Ondřej Preuss
Konzultace s advokátem
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Otcovská – jak podat žádost a kolik činí?

Tápete v tom, jak požádat o otcovskou a jaká suma vám následně přistane na účtu? Není divu, člověk o ni nežádá zpravidla za život tak často. Naštěstí si nemusíte nic pamatovat, protože jsme pro vás sepsali přehledný návod a postup, jak na to.

otec pomáhá s péčí o dítě na otcovské dovolené
4 minuty čtení
11. 11. 2021

Kapitoly článku:

Nejprve si alespoň velmi stručně shrňme, co se pod slovem otcovská dovolená skrývá. Jde o volno s náhradou mzdy, díky kterému mohou tatínci pomoci své ženě či přítelkyni při péči o novorozené miminko. Otci dítěte při něm náleží nárok na týden volna v rámci šestinedělí od porodu. V příštím roce (2022) se pánové mohou těšit až na 14 dní tohoto volna. Nepleťme si ovšem otcovskou dovolenou s dlouhodobou péčí o malé dítě do tří či čtyř let jeho věku. V takovém případě se totiž jedná o rodičovskou dovolenou.

Tip: Přesným vymezením pojmu otcovská dovolená a nároku na ni jsme se zabývali v samostatném článku.

Kde mohu podat žádost o otcovskou?

Příslušným úřadem pro tuto dávku je Okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud jste coby žadatel klasickým zaměstnancem, pak musíte požádat prostřednictvím svého zaměstnavatele. Pokud pracujete jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), obraťte se na OSSZ přímo.

Řešíte právní problém týkající se otcovské dovolené a nevíte si rady?

Naši advokáti vám  do dvou pracovních dnů poskytnout kvalifikovanou radu a pomoc. A nemusíte ani nikam chodit, vše zvládneme online.

Chci vyřešit svůj problém

Co k žádosti dokládáte?

Především je nutné, abyste vyplnili formulář Žádost o dávku otcovské poporodní péče. Zde kromě údajů o sobě a svém případném zaměstnavateli vyplňujete i údaje o novorozeném dítěti, včetně rodného čísla. Pokud o otcovskou žádáte při převzetí dítěte do adoptivní či pěstounské péče, musíte předložit také rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče.

Lhůta pro zpracování a výplaty dávky činí jeden měsíc od data, kdy okresní správa obdrží žádost o otcovskou dovolenou.

Tip: Jaké jsou možnosti přivýdělku na mateřské dovolené? Tomu jsme se věnovali v samostatném článku.

Jak na výpočet otcovské u zaměstnanců?

V rámci péče o miminko máte jako otec nárok na 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Rozhodující pro výpočet finální částky je váš denní vyměřovací základ. Ten se vypočítá jako součet hrubého příjmu vydělený počtem kalendářních dní (výpočet je obvykle z příjmu za posledních 12 měsíců, přičemž jsou zohledněny vyloučené dny, jako například doba nemoci apod.). Podobně jako u běžné nemocenské dávky se následně příjem redukuje za pomocí tří redukčních hranic.

V roce 2021 se uplatňují tyto redukční hranice:

 • První redukční hranice je 1 182 Kč
 • Druhá redukční hranice je 1 773 Kč
 • Třetí redukční hranice je 3 545 Kč

Do částky 1 182 Kč se pro otcovskou započítá 100 %, do částky 1 773 Kč se započítá 60 % a do částky 3 545 Kč se započítá 30 %.

Náhrada mzdy je za pracovní dny stanovena jako 70 % z redukovaného výdělku.

Příklad výpočtu: Pan Richtr má průměrný hrubý měsíční příjem za posledních dvanáct měsíců 50 000 Kč. Nezredukovaný denní vyměřovací základ činí 1 643,84 (roční souhrn příjmů vydělíme počtem 365 dnů)
Následně provedeme redukci denního vyměřovací základu:

 • První redukční hranice: do 1 182 Kč se uplatní redukce na 100 %, tj. 1182 Kč
 • Druhá redukční hranice (nevyužije se v plné možné výši): (1643,84 – 1182) x 60 % = 277,10 Kč
 • Třetí redukční hranice se v tomto případě neuplatní

Redukovaný průměrný výdělek bude činit 1460 Kč a náhrada mzdy za dobu otcovské dovolené bude činit 7154 Kč.

