avatar-01@2x
Konzultace s advokátem
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Otcovská – jak podat žádost a kolik činí?

Tápete v tom, jak požádat o otcovskou a jaká suma vám následně přistane na účtu? Není divu, člověk o ni nežádá zpravidla za život tak často. Naštěstí si nemusíte nic pamatovat, protože jsme pro vás sepsali přehledný návod a postup, jak na to.

otec pomáhá s péčí o dítě na otcovské dovolené
4 minuty čtení

Kapitoly článku

Nejprve si alespoň velmi stručně shrňme, co se pod slovem otcovská dovolená skrývá. Jde o volno s náhradou mzdy, díky kterému mohou tatínci pomoci své ženě či přítelkyni při péči o novorozené miminko. Otci dítěte při něm náleží nárok na týden volna v rámci šestinedělí od porodu. V příštím roce (2022) se pánové mohou těšit až na 14 dní tohoto volna. Nepleťme si ovšem otcovskou dovolenou s dlouhodobou péčí o malé dítě do tří či čtyř let jeho věku. V takovém případě se totiž jedná o rodičovskou dovolenou.

Tip: Přesným vymezením pojmu otcovská dovolená a nároku na ni jsme se zabývali v samostatném článku.

Kde mohu podat žádost o otcovskou?

Příslušným úřadem pro tuto dávku je Okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud jste coby žadatel klasickým zaměstnancem, pak musíte požádat prostřednictvím svého zaměstnavatele. Pokud pracujete jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), obraťte se na OSSZ přímo.

Řešíte právní problém týkající se otcovské dovolené a nevíte si rady?

Naši advokáti vám  do dvou pracovních dnů poskytnout kvalifikovanou radu a pomoc. A nemusíte ani nikam chodit, vše zvládneme online.

Chci vyřešit svůj problém

Co k žádosti dokládáte?

Především je nutné, abyste vyplnili formulář Žádost o dávku otcovské poporodní péče. Zde kromě údajů o sobě a svém případném zaměstnavateli vyplňujete i údaje o novorozeném dítěti, včetně rodného čísla. Pokud o otcovskou žádáte při převzetí dítěte do adoptivní či pěstounské péče, musíte předložit také rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče.

Lhůta pro zpracování a výplaty dávky činí jeden měsíc od data, kdy okresní správa obdrží žádost o otcovskou dovolenou.

Tip: Jaké jsou možnosti přivýdělku na mateřské dovolené? Tomu jsme se věnovali v samostatném článku.

Jak na výpočet otcovské u zaměstnanců?

V rámci péče o miminko máte jako otec nárok na 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Rozhodující pro výpočet finální částky je váš denní vyměřovací základ. Ten se vypočítá jako součet hrubého příjmu vydělený počtem kalendářních dní (výpočet je obvykle z příjmu za posledních 12 měsíců, přičemž jsou zohledněny vyloučené dny, jako například doba nemoci apod.). Podobně jako u běžné nemocenské dávky se následně příjem redukuje za pomocí tří redukčních hranic.

V roce 2021 se uplatňují tyto redukční hranice:

 • První redukční hranice je 1 182 Kč
 • Druhá redukční hranice je 1 773 Kč
 • Třetí redukční hranice je 3 545 Kč

Do částky 1 182 Kč se pro otcovskou započítá 100 %, do částky 1 773 Kč se započítá 60 % a do částky 3 545 Kč se započítá 30 %.

Náhrada mzdy je za pracovní dny stanovena jako 70 % z redukovaného výdělku.

Příklad výpočtu: Pan Richtr má průměrný hrubý měsíční příjem za posledních dvanáct měsíců 50 000 Kč. Nezredukovaný denní vyměřovací základ činí 1 643,84 (roční souhrn příjmů vydělíme počtem 365 dnů)
Následně provedeme redukci denního vyměřovací základu:

 • První redukční hranice: do 1 182 Kč se uplatní redukce na 100 %, tj. 1182 Kč
 • Druhá redukční hranice (nevyužije se v plné možné výši): (1643,84 – 1182) x 60 % = 277,10 Kč
 • Třetí redukční hranice se v tomto případě neuplatní

Redukovaný průměrný výdělek bude činit 1460 Kč a náhrada mzdy za dobu otcovské dovolené bude činit 7154 Kč.

V roce 2022 se budou navyšovat redukční hranice i délka otcovské dovolené následujícím způsobem:

 • do 1 298 Kč redukce na 100 %,.
 • nad 1 298 Kč do 1 946 Kč redukce na 60 %,.
 • nad 1 946 Kč do 3 892 Kč redukce na 30 %,
 • nad 3 892 Kč se nezohledňuje

Maximální výše čtrnáctidenní otcovské může v roce 2022 činit 22 260 Kč. Ve výše uvedeném příkladu by pan Richtr v roce 2022 získal rodičovskou ve výši 14 770 Kč.

Nemusíte si ale pamatovat vzorečky, redukční hranice ani výše procent. Výpočet výše otcovské vám může ulehčit kalkulačka MPSV.

Jak vypočítají otcovskou OSVČ?

Muži, kteří si vydělávají jako osoby samostatně výdělečně činné, mají nárok na uvedenou dávku za podmínky, že si nejméně tři měsíce před nástupem na otcovskou dovolenou platí nemocenské pojištění.

Minimální záloha na nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2021 činí 147 Kč. Jde o částku, kterou musíte jako živnostník odvést, i pokud by byl váš vypočtený průměr nižší. V případě platby záloh v této výši po dobu tří měsíců získáte příspěvek ve výši 1134 Kč.

Pokud si zálohy na nemocenské běžně neplatíte a zvažovali byste platbu výhradně kvůli nároku na otcovskou, je určitě vhodné si předem propočítat, zda se vám to vyplatí. Zohledněte přitom i nezbytnou administrativu okolo a také fakt, že jako OSVČ nesmíte během otcovské dovolené vykonávat výdělečnou činnost.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Konzultace s advokátem

Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů. Máme specialisty na všechny oblasti práva a garantujeme tak vysokou odbornost našich advokátů.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Anna Marková

před 2 roky

Já osobně jsem člověk, který neví o smlouvách a „právnických“ věcech zhola nic. Naštěstí pro mě je tu služba Dostupný advokát! Potřebovala jsem vypracovat darovací a podnájemní smlouvu na družstevní byt. V DA vše vyřídili bezproblémově, rychle a k tomu si za práci řekli rozumnou cenu. Pokud jste neznalec jako já a chcete mít smlouvy v pořádku, doporučuji Vám se na Dostupného advokáta (zobrazit více) obrátit.

Tereza Skříčilová

před 2 roky

Služeb Dostupného advokáta jsem využila dvakrát, a to vždy v souvislosti s nájemní smlouvou. Poprvé z pohledu nájemce – chtěla jsem znát názor právníka na danou smlouvu, zdali není potřeba nějakou formulaci vyjmout/dodat, apod. Podruhé z pohledu pronajímatele – chtěla jsem sestavit nájemní smlouvu na míru. V obou případech byla komunikace velmi příjemná, rychlá, s dostatečným prostorem na dotazy a ve výsledku opravdu (zobrazit více) splňující veškeré mé představy. V neposlední řadě oceňuji, že jsme vše vyřešili bez problémů on-line a nemusela jsem nikam docházet. Nenapadá mě nic, co bych vytkla. V případě dalších právních otázek se na ně určitě opět obrátím.

Jan Vrátný, Veselí nad Lužnicí

před 2 roky

Orientuji se v prostředí, ve kterém dlouhodobě podnikám. Před nedávnem jsem se ale dostal do nepředvídatelných problémů a potřeboval jsem právní pomoc. Nechtěl jsem obvolávat právní kanceláře a pokoušet se domlouvat v kdovíjakých odborných termínech. Proto jsem zvolil vyhledání i výběr právní služby pomocí internetu. A mohu s klidným svědomím říci: „dobře jsem sáhnul“. Lidé z Dostupnyadvokat.cz na můj dotaz ihned reagovali a po upřesnění (zobrazit více) mého požadavku mi vypracovali smlouvu šitou na míru dané situaci. S prací i cenou jsem byl moc spokojen. Celý příběh.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023