Ukončení pracovního poměru po rodičovské | Dostupný advokát

Ukončení pracovního poměru po rodičovské

Příchod nového člena do rodiny dokáže pěkně zamíchat s životem všech jejích členů. Jak v takovém případě správně postupovat v zaměstnání?
Matka pracující na počítači, vedle ní leží dítě

V době kdy zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou v zásadě platí pro zaměstnavatele zákaz výpovědi. Existují však výjimky, například u výpovědi v případě organizačních změn u zaměstnankyň, které nejsou těhotné, nečerpají mateřskou dovolenou a v případě mužů, kteří nejsou na rodičovské dovolené, v době kdy by trvala mateřská dovolená u žen.

Další výjimkou je také případ, kdy by bylo možné se zaměstnancem okamžitě zrušit pracovní poměr.

Po skončení rodičovské dovolené se zaměstnanci ne vždy vrátí do své práce. Zaměstnavatel je ale povinen pro zaměstnance, který je na rodičovské dovolené jeho pracovní místo držet. Může pochopitelně přibrat náhradu, ale vždy musí zaměstnanci, který se z rodičovské dovolené vrátí nabídnout stejnou pracovní pozici i pracoviště jako předtím.

Pokud však na daném místě je někdo jiný a zaměstnavatel nemá možnost ho na stejné místo zařadit můžou spolu uzavřít dohodu o změně pracovního poměru. Je ale pouze na zaměstnanci, zda na takové změny přistoupí. Zaměstnavatel pochopitelně nesmí zaměstnance nutit ke změně pracovního poměru, například ke zkrácení pracovní doby nebo změně druhu práce).

Pokud zaměstnavatel nemá možnost přidělit zaměstnanci práci, která odpovídá pracovní smlouvě a ani spolu neuzavřou dohodu o změně pracovního poměru, vzniká tzv. překážka v práci na straně zaměstnavatele. Ten pak musí zaměstnanci poskytnout náhradu mzdy ve výši 100% průměrného výdělku a to až do konce pracovního poměru. Tato situace totiž není zákonným výpovědním důvodem.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Jiná situace by nastala, kdyby došlo k organizačním změnám a takový zaměstnanec by po návratu uzavřel dohodou o rozvázání pracovního poměru, nebo by dostal výpověď z důvodu nadbytečnosti. Zkrátka zaměstnavatele může dát výpověď jen ze zákonem stanovených důvodů, s výpovědní dobou a v některých případech musí zaměstnanci poskytnout odstupné například z důvodu organizačních změn, nadbytečnosti a dalších.

Pokud zaměstnanec již nechce do stejné práce nastoupit, například během dovolené si našel lepší místo, může se domluvit se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodou nebo může podat výpověď. Je tady v mnohem lepším postavení, zaměstnanec totiž může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Není tedy ničím omezen. Jeho pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby, která činí minimálně 2 měsíce.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

od 490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Žena ve výrobě rovná láhve od vína

Může zaměstnavatel libovolně měnit směny?

Může se stát, že Vám zaměstnavatel změní pracovní dobu na čas,který vám nevyhovuje. Je možné se v takovýchto případech bránit a jak je to vlastně s rozvržením pracovní doby?

4. 9. 2018
Ondřej Preuss
Servírka markuje zboží zákazníkovi za pultem

Druhy pracovního poměru

Existuje hned několik druhů pracovního poměru. V tomto článku se podíváme na částečný úvazek, dohody a poměr na dobu určitou.

29. 5. 2019
Ondřej Preuss
Žena s batohem na vyhlídce

Od kdy máte nárok na dovolenou?

Nastoupili jste do nového zaměstnání, máte tříměsíční zkušební dobu a nejste si jisti, od kdy již můžete využít dovolenou? Můžete ji využít ve zkušební lhůtě? A jak je to v...

2. 11. 2018
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019