V roce 2022 se budou navyšovat redukční hranice i délka otcovské dovolené následujícím způsobem:

 • do 1 298 Kč redukce na 100 %,.
 • nad 1 298 Kč do 1 946 Kč redukce na 60 %,.
 • nad 1 946 Kč do 3 892 Kč redukce na 30 %,
 • nad 3 892 Kč se nezohledňuje

Maximální výše čtrnáctidenní otcovské může v roce 2022 činit 22 260 Kč. Ve výše uvedeném příkladu by pan Richtr v roce 2022 získal rodičovskou ve výši 14 770 Kč.

Nemusíte si ale pamatovat vzorečky, redukční hranice ani výše procent. Výpočet výše otcovské vám může ulehčit kalkulačka MPSV.

Jak vypočítají otcovskou OSVČ?

Muži, kteří si vydělávají jako osoby samostatně výdělečně činné, mají nárok na uvedenou dávku za podmínky, že si nejméně tři měsíce před nástupem na otcovskou dovolenou platí nemocenské pojištění.

Minimální záloha na nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2021 činí 147 Kč. Jde o částku, kterou musíte jako živnostník odvést, i pokud by byl váš vypočtený průměr nižší. V případě platby záloh v této výši po dobu tří měsíců získáte příspěvek ve výši 1134 Kč.

Pokud si zálohy na nemocenské běžně neplatíte a zvažovali byste platbu výhradně kvůli nároku na otcovskou, je určitě vhodné si předem propočítat, zda se vám to vyplatí. Zohledněte přitom i nezbytnou administrativu okolo a také fakt, že jako OSVČ nesmíte během otcovské dovolené vykonávat výdělečnou činnost.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Konzultace s advokátem

Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů. Máme specialisty na všechny oblasti práva a garantujeme tak vysokou odbornost.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Jitka Salačová, Praha 6 – Řepy

před 2 roky

Naše Společenství vlastníků zhruba na začátku roku 2016 muselo nepředvídaně řešit mimořádné záležitosti, u nichž posléze vznikla potřeba právní porady. Výbor poptal tým „Dostupný advokát“ – právní služby online, v čele s JUDr. Ondřejem Preussem, který byl nakonec vybrán pro stálou spolupráci s naším Společenstvím vlastníků. V jeho prospěch hovoří garance dostupnosti v podstatě v (zobrazit více) kteroukoli dobu bez navýšení odměny za kontakt mimo pracovní dobu, dostupnost na telefonu či mailu i na Skypu a velmi seriózní vystupování. Jednoznačně můžeme potvrdit kvalitu služeb, serióznost i dostupnost online.

Filip Rufer, Praha

před 2 roky

Dostupný advokát aktualizoval smluvní podmínky našeho webového portálu studentino.cz, aby byly plně v souladu GDPR. Všechnu komunikaci jsme zvládli online a za rozumnou cenu.

Petr Medek

před 2 roky

Největší benefit spatřuji v tom, že nikam nemusíte, vše vyřídíte z domova nebo kanceláře. S Dostupným advokátem spolupracujeme už několik let a vždy jsme byli spokojeni.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Žena pracující na počítači, vedle ní leží dítě

Jak si přivydělávat na mateřské

Mateřská dovolená a její dávky slouží k tomu, aby se maminka soustředila na péči o sebe a svého potomka, proto dávku nelze pobírat a dále pokračovat v zaměstnání. Je však…

4. 9. 2018
Pracující matka u počítače drží své dítě v šátku

Práce při mateřské a rodičovské dovolené

Příchod nového člena do rodiny dokáže pěkně zamíchat s životem všech jejích členů. Někdy je pro maminku šok najednou opustit své pracovní místo a ráda by si ještě při mateřské…

29. 1. 2020
Žena řešící návrat do práce po ukončení rodičovské dovolené

Ukončení pracovního poměru po rodičovské

Zaměstnavatel má povinnost zaměstnat matku po návratu z rodičovské dovolené v souladu s pracovní smlouvu. Mnohdy se ale stává, že místo obsadí. Jaká mají práva vracející se zaměstnanci, mohou dostat…

4. 12. 2019

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022