Kapitoly článku
Otcovská nemusí být jen pro (biologické) otce
Otcovská dovolená je volno s náhradou mzdy, díky kterému mohou otcové pomoci své ženě či přítelkyni při péči o novorozeně. Otci dítěte při něm náleží nárok na týden volna v rámci šestinedělí od porodu. Současně má nárok i na náhradu mzdy ve výši 70 % vyměřovacího základu. Jedná se o dávku nemocenského pojištění.
Zajímavostí je, že nárok na tuto dovolenou má muž, který je zapsaný v rodném listě jako otec dítěte, například proto, že se jedná o manžela matky. A to i za situace, kdy dotyčný žije již rok s jinou ženou a matka dítěte s jiným mužem a zákonný manžel se k dítěti nijak nehlásí. O biologického otce tedy nemusí nutně jít.
Obdobně má na otcovskou dovolenou nárok také muž, který začal o dítě do sedmi let pečovat v rámci náhradní rodinné (tj. pěstounské či adoptivní) péče.
MPSV připravilo v roce 2021 prodloužení otcovské dovolené na 10 pracovních dní, tedy dva týdny. Tato změna začne platit od ledna 2022.
Řešíte právní problém týkající se otcovské dovolené a nevíte si rady?
Naši advokáti vám do dvou pracovních dnů poskytnout kvalifikovanou radu a pomoc. A nemusíte ani nikam chodit, vše zvládneme online.
Chci vyřešit svůj problém
Otcovskou dovolenou (a někdy dokonce “mateřskou dovolenou pro otce”) někdy zmiňují pánové, například když zvažují, že by se vyměnili s manželkou po roce její péče o malé dítě. Jde zde ale o nesprávné použití pojmů. Správně jde v takovém případě o rodičovskou dovolenou, kterou může využívat poměrně libovolně otec i matka.
Kdy máte nárok na otcovskou?
Jak jsme výše uvedli, jedná se o dávku nemocenského pojištění. Tak jako u jiných dávek tohoto typu se nárok na ni zakládá účastí na nemocenském pojištění. Netýká se nutně jen zaměstnanců, ale také například osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které si nemocenské dobrovolně hradí alespoň 3 měsíce předcházející dni nástupu na otcovskou.
Další nezbytnou podmínkou je, že jako otec nastoupíte na otcovskou nejpozději do šesti týdnů po narození dítěte (či po převzetí do péče). Nelze si tedy na otcovskou vzpomenout u ročního dítěte. Naopak to, zda si volno vyčerpáte bezprostředně po návratu z porodnice, či až ke konci šestinedělí, záleží zcela na vás. Důležitou roli v rozhodování bude zřejmě hrát fyzický a zdravotní stav partnerky i novorozeného miminka.
V tomto kontextu nesmíme opomenout zmínit ještě jednu chystanou změnu. Lhůta šesti neděl pro vyčerpání otcovské dovolené se prodlužuje, pokud musí být novorozené miminko hospitalizované. A prodlužuje se právě o dobu hospitalizace. Tedy, pokud by například čtyři týdny ze šestinedělí muselo dítě strávit v nemocnici, můžete si již nyní svou otcovskou vybrat buď v této době, nebo ve zbylých dvou týdnech šestinedělí po návratu dítěte domů. Od ledna 2022 byste měli k dispozici ještě další čtyři týdny, ve kterých byste mohli otcovskou čerpat. Logicky se tak úprava přiblížila smyslu otcovské dovolené, tedy především pomoci matce s péčí o dítě po návratu z nemocnice.
Otcové mohou žádost podat prostřednictvím svého zaměstnavatele, který ji následně doručí příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Osoby samostatně výdělečně činné ji pak kontaktují napřímo.
Co vylučuje nárok na otcovskou dovolenou?
Na otcovskou především nemáte nárok, pokud nesplňujete výše uvedené podmínky týkající se nemocenského pojištění. Jistě vás napadnou různé situace, kdy stát muže a potenciální otce nějakým způsobem podporuje a hradí za ně třeba zdravotní pojištění, ať už jde např. o vysokoškolské studenty či muže registrované na úřadu práce. Podmínky pro otcovskou dovolenou ovšem v uvedených případech splněny nebudou a nárok na ni tedy není. Podobně to platí i pro zamestnance s měsíčním příjmem nižším než 10 000 Kč.
Co vám během otcovské náleží?
V rámci této poporodní péče máte jako otcové nárok na 70 % redukovaného vyměřovacího základu. Ten vychází z příjmu za poslední rok před nástupem na otcovské volno. Podobně jako u běžné nemocenské dávky se následně příjem redukuje za pomocí tří redukčních hranic.
Tip: Blíže jsme se podrobným výpočtům nemocenského i redukčním hranicím věnovali v samostatném článku o náhradě mzdy.