodloužit.Vše zvládneme rychle a bezchybně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoci s nájmem

Tip: Přečtěte si také náš obsáhlý průvodce: „Vše o nájmu

Na daň z pronájmu bytu můžete uplatnit 30% paušál

Stejně jako například u příjmů z podnikání můžete ke zjištění dílčího základu daně využít paušálu, který u nemovitostí činí 30 %, nebo uplatníte reálné výdaje. Záleží jen na vás. Pokud víte, že vás každoroční péče o nemovitost stojí spoustu peněz i času a náklady si skutečně evidujete, pak je docela pravděpodobné, že byste uplatněním paušálu tratili a daň z nájmu bytu by vás vyšla draho. 30 % je přece jenom něco docela jiného než 60 % u výdajů při podnikání.

Do výdajů si toho můžete započítat opravdu hodně – například odpisy nemovitosti, veškeré náklady na údržbu a opravy, pojištění nemovitosti, náklady na vybavení, úroky z hypotéky, poplatky realitní kanceláři nebo dokonce náklady na dopravu.

Sociální i zdravotní pojištění platit nemusíte

Oproti zmiňovaným příjmům z podnikání tu však jeden rozdíl je. Příjem z pronájmu nemovitosti neuvádíte do přehledu pro zdravotní pojišťovnu ani správu sociálního zabezpečení, neboť nepodléhá platbě zdravotního ani sociálního pojištění. Tedy pouze v případě, že jej za vás někdo odvádí – váš zaměstnavatel, nebo stát, pokud jste například student, důchodce, nebo jste na mateřské, anebo si pojištění hradíte sám jako OSVČ. 

Pronájem bytu a daně: Kdo je osvobozen?

Pojďme se dále podívat na pronájem nemovitostí a daně, respektive kdo je od nich osvobozen. Stejně jako u většiny daní v České republice i v případě daně z pronájmu existuje osvobození od jejího placení. Pokud jste zaměstnanec a vaše příjmy z pronájmu bytu nepřesáhly 6 tisíc korun za rok, daň neplatíte. Pokud se kromě pronajímání ničím jiným neživíte a ročně si tím nevyděláte víc jak 15 tisíc korun, daň také neplatíte.

Tip: Nechcete už řešit daně z nemovitostí?! Možná nadešel čas darovat nemovitost někomu blízkému. Darovací smlouva je jednoduché a rychlé řešení.

Tip: Přečtěte si o zvyšování nájemného ze strany pronajímatele a inflační doložce

Příjmy z nájmu se nevyhnou zdanění - jak na to?
Příjmy z nájmu se nevyhnou zdanění - jak na to?

Nájem a EET: Pronájem nemovitostí jako podnikání

Pokud je pronajímání vaší podnikatelskou činností a nemovitost máte zapsanou ve vašem obchodním majetku, pak v podstatě neposkytujete pronájem, ale ubytovací službu. Své o tom ví především ti z vás, kdo svůj byt či byty nabízíte na ubytovacích službách typu Airbnb nebo Booking.

Narozdíl od fyzických osob se v tomto případě sociální i zdravotní pojištění z těchto příjmů hradí. Uplatnit můžete opět skutečné výdaje, nebo paušál, který tentokrát činí 60 %. Pokud vám navíc hosté za ubytování budou platit v hotovosti, nevyhnete se patrně v budoucnu opět EET, které se vás bude týkat. jako podnikatelů.

A co daň z pronájmu pozemku?

Jistě vás napadá, že dům nebo byt není to jediné, co můžete pronajímat. Třeba vlastníte nebytové komerční prostory nebo pozemek, které nechcete nechávat ladem, a tak jej pronajmete. Ovšem i příjmy z pronájmu pozemků musíte do daňového přiznání započítat. Daň z pronájmu pozemku se řídí stejnými pravidly, rozhodující opět je, zda tyto nemovitosti máte zapsané v obchodním majetku, nebo je nabízíte jako fyzická osoba. Tedy řídíte se paragrafem 7 nebo paragrafem 9.

Nájem nemovitosti a DPH

Říkáte si, jak na pronájem pozemku a DPH nebo nájem nebytových prostor a DPH? Do konce roku 2020 byl pronájem nemovitostí osvobozen od placení DPH, což se týkalo domů i bytů, nebytových prostor i pozemků. Pokud jste však byli plátci DPH a váš nájemce také, mohli jste se dohodnout na placení 21% DPH.

Často jako nejjednodušší možnost proto pronajímatelé zahrnuli DPH již do nájemného, aby si pozdější ušetřili administrativu ve svém účetnictví.

