Pojištění nemovitosti – jaké typy pojištění známe?

Pojištění nemovitosti typicky uzavíráte v okamžiku, kdy se stáváte vlastníkem nemovitosti, neboť chrání váš majetek proti nepředvídatelným událostem jako jsou požáry, povodně, krádeže či jiné škody. Existují různé typy pojištění, které odpovídají specifickým potřebám a typům nemovitostí. Jakou pojistku vybrat a jak proces pojišťování probíhá? Na to se zaměříme v dnešním textu.

záplavy v Praze, pojištění nemovitosti
6 minut čtení

Kapitoly článku

Pojištění nemovitosti vs. domácnosti

Nejčastěji se setkáváme s pojištěním nemovitosti (stavby), které kryje škody na samotné budově, ať už se jedná o rodinný dům, chatu, garáž, případně i byt. Chrání je například proti povodním, požárům, vandalismu či různým přírodním katastrofám. Ochrana pochopitelně nespočívá v tom, že by na ně velká voda či oheň nemohly, ale pokud k tomu dojde a dům lehne popelem, získáte značnou část způsobené škody zpět.

Druhým nejčastějším typem pojištění, které se týká nemovitostí, je pojištění domácnosti. To ale chrání movité věci uvnitř bytu či domu. Typicky sem spadá nábytek, elektronika a osobní věci. Toto pojištění se vztahuje na škody vzniklé například krádeží nebo poškozením majetku.

Často je s těmito typy pojistek také spojováno pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám.

Při výběru pojištění je důležité zvážit hodnotu nemovitosti a vybavení, rizika spojená s umístěním (např. povodňové oblasti) a specifické potřeby majitele. Pojišťovny nabízí různé balíčky a rozšíření, jako je pojištění proti přírodním katastrofám nebo pojištění odpovědnosti za škody způsobené při pronájmu nemovitosti.

Výběr správného pojištění zajišťuje klidný spánek a ochranu vaší investice. Nestačí ale vybrat pojišťovnu, sjednat pojistku a další roky a desetiletí pouze platit. Je třeba také pravidelně revidovat a aktualizovat smlouvy, aby odpovídaly aktuálním hodnotám a potřebám.

Tip: Bydlení v bytě může obnášet i tři pojistky současně: pojištění bytové jednotky, pojištění domácnosti a pojištění společných částí domu. Přečtete si proto, jak na pojištění bytů a bytového domu.

Uzavírám pojistnou smlouvu – na co si dát pozor?

Při sjednávání pojistné smlouvy je třeba věnovat pozornost několika klíčovým aspektům. Nejprve si důkladně přečtěte celou smlouvu, včetně všech dodatků psaných drobným písmem. V nich se totiž zpravidla skrývají výluky, které mění situaci. Zásadní je pochopení, co přesně je kryto a co naopak spadá do výluk. Můžete se domnívat, že váš byt je plně chráněn (tedy alespoň po finanční stránce) proti požáru, nicméně výjimka uvedená na deváte straně pojistných podmínek upravuje situace, kdy vám pojišťovna neproplatí nic, neboť požár vzešel od vaší rychlovarné konvice, vašeho nezletilého dítěte či akumulačních kamen, které neodpovídají nejnovější technické specifikaci. Důležité je také ověření limitu pojistného krytí, aby odpovídal hodnotě vaší nemovitosti a majetku.

Spoluúčast definuje vaši finanční odpovědnost v případě škody, proto je třeba jim věnovat zvláštní pozornost. Zjistěte, jakým způsobem a v jaké lhůtě je nutné ohlásit pojišťovně škodu. Nezapomínejte se informovat o případných dodatečných poplatcích a podmínkách automatického obnovení smlouvy.

Zkontrolujte možnosti a pravidla pro změny v pojistné smlouvě. Nakonec nezanedbávejte reputaci a finanční stabilitu pojišťovny, které jsou zárukou její spolehlivosti a schopnosti plnit své závazky v případě pojistných událostí. Pečlivý výběr pojistné smlouvy a pojišťovny vám může ušetřit mnoho problémů v budoucnu. Při pojištění nemovitosti se vyplatí také ověřit zkušenosti jiných zákazníků s danou pojišťovnou.

Kupujete nebo prodáváte nemovitost?

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Co vše mohu pojistit?

V případě nemovitosti lze pojistit široký rozsah majetku. Kromě samotného domu můžete pojistit také skleníky, studny, pozemky, zahrady, kůlny, různé boudy a další příslušenství nemovitosti. Je ale dobré na vše myslet a konkrétně ve smlouvě zmínit, abyste nebyli při pojistné události nepříjemně překvapeni. Je důležité konzultovat s pojišťovnou možnosti pojistného krytí, aby byla zajištěna kompletní ochrana vašeho majetku.

