Stále více lidí se v případě nákupů nevydává do běžných obchodů, ale na internet. A stále více lidí zde volí levné čínské e-shopy s širokou nabídkou. Zboží působí na první pohled velmi výhodně, nic ale není takové, jak se na první pohled může zdát. Za nízkou cenou totiž stojí vykořisťování, znečišťování planety, nebezpečné materiály i nelegální praktiky.
Likvidace malých podnikatelů
Extrémně nízké ceny, široký sortiment a rozsáhlý marketing vedou k tomu, že místní podnikatelé nedokážou podobným čínským e-shopům konkurovat. Kromě toho k tomu přispívá i to, že se tito prodejci netají dumpingovými cenami, kradením designů a nedodržováním místních pravidel.
O osud malých podnikatelů se zajímat nemusíte, ale je třeba si uvědomit, že pokud je něco takto levné, měli byste zpozornět. Takto nízká cena se totiž musí odněkud brát a v případě čínských e-shopů za ní často stojí vykořisťování zaměstnanců, znečišťování přírody a neetické obchodní metody.
Špatné pracovní podmínky
Některé čínské e-shopy porušují čínské pracovní zákony. Továrny v některých případech fungují načerno v běžných rezidenčních budovách, kde nejsou dodržovány bezpečností protokoly – chybí odvětrávání a zaměstnanci jsou vystaveni nebezpečí požáru bez únikových východů.
Také zaměstnanci často pracují na černo bez smlouvy, 75 hodin týdně, běžně i 17 hodin v kuse a za svou práci nepobírají ani minimální mzdu. Čínské zákony přitom mají stanovenou maximální délku pracovní doby na osm hodin denně a 40 hodin týdně. Častou praxí je také strhávání z platu za chyby při výrobě.
Tip na článek
Tip: S prací na černo se můžete setkat i u nás. Přečtěte si, jaká má práce na černo úskalí.
Znečišťování přírody
Dalším palčivým problémem jsou ekologické důsledky, které mají čínské e-shopy na životní prostředí. Spousta těchto obchodů nabízí tzv. ultra fast fashion, tedy rychle se přizpůsobující nabídku módy. To však znamená, že je oblečení vyráběno co nejrychleji a z co nejlevnějších materiálů. Jedná se tak prakticky o oděvy na jedno použití a skládky se tak velmi rychle plní nekvalitním oblečením.
Se samotnou výrobou oblečení se pojí obrovské emise CO2 a velký problém představuje také znečištění vodních zdrojů způsobených používáním toxických látek při barvení textilu. K celkovému znečištění pak dále přispívá obrovské množství balíčků posílaných po celém světě. Často se přirom tyto obchody schovávají za tzv. greenwashing.
Greenwashing je marketingová praxe, při které společnost prezentuje své produkty jako ekologičtější a udržitelnější, než ve skutečnosti jsou. Cílem je zlepšit image firmy v očích spotřebitelů a získat konkurenční výhodu zdánlivým důrazem na ochranu životního prostředí.
Jak se to týká přímo vás
Pracovní podmínky zaměstnanců ani ekologické důsledky se vás osobně dotýkat nemusí, co vám ale může způsobit problémy je chybějící ochrana spotřebitele, zneužívání dat a nekvalitní a toxické výrobky.
Související služba
Potřebujete pomoct?
Čelíte právnímu problému, který je nad vaše síly a nespadá do žádné z našich právních služeb? Váš případ posoudíme a do 24 hodin vypracujeme návrh právních služeb vedoucích k jeho vyřešení. Pokud se pak rozhodnete svěřit jeho řešení do našich rukou, máte vypracování návrhu zdarma.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Zneužívání dat
U některých čínských e-shopů existuje podezření na zneužívání dat a varují před nimi odborníci na energetickou bezpečnost celého světa. Aplikace některých z nich vyžadují například přístup k mikrofonu, otiskům prstů, IP adrese či GPS lokaci, což je pro nákupní aplikaci opravdu přehnané.
Tip na článek
Tip: Se zneužíváním dat a krádežemi se na internetu můžete setkat mnoha způsoby. Proto je důležité mít přehled o tom, jak fungují různé podvody. Jedním z nich je například Pig butchering, na který jsme si posvítili v našem článku.
Toxické materiály
Zboží prodávané v rámci Evropské unie musí plnit přísné podmínky, které mají zajišťovat jeho bezpečnost a neškodlivost. Obzvláště přísné jsou pak normy pro výrobky určené dětem, které upravuje především Směrnice o bezpečnosti hraček. U těchto výrobků je zakázán určitý obsah škodlivých látek a je nutná mechanická odolnost. Na hračkách musí být také jasně viditelná a srozumitelná varování a informace o používání a případných rizicích.
Některé hračky z čínských e-shopů s sebou však nesou nebezpečí udušení, pořezání či uškrcení. Ani jejich chemické složení mnohdy nesplňuje normy EU. V některých hračkách byl naměřený obsah boru, který jedenáctkrát překračoval povolenou hranici.
V nebezpečí však nejsou jen děti, ale i dospělí, a to kvůli toxickým materiálům používaným při výrobě kosmetiky a oblečení. Výjimkou nejsou vysoké hodnoty olova, ftalátů a PFAS. Olovo je přitom těžký kov, který může být velmi nebezpečný pro lidské zdraví. U dospělých může expozice způsobit problémy s reprodukcí, poškození nervového systému a ledvin. U dětí může vést dlouhodobá expozice k nižšímu IQ, poruchám chování a pomalejšímu fyzickému růstu.
Klamavá reklama a chybějící informace
Některé čínské e-shopy značně pokulhávají v poskytování všech nutných informací o výrobku. Na jejich stránkách často nenajdete například naprosto zásadní informaci o složení produktů. Kromě toho se můžete setkat také s klamavými reklamami. Zboží na fotkách často neodpovídá zboží, které obdržíte a celý systém bývá v mnoha ohledech netransparentní.
Neobvyklá není ani manipulace zákazníka za pomocí časově nebo množstevně omezené nabídky, která však ve skutečnosti omezená není. Nejasný bývá také systém slev, který zastírá původní ceny.
Kvalita x kvantita
Posledním důvodem, proč si nákup na čínských e-shopech rozmyslet je pochybná kvalita nabízených výrobků. Tomáš Baťa říkal „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“ a tento výrok se dá skvěle uplatnit právě na některé čínské e-shopy. Zboží, které zde pořídíte, je sice velmi levné, ale cena odpovídá jeho kvalitě. Oděvy neviděly bavlnu ani z vlaku a většinou se k vám tak dostane polyesterové cosi, co je po pár vypráních zralé do koše. Látka je navíc obvykle extrémně tenká a průsvitná a šití nekvalitní.
Abychom však jen nekritizovali, je na závěr třeba říct, že i zboží mnoha českých prodejců pochází ze špatných podmínek a kvalitou značně pokulhává. Na druhou stranu je ale třeba si uvědomit, že extrémně levné čínské e-shopy představují jakýsi další stupeň konzumerismu a otázkou je, kam až tento trend bude pokračovat. Všichni bychom se proto možná měli před koupí jakékoliv věci zamyslet nad tím, odkud pochází, co za ní stojí, a zda jí opravdu potřebujeme.