Otcovská dovolená přehledně

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
19. března 2025
5 minut čtení
5 minut čtení
Rodinné právo

V 21. století již péče o děti není zdaleka jen doménou matek. I mnozí novopečení otcové již pronikli do tajů velikostí jednorázových plen a značek dětské výživy. Také stát se snaží jejich roli posílit prostřednictvím nabídky rodičovské a otcovské dovolené. My se nyní zaměřili především na tu druhou z nich. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdo má na otcovskou dovolenou nárok?

otec s dítětem na otcovské dovolené

Otcovská nemusí být jen pro (biologické) otce

Otcovská dovolená je pracovní volno, během nějž otec pobírá dávku nemocenského pojištění ve výši 70 % denního vyměřovacího základu. Jedná se o dávku nemocenského pojištění. Otec dítěte má nárok na 14 kalendářních dní volna v rámci šestinedělí od porodu. Jedná se pochopitelně o dobrovolné pracovní volno, které otec nemusí využít, pokud nechce.

Zajímavostí je, že nárok na tuto dovolenou má muž, který je zapsaný v rodném listě jako otec dítěte, například proto, že se jedná o manžela matky. A to i za situace, kdy dotyčný žije již rok s jinou ženou a matka dítěte s jiným mužem a zákonný manžel se k dítěti nijak nehlásí. O biologického otce tedy nemusí nutně jít.

Obdobně má na otcovskou dovolenou nárok také muž, který začal o dítě do sedmi let pečovat v rámci náhradní rodinné (tj. pěstounské či adoptivní) péče.

 

Související služba

Řešíte právní problém týkající se otcovské dovolené a nevíte si rady?

Naši advokáti vám  do dvou pracovních dnů poskytnout kvalifikovanou radu a pomoc. A nemusíte ani nikam chodit, vše zvládneme online.

Chci vyřešit svůj problém

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Otcovskou dovolenou (a někdy dokonce “mateřskou dovolenou pro otce”) někdy zmiňují pánové, například když zvažují, že by se vyměnili s manželkou po roce její péče o malé dítě. Jde zde ale o nesprávné použití pojmů. Správně jde v takovém případě o rodičovskou dovolenou, kterou může využívat poměrně libovolně otec i matka.

Kdy máte nárok na otcovskou?

Jak jsme výše uvedli, jedná se o dávku nemocenského pojištění. Tak jako u jiných dávek tohoto typu se nárok na ni zakládá účastí na nemocenském pojištění. Mohou ji čerpat i OSVČ, které si hradí nemocenské pojištění alespoň 3 měsíce předcházející dni nástupu na otcovskou.

Další nezbytnou podmínkou je, že jako otec nastoupíte na otcovskou nejpozději do šesti týdnů po narození dítěte (či po převzetí do péče). Nelze si tedy na otcovskou vzpomenout u ročního dítěte. Naopak to, zda si volno vyčerpáte bezprostředně po návratu z porodnice, či až ke konci šestinedělí, záleží zcela na vás. Důležitou roli v rozhodování bude zřejmě hrát fyzický a zdravotní stav partnerky i novorozeného miminka.

Tip na článek

Tip: Rodičovská dovolená vám může přinést nejenom radost z péče o vašeho potomka, ale možná paradoxně i příležitosti pro profesní růst. Kdy vzniká váš nárok na rodičovskou dovolenou a jak dlouho trvá? Jak ji lze skloubit se zaměstnáním či živností? Na to jsme se zaměřili v našem článku.

V tomto kontextu je důležité zmínit změnu, která platí již od ledna 2022. Pokud je novorozené dítě po porodu hospitalizováno, lhůta pro čerpání otcovské dovolené se automaticky prodlužuje o dobu této hospitalizace. Znamená to, že otec nemusí vyčerpat dávku do šesti týdnů od narození, ale může si ji nechat až na dobu po propuštění dítěte z nemocnice. Například pokud je dítě hospitalizováno čtyři týdny, otec má i po jejich skončení stále nárok čerpat celých 14 kalendářních dnů otcovské, a to v následujících týdnech. Úprava tak více odpovídá účelu otcovské – tedy pomoci matce s péčí o novorozence v době, kdy je dítě skutečně doma.

Otcové mohou žádost podat prostřednictvím svého zaměstnavatele, který ji následně doručí příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Osoby samostatně výdělečně činné ji pak kontaktují napřímo.

Tip na článek

Tip: Tápete v tom, jak požádat o otcovskou a jaká suma vám následně přistane na účtu? Není divu, člověk o ni nežádá zpravidla za život tak často. Naštěstí si nemusíte nic pamatovat, protože jsme pro vás sepsali přehledný návod a postup, jak na podání žádosti o otcovskou.

Co vylučuje nárok na otcovskou dovolenou?

Na otcovskou nemáte nárok, pokud nesplňujete výše uvedené podmínky týkající se nemocenského pojištění. Jistě vás napadnou různé situace, kdy stát muže a potenciální otce nějakým způsobem podporuje a hradí za ně třeba zdravotní pojištění, ať už jde např. o vysokoškolské studenty či muže registrované na úřadu práce. Podmínky pro otcovskou dovolenou ovšem v uvedených případech splněny nebudou a nárok na ni tedy není. Podobně to platí i pro zamestnance s měsíčním příjmem nižším než 10 000 Kč.

Co vám během otcovské náleží?

V rámci této poporodní péče vám náleží 70 % redukovaného vyměřovacího základu. Ten vychází z příjmu za poslední rok před nástupem na otcovské volno. Podobně jako u běžné nemocenské dávky se následně příjem redukuje za pomocí tří redukčních hranic.

Tip na článek

Tip: Dovolená, nemoc či svátek. Tyto poměrně dost odlišné situace u zaměstnanců mají jedno společné: mohou přinášet nárok na náhradu mzdy. Za jakých podmínek se tak děje a v jaké výši je mzda nahrazována, vám přiblížíme v našem samostatném článku.

Shrnutí

Otcovská dovolená je dávka nemocenského pojištění, na kterou má nárok otec dítěte zapsaný v rodném listě nebo muž, který převzal dítě do sedmi let do náhradní péče. Čerpat ji lze po dobu 14 kalendářních dnů a zpravidla do šesti týdnů od narození dítěte, přičemž tato lhůta se prodlužuje o dobu případné hospitalizace novorozence. Během otcovské pobírá otec dávku ve výši 70 % denního vyměřovacího základu. Nárok mají i OSVČ, pokud si alespoň tři měsíce předem hradí nemocenské pojištění. Otcovská je dobrovolná a poskytuje prostor aktivně se zapojit do péče o novorozené dítě v jeho raných dnech doma.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 6 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8—18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)