Osobní odpovědnost předsedy SVJ či jiného statutárního orgánu | Dostupný advokát

Osobní odpovědnost předsedy SVJ či jiného statutárního orgánu

Osobní odpovědnost předsedy SVJ či jiného statutárního orgánu

16. 8. 2018 / autor: Ondřej Preuss

Povinnosti člena výboru společenství vlastníků či například předsedy bytového družstva je role, která by se neměla podceňovat. Pokud tuto roli přijmete, musí se z vás stát řádný hospodář. Budete se starat o společný majetek jako by byl váš vlastní. Pokud na to nemáte sílu nebo čas, funkci nepřijímejte. Riskujete osobní odpovědnost, tedy i svůj majetek a v extrémním případě i trestní stíhání.

V jednom malém společenství v Praze ve Vysočanech jsme se například setkali s tím, že výbor oficiálně rozhodl, že v domě nebudou žádné hasící přístroje, nebudou dodržovány požární normy a dveře na schodišti, umožňující jediný přístup k půlce bytů, budou permanentně zamčené bez možnosti jiného nouzového východu. Varovali jsme je, že v případě požáru (ať už z jakéhokoliv důvodu), můžou být členové výboru odpovědní nejen za škodu, ale teoreticky i za nedbalostní trestný čin. Přesto si nedali říct, báli se zlodějů a do jakéhokoliv byť jednoduchého opatření se jim nechtělo investovat. Požár zatím nevypuknul, ale pak již bude pozdě.

Rovněž dalším příkladem může být paní Mileny, která přijala funkci předsedkyně SVJ, nicméně neměla na to čas a brala to jen jako povinnost svolat jednou za rok schůzi. Komplikace nastaly, když ji napadl soused, za předraženou investici na opravu výtahu, na které se ani příliš nepodílela. Dokonce na ni podal žalobu a domáhal se škody, kterou měla způsobit.

Tím, že člověk přijme funkci, stává se osobně odpovědným za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem takové funkce. To je základní informace pro každého funkcionáře SVJ. Této odpovědnosti se nemůže zbavit žádnou smlouvou ani najmutím profesionální správcovské společnosti.

Typickým příkladem majetkového rizika pro statutární orgány SVJ je otálení ve vymáhání pohledávek. Pokud se totiž pohledávka jeho vinou například promlčí, může se to obrátit proti kapse daného člena výboru či představenstva.

V tomto případě se nelze vymluvit na neznalost, nedostatečné vzdělání nebo nedostatek času. Je potřeba zvážit, zda-li na výkon funkce budete mít dost času a nutné koncentrace. Doporučujeme také archivovat veškerou komunikaci a vše podstatné si nechat potvrdit do e-mailu, ať je to možné v budoucnu prokázat.

Všechny podstatné kroky a rozhodnutí je pak doporučeníhodné konzultovat s advokátem či jiným konkrétním odborníkem a nechat si potvrdit členskou schůzí či shromážděním. Ušetří se tak mnoho zbytečných stresů, výdajů, papírování či jiných problémů.


Co pro vás můžeme udělat Standard Premium
Konzultace s právníkem k jakékoli právní otázce
(Hodiny jsou volně převoditelné do dalšího měsíce.)
2 hodiny měsíčně5 hodin měsíčně
Sepsání nebo kontrola smlouvy nebo jiného právního dokumentu
Zastoupení při jednání s protistranou nebo u soudu či úřadu
Jak dlouho vám budeme pomáhat6 měsíců12 měsíců
Zpracování stanov SVJ nebo bytového družstva za zvýhodněnou cenu — popis služby
Konečná cena včetně DPH114001900 Kč/měsíc9420,96 Kč bez DPH480004000 Kč/měsíc39667,20 Kč bez DPH

Pomůžeme vám s jakoukoli právní otázkou

Zkontrolujeme pro vás předloženou smlouvu nebo vám sepíšeme novou, zastoupíme vás u soudu nebo při jednání s úřady, zanalyzujeme zapeklitý právní problém nebo sepíšeme zápis z členské schůze i shromáždění. Budeme tu pro vás vždy, když budete potřebovat.

Nespoléhejte na rady od Máňi ze skříně, zeptejte se odborníka

Výkon funkce v orgánech SVJ či BD s sebou nese velkou zodpovědnost. A spoléhat v takové situaci na vzorové dokumenty, anonymní rady nebo bezplatné právní poradny, to se vám může pořádně prodražit. S našimi radami budete mít jistotu, že vaše kroky povedou tím správným směrem. Předcházejte problémům a nedorozuměním ve svém domě a spravujte dům jako profesionál. Ať už jste z Prahy, Brna, Ostravy, Plzně nebo Českých Budějovic, vždy vám garantujeme správnost všech našich rad.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

Jitka Salačová, předseda SVJ pro dům Šimonova 1108, 1109 a 1110, Praha 6 – Řepy:: „Naše společenství vlastníků dlouhodobě spolupracuje s portálem DostupnyAdvokat.cz. Ve prospěch této služby hovoří garance dostupnosti v podstatě v kteroukoli dobu bez navýšení odměny za kontakt mimo pracovní dobu, dostupnost nejen na telefonu či mailu, ale dokonce i na Skypu, a velmi seriózní vystupování. Jednoznačně můžeme potvrdit kvalitu služeb, serióznost i dostupnost online, což je pro zaměstnané členy výboru nadmíru přínosné. Vaše služby doporučujeme!“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Radíme vám i v médiích


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: