Opovědnost předsedy SVJ | Dostupný advokát

Opovědnost předsedy SVJ

Povinnosti člena výboru společenství vlastníků či například předsedy bytového družstva je role, která by se neměla podceňovat. Riskujete osobní odpovědnost, tedy i svůj majetek a v extrémním případě i trestní stíhání.
Opovědnost předsedy SVJ
2 minut čtení
Ondřej Preuss
16. 8. 2018

V jednom malém společenství v Praze ve Vysočanech jsme se například setkali s tím, že výbor oficiálně rozhodl, že v domě nebudou žádné hasící přístroje, nebudou dodržovány požární normy a dveře na schodišti, umožňující jediný přístup k půlce bytů, budou permanentně zamčené bez možnosti jiného nouzového východu. Varovali jsme je, že v případě požáru (ať už z jakéhokoliv důvodu), můžou být členové výboru odpovědní nejen za škodu, ale teoreticky i za nedbalostní trestný čin. Přesto si nedali říct, báli se zlodějů a do jakéhokoliv byť jednoduchého opatření se jim nechtělo investovat. Požár zatím nevypuknul, ale pak již bude pozdě.

Rovněž dalším příkladem může být paní Mileny, která přijala funkci předsedkyně SVJ, nicméně neměla na to čas a brala to jen jako povinnost svolat jednou za rok schůzi. Komplikace nastaly, když ji napadl soused, za předraženou investici na opravu výtahu, na které se ani příliš nepodílela. Dokonce na ni podal žalobu a domáhal se škody, kterou měla způsobit.

Právník SVJ a BD na rok

Poskytneme vám právníka pro SVJ nebo BD na 6 nebo 12 měsíců. Bude vám kdykoli k dispozici, zastoupí vás u soudu nebo při jednání s úřady a pomůže vám s řešením jakékoli právní otázky. To vše za předem známou cenu a možností zaplatit až po skončení služby.

Tím, že člověk přijme funkci, stává se osobně odpovědným za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem takové funkce. To je základní informace pro každého funkcionáře SVJ. Této odpovědnosti se nemůže zbavit žádnou smlouvou ani najmutím profesionální správcovské společnosti.

Typickým příkladem majetkového rizika pro statutární orgány SVJ je otálení ve vymáhání pohledávek. Pokud se totiž pohledávka jeho vinou například promlčí, může se to obrátit proti kapse daného člena výboru či představenstva.

V tomto případě se nelze vymluvit na neznalost, nedostatečné vzdělání nebo nedostatek času. Je potřeba zvážit, zda-li na výkon funkce budete mít dost času a nutné koncentrace. Doporučujeme také archivovat veškerou komunikaci a vše podstatné si nechat potvrdit do e-mailu, ať je to možné v budoucnu prokázat.

Všechny podstatné kroky a rozhodnutí je pak doporučeníhodné konzultovat s advokátem či jiným konkrétním odborníkem a nechat si potvrdit členskou schůzí či shromážděním. Ušetří se tak mnoho zbytečných stresů, výdajů, papírování či jiných problémů.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Právník SVJ a BD na rok

Poskytneme vám právníka pro SVJ nebo BD na 6 nebo 12 měsíců. Bude vám kdykoli k dispozici, zastoupí vás u soudu nebo při jednání s úřady a pomůže vám s řešením jakékoli právní otázky. To vše za předem známou cenu a možností zaplatit až po skončení služby.

od 11400 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Podmínky prodloužení nájemní smlouvy na byt je dobré mít ošetřené už při jejím uzavírání

Uzavírání nájemní smlouvy na byt provází celá řada otázek: Na co při jejím sjednávání nezapomenout? Je nutné od začátku myslet na prodloužení nájemní smlouvy? A kdy se smlouva prodlouží automaticky?

29. 7. 2017
Ondřej Preuss

Soudy ruší stanovy bytových družstev

Bytová družstva musela do půlky roku 2015 přizpůsobit své stanovy novému zákonu o obchodních korporacích (ZOK)....

26. 7. 2016
Ondřej Preuss

Kamery v bytových domech

Nové stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů upřesňuje podmínky za kterých lze provozovat kamerové systémy v bytových domech, případně na jejich vnějších pláštích....

29. 1. 2016
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019