Osobní odpovědnost orgánů SVJ a BD | Dostupný advokát

Osobní odpovědnost orgánů SVJ a BD

V naší právní praxi se často setkáváme s hrubým podceňováním povinností člena výboru splečenství vlastníků jednotek či např. předsedy bytového družstva.
Obrázek k článku Osobní odpovědnost orgánů SVJ a BD

Klientům vždy říkáme: Počítejte s tím, že pokud přijmete funkci statutárního orgánu v SVJ či družstvu, tak se z vás musí stát řádný hospodář. Musíte se starat o společný majetek jako o vlastní. Pokud na to nemáte sílu, vzdělání či čas, tak funkci neberte. Rizikem je i osobní odpovědnost, a tedy i ztráta majetku, v extrémním případě dokonce trestní stíhání.

V jednom malém SVJ v Praze ve Vysočanech jsme se setkali s tím, že výbor rozhodl, že v domě nebudou žádné hasicí přístroje ani jiné hasící zařízení, že nebudou dodržovány požární předpisy a dveře na schodišti, které umožňovaly jediný nouzový přístup k bytům, budou permanentně zamčené bez možnosti jiného nouzového východu. Varovali jsme je, že kdyby vypukl požár, mohou být členové výboru SVJ odpovědní nejen za škodu, ale teoreticky i za nedbalostní trestný čin. Přesto si nedali říct, báli se zlodějů a do jakéhokoli byť jednoduchého opatření se jim nechtělo investovat. Požár zatím nevypukl, ale pak již bude pozdě.

Za výtah žaloba

Jiným příkladem je případ paní Mileny z Brna. Ta přijala funkci v představenstvu bytového družstva, nicméně neměla na to čas a brala to jen jako povinnost svolat jednou za rok schůzi. Jaké bylo její překvapení, když jí soused kverulant na schůzi napadl kvůli předražené investici do opravy výtahu, na které se vlastně ani příliš nepodílela. Dokonce na ni podal žalobu a domáhal se úhrady škody, kterou měla způsobit. Nakonec se věc vyřešila mimosoudně, ale stálo jí to mnoho času a úsilí, a dokonce i peněz z vlastní kapsy.

Tím, že člověk přijme funkci, stává se osobně odpovědným za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem takové funkce. To je základní informace pro každého funkcionáře společenství vlastníků nebo bytového družstva. Této odpovědnosti se nemůže zbavit žádnou smlouvou ani najmutím profesionální správcovské společnosti.

Právník SVJ a BD na rok

Poskytneme vám právníka pro SVJ nebo BD na 6 nebo 12 měsíců. Bude vám kdykoli k dispozici, zastoupí vás u soudu nebo při jednání s úřady a pomůže vám s řešením jakékoli právní otázky. To vše za předem známou cenu a možností zaplatit až po skončení služby.

Nezapomenout na vymáhání pohledávek

Typickým příkladem majetkového rizika pro statutární orgány SVJ či BD je otálení ve vymáhání pohledávek. Pokud se totiž pohledávka jeho vinou například promlčí, může se to obrátit proti kapse daného člena výboru či představenstva. Jako člen statutárního orgánu je totiž povinen vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře, tedy i s nezbytnou loajalitou a potřebnými znalostmi a pečlivostí.

Navíc platí, že se nelze vymluvit na své neznalosti, nedostatečné vzdělání či nedostatek času. “Statutár” je totiž odpovědný i za to, že si je vědom, že na funkci svými znalostmi nebo z jiných důvodů nestačí. Pečlivě je proto potřeba zvážit, jestli na výkon funkce bude mít dostatek času a nutné koncentrace. Po představitelích SVJ či BD je v podstatě požadováno, aby byli odborníky v každé oblasti, o které rozhodují (stavebnictví, právo, finance, pojišťovnictví atd.), nebo aby si odborníky pro případ rozhodnutí sjednali. Vzhledem k nevýdělečnému charakteru SVJ a také k tomu, že výkon funkce není často nijak horentně či vůbec nijak placený, je tento požadavek poměrně ambiciózní.

Právník pomůže

Všechny podstatné kroky a rozhodnutí je totiž dobré konzultovat s advokátem či jiným konkrétním odborníkem a nechat si je potvrdit členskou schůzí či shromážděním. Ušetří se tak mnoho zbytečných stresů, výdajů, papírování či jiných problémů.

Doporučujeme také archivovat veškerou komunikaci a vše podstatné si nechat potvrdit do e-mailu, ať je to možné v budoucnu prokázat. To je základ klidného spaní.

Stáhněte si zdarma čtivý ebook pro předsedy SVJ a BD a jejich členy a vyhněte se právním rizikům, které správu Vašeho domu provázejí.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Právník SVJ a BD na rok

Poskytneme vám právníka pro SVJ nebo BD na 6 nebo 12 měsíců. Bude vám kdykoli k dispozici, zastoupí vás u soudu nebo při jednání s úřady a pomůže vám s řešením jakékoli právní otázky. To vše za předem známou cenu a možností zaplatit až po skončení služby.

od 11400 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

pohled na bytový dům

Co obnáší funkce ve výboru bytového domu?

Jako člen společenství vlastníků jednotek nebo bytového družstva jste vlastně tak trochu nedobrovolně společníkem firmy, tedy podnikatelem s bydlením.

10. 6. 2018
Ondřej Preuss
Obrázek k článku Soudy ruší stanovy bytových družstev

Soudy ruší stanovy bytových družstev

Bytová družstva musela do půlky roku 2015 přizpůsobit své stanovy novému zákonu o obchodních korporacích (ZOK)....

26. 7. 2016
Ondřej Preuss
Obrázek k článku Kamery v bytových domech

Kamery v bytových domech

Nové stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů upřesňuje podmínky za kterých lze provozovat kamerové systémy v bytových domech, případně na jejich vnějších pláštích....

29. 1. 2016
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019