Co a je a co už není podnikání?
Začněme pěkně postupně. Zákon říká, že podnikáním se rozumí soustavná činnosti provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku, pokud bychom parafrázovali občanský zákoník. Ale co když něco děláte jenom občas? Nebo když vaše činnost spadá pod zvláštní předpisy, které činnost výslovně vyjímají ze živností? Pak přichází na řadu živnostenský zákon. Ten ve svém § 3 totiž vyjmenovává činnosti, které živnostmi nejsou. A právě těm se budeme tentokrát věnovat.
Na jaké činnosti nepotřebujete živnostenský list?
Když do hodně zjednodušíme, mohli bychom říct, že podnikání bez živnosti lze vykonávat v rámci těchto činností:
- Umělecká nebo autorská činnost
- Svobodné povolání (advokát, lékař, architekt…)
- Zemědělství (pokud jsi evidovaný jako zemědělský podnikatel)
- Správa vlastního majetku (např. pronájem)
- Výkon funkce (např. jednatel s. r. o.)
- Příležitostná činnost (jednorázově, nepravidelně)
Pojďme se tedy na jednotlivé body podívat detailněji.
Umělecká a autorská činnost
Pokud píšete knihy, skládáte hudbu, fotíte, malujete nebo třeba navrhujete ilustrace a výsledky své práce prodáváte (nebo za ně dostáváte honorář), pak se jedná o autorskou činnost, která je chráněná autorským zákonem. Autorská činnost se podle zákona nepovažuje za živnost, takže ji můžete vykonávat i bez živnostenského oprávnění. Příjmy z autorských honorářů se daní ve chvíli, kdy zisk z nich přesáhne 10 tisíc korun od jediného zaměstnavatele.
Jak to funguje v praxi:
Jana píše romány a občas nějaký vydá přes nakladatelství. Honorář dostává vždy jednou za rok. Nemá IČO ani živnostenský list, a přesto legálně podniká. Své příjmy pak daní podle zákona o daních z příjmů klasickým daňovým přiznáním.
Honza zase fotí svatby a občas prodá pár fotek do fotobanky. Jelikož je jeho focení pouze občasné a neorganizuje si zakázky sám, může se ještě stále jednat o uměleckou činnost. Ovšem jakmile by si zřídil web, nabízel focení na zakázku a přijímal objednávky, už by šlo o živnost.
Rozhodující je v tomto případě forma výkonu činnosti, nejen to, zda je někdo „umělec“. Pokud děláte zakázkovou tvorbu, zpravidla už se jedná o podnikání a měli byste na ni mít zřízenou živnost.
Související služba
Nevíte, zda potřebujete živnost?
Využijte naši právní poradnu a zjistěte, zda vaše činnost nepřesahuje meze podnikání bez živnosti. Stačí nám krátký popis toho, co a jak děláte, a do 48 hodin vám dáme vědět, zda si budete muset založit živnost.
Chci to vědět
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Svobodná povolání
Další kategorií, která má své vlastní komory a regulaci, jsou takzvaná svobodná povolání. Tito lidé podnikají podle svých zvláštních zákonů a nepotřebují k tomu živnostenské oprávnění. Avšak musí být členy příslušné komory a řídit se jejími pravidly.
Patří sem například: advokáti, notáři, lékaři a lékárníci, architekti, daňoví poradci, auditoři, překladatelé a tlumočníci soudní znalci, režiséři, likvidátoři, restaurátoři.
Zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství
Pokud chováte zvířata nebo pěstujete rostliny a jste zapsaní jako zemědělský podnikatel podle zákona o zemědělství, tak také nepotřebujete žádnou živnost. I zemědělství má totiž svůj vlastní režim.
Avšak ve chvíli, kdy prodáváte přebytky ze své zahrady na trhu nebo přes internet bez evidence a bez zajištění hygieny a účetnictví, už riskujete problémy. Tohle totiž už není ani přivýdělek, ale podnikání.
Správa vlastního majetku
Vlastníte byt, dům, garáž nebo třeba pár pozemků a pronajímáte je? Pak k tomu nepotřebujete živnost. Pronájem nemovitostí ale není podnikání, pouze pokud není spojený s doplňkovými službami, jako je například praní, úklid nebo catering, pokud pronajímáte pouze majetek, který vám patří, a pokud neprovozujete ubytovací služby typu Airbnb ve velkém. Jakmile začnete provozovat například krátkodobé ubytování s hotelovým servisem, už se jedná o podnikání, k němuž potřebujete živnost.
Výkon funkce
Pokud jste jednatel, správce, člen představenstva anebo jiný statutární zástupce právnické osoby a pobíráte za tuto funkci odměnu, stále se nejedná o podnikání. Tento typ funkcí spadá pod příjmy ze závislé činnosti. Ale opět platí, že pokud byste začali pro firmu pracovat jako OSVČ na fakturu, a přitom by se jednalo o skrytou formu zaměstnání, už by to byl problém.
Tip na článek
Tip: Volná živnost je nejjednodušším způsobem, jak začít podnikat. Přečtěte si, co všechno budete potřebovat a jak postupovat, když si ji chcete zaregistrovat.
Příležitostná činnost
Nyní se pohybujeme na docela tenkém ledě. Zákon definuje příležitostnou činnost jako jednorázovou, nepravidelnou a nepodnikatelskou. Podle zákona o daních z příjmů můžete mít příležitostné příjmy, které nejsou opakované, nejsou hlavním zdrojem obživy a nepřesáhnou 30 tisíc korun ročně (osvobozený limit).
Jedná se tedy například o situace, kdy maminka prodá oblečení po svém dítěti na bazaru nebo se někdo zbavuje touto cestou použitého vybavení z domácnosti a nábytku. Ovšem pokud někdo vyrábí věci za účelem prodeje (třeba šperky nebo dekorace), které následně prodává na trzích nebo po internetu, už jde opět o podnikání, na které je potřeba mít živnost.
Příležitostný příjem nemusíte danit, pokud nepřesáhne 30 tisíc korun za rok.
Živnost tedy potřebujete ve chvíli, kdy je vaše činnost soustavná (děláte ji pravidelně), za účelem zisku, na vlastní odpovědnost a ve vlastní režii (hledáte si klienty, máte web, inzerujete, fakturujete…).
Jak se daní příjmy při podnikání bez živnosti?
Platí pro vás stejná pravidla jako pro živnostníky. Máte tedy povinnost každý rok podat daňové přiznání a přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Právě na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu se přihlaste nejpozději do 8 dnů od chvíle, kdy zahájíte samostatně výdělečnou činnost.
U těchto činnosti můžete uplatnit také paušální výdaje:
- 80 % pro příjem ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného.
- 60 % pro příjem z živnostenského podnikání s výjimkou příjmů ze živnostenského podnikání řemeslného.
- 40 % pro příjem z jiného podnikání než ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a než z živnostenského podnikání nebo z příjmů z „autorských a průmyslových práv“, s výjimkou příjmů z „autorských honorářů“, anebo z příjmů z jiné samostatné činnosti; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč. Autorské honoráře se do výše 10 000 Kč se nedaní, pokud z nich plátce (vydavatel) srazil srážkovou dań.
- 30 % pro příjem z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč.
Pokud si nejste jistí tím, zda vaše činnost spadá pod podnikání vázané na živnost, anebo můžete provozovat podnikání bez živnosti, poraďte se s právníkem. V Dostupném advokátovi vám pomůžeme s analýzou, papírováním i registrací, pokud to bude potřeba. A hlavně získáte jistotu, že všechno děláte správně.
Tip na článek
Tip: Chcete si otevřít provozovnu v bytě nebo domě? Ať už chcete mít doma kadeřnictví, nebo autodílnu, budete muset splnit několik podmínek. Zjistěte v našem článku, za jakých podmínek lze mít provozovnu v bytě či rodinném domě.
Shrnutí
Ne každá výdělečná činnost v Česku vyžaduje živnostenský list – podnikat můžete i bez něj, pokud se vaše činnost řadí mezi výjimky vyjmenované v živnostenském zákoně. Patří sem například umělecká a autorská tvorba (psaní knih, focení, malování), svobodná povolání (lékaři, advokáti, architekti), zemědělství (pokud jste evidováni jako zemědělský podnikatel), správa vlastního majetku (např. pronájem nemovitostí bez doplňkových služeb), výkon funkce ve firmě (např. jednatel), nebo příležitostná činnost (nepravidelná, jednorázová a nepodnikatelská, do 30 tisíc ročně). Klíčové je, zda jde o soustavnou a ziskovou činnost vykonávanou ve vlastní režii – pak už jde o podnikání a živnost být potřeba může. I bez živnosti ale musíte danit příjmy, podat daňové přiznání a přehledy pro pojišťovny, a můžete uplatnit paušální výdaje dle typu činnosti. Pokud si nejste jisti, zda potřebujete živnost, poraďte se s odborníkem.