Tip: Pojistit si svou nemovitost lze doporučit v jakékoliv době a za jakékoliv situace. Takovou proklamací by bylo možné toto téma uzavřít. My jsme se ale v našem článku zaměříli se na specifické situace, jakou je například pojištění cizí nemovitosti, pojišťování bytu při sjednávání hypotéky, případně pojištění domu, který se teprve staví. V čem spočívají odlišnosti těchto pojistek?

Jak mám postupovat v případě pojistné události?

Když nastane pojistná událost (například požár, povodeň či vichřice), základní prioritou je samozřejmě zajistit bezpečnost všech osob a minimalizovat další škody. Co nejdetailněji zdokumentujte rozsah škod, což usnadní vaši komunikaci s pojišťovnou. Vše vyfoťte a učiňte si soupis toho, co je zničené či ztracené.

Pojišťovnu kontaktujte co nejdříve a nahláste a přesně popište škodu. V této fázi je klíčové dodržovat veškeré instrukce pojišťovny, zejména co se týče oprav a postupů při vyřizování pojistné události. Nekonejte žádné opravy, dokud to pojišťovna neschválí. Zároveň je důležité zachovat všechny doklady související se škodou pro případné vyřizování pojistného plnění. Při správném postupu lze urychlit proces vyřizování pojistné události a minimalizovat komplikace.

Důležité je postupovat podle pokynů pojišťovny a dodržet všechny termíny a požadavky pro nahlášení škody.

Tip: V některých případech (typicky se jedná o hypotéku) dojde k uplatnění takzvané vinkulace pojistného plnění či vinkulace pojištění nemovitosti. Jde vlastně o omezení dispozičního práva, které v důsledku znamená, že pojistné plnění nebo jiné plnění z pojištění nebude vyplacené účastníkovi pojištění, ale věřiteli účastníka pojištění. Pokud tedy v případě nemovitosti dům vyhoří, peníze z pojistky budou náležet věřiteli, věřitelem může být například banka.

Jakých chyb se vyvarovat při uzavírání pojistky?

Při uzavírání pojistky na nemovitost je zásadní důkladně se věnovat prostudování pojistné smlouvy. Je důležité, abyste plně porozuměli všem podmínkám pojistného krytí, včetně důkladného seznámení se s výlukami z krytí.

Dále je důležité správně ohodnotit hodnotu vašeho majetku. Podcenění hodnoty majetku může vést k podpojištění. V takovém případě vám pojistka nepokryje celou hodnotu škody v případě pojistné události. Naopak přeceňování hodnoty majetku vede k nadpojištění, což může znamenat, že platíte vyšší pojistné než je nutné.

Rovněž je důležité pravidelně aktualizovat pojistnou smlouvu v případě jakýchkoliv změn, jako jsou rekonstrukce domu nebo přírůstek nového majetku. Tyto změny mohou ovlivnit hodnotu vašeho majetku a tedy i výši pojistného krytí.

Nakonec, nezapomeňte zohlednit všechna rizika spojená s vaší nemovitostí. Každá nemovitost je unikátní a může vyžadovat specifické pojistné krytí. Pečlivě zvažte všechny potenciální rizikové faktory, abyste mohli zajistit, že vaše pojistka bude adekvátně reagovat na všechny možné scénáře.

Vyvarování se výše zmíněných chyb vám může pomoci zajistit, že vaše nemovitost bude správně pojištěna a chráněna před nečekanými událostmi.

Tip: Cena pojištění nemovitosti je stanovena na základě řady faktorů, které odrážejí rizika spojená s konkrétní nemovitostí. Které z nich jsou neměnné a kdy můžete sami cenu pojistky ovlivnit? Na to jsme se zaměřili v našem dalším článku.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reference služby Dostupný advokát

Recenze služby

Tomáš Dastych

před 9 měsíců

Službu jsem opakovaně využil s maximální spokojeností. Mohu doporučit.

Recenze služby

Ing. Jan Sekanina, Praha

před 3 roky

Když mi prarodiče chtěli darovat byt, nechtěl jsem se z důvodu vysokého pracovního vytížení zabývat tím, co všechno musím zařídit a jak docílit přepisu vlastnictví v katastru nemovitostí. Dostupný advokát vše zařídil za mě, žádný problém na katastru nebyl a vše bylo celkem rychle zapsáno a vyřízeno. Díky a palec nahoru!

Recenze služby

Ing. Jana Filipová, Praha

před 3 roky

Nechali jsme si s přítelem zkontrolovat nájemní smlouvu na náš první byt a byli jsme rádi, že nám někdo řekl, jaká máme práva, a vysvětlil, co nás čeká.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
Logo Česká advokátní komora Apek Logo Advokátní kancelář roku 2023 a 2024
Sledujte novinky
Facebook Dostupný advokát Twitter / X Dostupný advokát
Dostupný advokát © 2013-2024