Daň naopak museli vždy pronajímatelé uplatňovat u krátkodobého nájmu nemovité věci, poskytnutí ubytovacích služeb, nájmu prostor a míst k parkování vozidel, nájmu bezpečnostních schránek a nájmu strojů nebo jiných upevněných zařízení.

DPH u nájemného nově od roku 2021

V oblasti DPH a nemovitostí došlo od nového roku ke změnám. Od 1. 1. 2021 zákon o DPH vylučuje z možnosti uplatnit daň z nemovitostí určených k bydlení. Dotkne se to hlavně pronajímatelů, kteří pronajímají celé stavby s různými prostory, a dále nemovitostí pronajímaných k trvalému bydlení přes prostředníka. Osvobozené jsou tedy víceméně dlouhodobé nájmy nemovitostí, a to pozemků, bytů, domů, kanceláří a dalších.

Tip: Zjistěte, na co si dát pozor při pronájmu bez realitky.

Pár vět závěrem

Nemovitostí můžete samozřejmě pronajímat více, vždy však v daňovém přiznání daníte všechny jedním způsobem. To znamená, že nelze například na jeden byt uplatnit paušál a na další skutečné výdaje.

Pokud jste dočetli již sem, je vám jasné, že konkrétní odpověď, kolik peněz na dani zaplatíte, vám žádná kalkulačka daně z pronájmu nemovitosti nedá, pokud vůbec taková existuje. Musíte zkrátka příjmy z nájmu zahrnout do vašich celkových příjmů a po odečtení výdajů zjistíte, kolik na celkové dani z příjmu odvedete.

blogRightBoxTop

Konzultace s právníkem online

Napište nám Vaši konkrétní právní otázku a do 48 hodin budete mít odpověď za 3500 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Nájem nemovitosti

Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 3.6
hodnoceno: 5 krát

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Kateřina Petrašová

před 2 roky

Dobrý den, dnes jsem obdržela kladné „Vyrozumění o provedeném vkladu do KN“. Chtěla bych tímto velice poděkovat za neskutečně výbornou službu absolutnímu laikovi, který má pouze jasnou představu co chce. Jednalo se o převod vlastnického práva nemovitosti z otce na dceru a syna, vč. věcného břemene – bezúplatné doživotní užívání. S takto dobře postavenou službou (zobrazit více) Dobrý den, dnes jsem obdržela kladné „Vyrozumění o provedeném vkladu do KN“. Chtěla bych tímto velice poděkovat za neskutečně výbornou službu absolutnímu laikovi, který má pouze jasnou představu co chce. Jednalo se o převod vlastnického práva nemovitosti z otce na dceru a syna, vč. věcného břemene – bezúplatné doživotní užívání. S takto dobře postavenou službou jsem se opravdu dlouho nesetkala, neskutečně jasné a rychlé jednání za přesně stanovených podmínek. Průběh celého řízení proběhl bez jediného zaváhání, ač jsme měli obavy ohledně opakovaného podáním návrhu na vklad do KN s tím, že „něco“ není v pořádku. Opravdu chválím – za 1!!! Moc děkuji a přeji Vám mnoho úspěchů ve Vašem podnikání!

Ing. Jana Filipová, Praha

před 2 roky

Nechali jsme si s přítelem zkontrolovat nájemní smlouvu na náš první byt a byli jsme rádi, že nám někdo řekl, jaká máme práva, a vysvětlil, co nás čeká.

Lukáš Řezníček, Praha 6 – Bubeneč

před 2 roky

Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Dostupný advokát odhalil v mé smlouvě o převodu bytu nenápadné riziko, které by mě stálo hodně peněz.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

detail na ruce podepisující smlouvu a držící klíče

Co by nemělo chybět v nájemní smlouvě

Občanský zákoník chrání primárně slabší smluvní stranu. U nájemní smlouvy za ní považuje nájemce, a pronajímatele tak omezuje v mnoha ohledech.

6. 6. 2018
secese.jpg

Dejte si pozor na nedostatky v dohodě o ukončení nájemní smlouvy

Zákon sice nepamatuje na žádná zvláštní ustanovení o dohodě o ukončení nájemní smlouvy na byt, přesto je možné takovou dohodou nájem bytu ukončit. Konec konců, celé soukromé právo je založené…

12. 7. 2017
vesnice.jpg

Jak správně uzavřít dodatek k nájemní smlouvě?

Prodlužování nájemní smlouvy formou dodatku je poměrně časté téma, se kterým se na nás lidé obracejí. Dotazují se nás proto, že si nejsou jisti, zda jde v některých případech jen…

20. 5. 2017

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022