Osobní odpovědnost orgánů SVJ a BD | Dostupný advokát

Osobní odpovědnost orgánů SVJ a BD

Obrázek k článku Osobní odpovědnost orgánů SVJ a BD

22. 2. 2018 / autor: Ondřej Preuss

V naší právní praxi se často setkáváme s hrubým podceňováním povinností člena výboru splečenství vlastníků jednotek či např. předsedy bytového družstva. Klientům vždy říkáme: Počítejte s tím, že pokud přijmete funkci statutárního orgánu v SVJ či družstvu, tak se z vás musí stát řádný hospodář. Musíte se starat o společný majetek jako o vlastní. Pokud na to nemáte sílu, vzdělání či čas, tak funkci neberte. Rizikem je i osobní odpovědnost, a tedy i ztráta majetku, v extrémním případě dokonce trestní stíhání.

V jednom malém SVJ v Praze ve Vysočanech jsme se setkali s tím, že výbor rozhodl, že v domě nebudou žádné hasicí přístroje ani jiné hasící zařízení, že nebudou dodržovány požární předpisy a dveře na schodišti, které umožňovaly jediný nouzový přístup k bytům, budou permanentně zamčené bez možnosti jiného nouzového východu. Varovali jsme je, že kdyby vypukl požár, mohou být členové výboru SVJ odpovědní nejen za škodu, ale teoreticky i za nedbalostní trestný čin. Přesto si nedali říct, báli se zlodějů a do jakéhokoli byť jednoduchého opatření se jim nechtělo investovat. Požár zatím nevypukl, ale pak již bude pozdě.

Za výtah žaloba

Jiným příkladem je případ paní Mileny z Brna. Ta přijala funkci v představenstvu bytového družstva, nicméně neměla na to čas a brala to jen jako povinnost svolat jednou za rok schůzi. Jaké bylo její překvapení, když jí soused kverulant na schůzi napadl kvůli předražené investici do opravy výtahu, na které se vlastně ani příliš nepodílela. Dokonce na ni podal žalobu a domáhal se úhrady škody, kterou měla způsobit. Nakonec se věc vyřešila mimosoudně, ale stálo jí to mnoho času a úsilí, a dokonce i peněz z vlastní kapsy.

Tím, že člověk přijme funkci, stává se osobně odpovědným za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem takové funkce. To je základní informace pro každého funkcionáře společenství vlastníků nebo bytového družstva. Této odpovědnosti se nemůže zbavit žádnou smlouvou ani najmutím profesionální správcovské společnosti.

Nezapomenout na vymáhání pohledávek

Typickým příkladem majetkového rizika pro statutární orgány SVJ či BD je otálení ve vymáhání pohledávek. Pokud se totiž pohledávka jeho vinou například promlčí, může se to obrátit proti kapse daného člena výboru či představenstva. Jako člen statutárního orgánu je totiž povinen vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře, tedy i s nezbytnou loajalitou a potřebnými znalostmi a pečlivostí.

Navíc platí, že se nelze vymluvit na své neznalosti, nedostatečné vzdělání či nedostatek času. “Statutár” je totiž odpovědný i za to, že si je vědom, že na funkci svými znalostmi nebo z jiných důvodů nestačí. Pečlivě je proto potřeba zvážit, jestli na výkon funkce bude mít dostatek času a nutné koncentrace. Po představitelích SVJ či BD je v podstatě požadováno, aby byli odborníky v každé oblasti, o které rozhodují (stavebnictví, právo, finance, pojišťovnictví atd.), nebo aby si odborníky pro případ rozhodnutí sjednali. Vzhledem k nevýdělečnému charakteru SVJ a také k tomu, že výkon funkce není často nijak horentně či vůbec nijak placený, je tento požadavek poměrně ambiciózní.

Právník pomůže

Všechny podstatné kroky a rozhodnutí je totiž dobré konzultovat s advokátem či jiným konkrétním odborníkem a nechat si je potvrdit členskou schůzí či shromážděním. Ušetří se tak mnoho zbytečných stresů, výdajů, papírování či jiných problémů.

Doporučujeme také archivovat veškerou komunikaci a vše podstatné si nechat potvrdit do e-mailu, ať je to možné v budoucnu prokázat. To je základ klidného spaní.

Stáhněte si zdarma čtivý ebook pro předsedy SVJ a BD a jejich členy a vyhněte se právním rizikům, které správu Vašeho domu provázejí.

Co pro vás můžeme udělat Standard Premium
Konzultace s právníkem k jakékoli právní otázce
(Hodiny jsou volně převoditelné do dalšího měsíce.)
2 hodiny měsíčně5 hodin měsíčně
Sepsání nebo kontrola smlouvy nebo jiného právního dokumentu
Zastoupení při jednání s protistranou nebo u soudu či úřadu
Jak dlouho vám budeme pomáhat6 měsíců12 měsíců
Zpracování stanov SVJ nebo bytového družstva za zvýhodněnou cenu — popis služby
Konečná cena včetně DPH114001900 Kč/měsíc9420,96 Kč bez DPH480004000 Kč/měsíc39667,20 Kč bez DPH

Pomůžeme vám s jakoukoli právní otázkou

Zkontrolujeme pro vás předloženou smlouvu nebo vám sepíšeme novou, zastoupíme vás u soudu nebo při jednání s úřady, zanalyzujeme zapeklitý právní problém nebo sepíšeme zápis z členské schůze i shromáždění. Budeme tu pro vás vždy, když budete potřebovat.

Nespoléhejte na rady od Máňi ze skříně, zeptejte se odborníka

Výkon funkce v orgánech SVJ či BD s sebou nese velkou zodpovědnost. A spoléhat v takové situaci na vzorové dokumenty, anonymní rady nebo bezplatné právní poradny, to se vám může pořádně prodražit. S našimi radami budete mít jistotu, že vaše kroky povedou tím správným směrem. Předcházejte problémům a nedorozuměním ve svém domě a spravujte dům jako profesionál. Ať už jste z Prahy, Brna, Ostravy, Plzně nebo Českých Budějovic, vždy vám garantujeme správnost všech našich rad.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

Jitka Salačová, předseda SVJ pro dům Šimonova 1108, 1109 a 1110, Praha 6 – Řepy:: „Naše společenství vlastníků dlouhodobě spolupracuje s portálem DostupnyAdvokat.cz. Ve prospěch této služby hovoří garance dostupnosti v podstatě v kteroukoli dobu bez navýšení odměny za kontakt mimo pracovní dobu, dostupnost nejen na telefonu či mailu, ale dokonce i na Skypu, a velmi seriózní vystupování. Jednoznačně můžeme potvrdit kvalitu služeb, serióznost i dostupnost online, což je pro zaměstnané členy výboru nadmíru přínosné. Vaše služby doporučujeme!“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Radíme vám i v médiích


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: