Kdy a jak lze ukončit pojistnou smlouvu?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
5. května 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Chcete změnit pojišťovnu kvůli nevyhovujícím podmínkám? Nebo jste objevili nabídku, která je mnohem lepší? Prozradíme vám, kdy můžete pojištění zrušit, co přináší výpověď pojistné smlouvy a jak na to.

zaplavené domy, vesnice, pojistná smlouva

Co je obsahem pojistné smlouvy?

Pojistnou smlouvou zavazujete platit pojišťovně pojistné. Současně se pojišťovna vůči vám zaváže poskytnout vám (či další osobě) určité plnění za podmínky, že nastane pojistná událost. Typickým příkladem je situace, kdy vám vyhoří byt a pojišťovna vám (po splnění dalších podmínek) vyplatí částku, na níž byl byt pojištěn.

Smlouva zpravidla vyžaduje písemnou formu s výjimkou situací, kdy se pojišťuje na dobu kratší než rok (typicky cestovní pojištění).

Ve smlouvě by mělo být vždy uvedeno:

  • číslo smlouvy,
  • vymezení pojistitele a pojistníka,
  • určení oprávněné osoby nebo způsobu, jakým bude určena (nemusí se jednat o osobu pojistníka, typicky u životního pojištění),
  • pojistná událost a pojistné nebezpečí (pozor na výluky z této události),
  • výše pojistného, jeho splatnost a údaj, zda se jedná o pojištění běžné, či jednorázové,
  • pojistná doba,
  • případná odchylná ujednání od pojistných podmínek.

Součástí smlouvy jsou vždy i pojistné podmínky, na které se pojišťovna odkazuje. Tento dokument doporučujeme si detailně přečíst, neboť v něm najdete veškeré výluky, na něž se pojistné nevztahuje. To, co se může jevit jako velmi výhodné, pak může kvůli desítkám různých výjimek ztratit zcela na významu a hodnotě. Jistým trikem může být specifický slovníček pojmů, které pojišťovna používá. Vězte, že například záplava není povodeň, ačkoliv se v běžné mluvě tyto výrazy zaměňují. Pokud jste tedy pojištění proti záplavě a dům vám zničí voda vylitá z řeky, nemusíte z pojistky vidět ani korunu. Záplavy totiž chápou pojišťovny jako způsobené dešťovými srážkami, zatímco vylití vody z břehů řek či jiných vodních ploch se označuje slovem povodeň.

Po uzavření smlouvy vám pojišťovna vydá samotnou pojistku. Pojistka je potvrzení o uzavření pojistné smlouvy. Dojde-li k její ztrátě, poškození nebo zničení, pojišťovna vám vydá její druhopis.

Pojištění vzniká za podmínek, které jste si sjednali. Není-li ujednána doba vzniku pojištění, vzniká pojištění prvním dnem následujícím po dni uzavření smlouvy.

Tip na článek

Tip: Kompletní ochrana nemovitosti a majetku v ní například pro případ požáru či zemětřesení může obnášet i tři pojistky současně: pojištění bytové jednotky, pojištění domácnosti a pojištění společných částí domu. V našem článku vám poradíme, jak pojistky kombinovat a na co si dávat při jejich sjednávání pozor.

Výpověď pojistné smlouvy a její ukončení

Ukončit pojistnou smlouvu rozhodně není jen tak. Jejím podpisem jste si vůči pojišťovně vytvořili určitý závazek, z něhož se nemůžete vyvléci, kdy si zamanete. Je proto dobré znát okamžiky, v nichž lze celkem bez problémů pojištění skončit. Řada principů výpovědi či jiného ukončení pojistné smlouvy bývá stejná, ať už se jedná o havarijní pojištění, pojištění nemovitosti či životní pojištění. Přesto doporučujeme v konkrétních případech zapátrat ve vaší smlouvě a pojistných podmínkách.

Odstoupení od pojistné smlouvy do 14 dnů od jejího uzavření

Nejjednodušší způsob, jak ukončit nové pojištění, je odstoupit od smlouvy do 14 dnů od uzavření pojistné smlouvy. O tomto právu by vás měla pojišťovna informovat ještě před samotným podpisem smlouvy. Pokud tak neučinila, čtrnáctidenní lhůta začíná běžet až v okamžiku, kdy vás pojišťovna o pojistných podmínkách informuje.

Tato lhůta se může u některých pojistek lišit, například u životního pojištění je delší, zatímco u krátkodobých pojistek (typicky cestovní pojištění) takový postup není vůbec na pořadu dne.

Informaci o odstoupení musíte pojišťovně zaslat písemně, případně prostřednictvím datové schránky, přičemž dokument musí povinně obsahovat slovní spojení a formulaci “odstoupení od smlouvy”, označení pojistné smlouvy, datum a podpis. Zda k textu připojíte například odůvodnění odstoupení či jiný text, je pouze na vás.

Pojištění v tomto případě automaticky zaniká doručením dokumentu pojišťovně.

Pamatujte na to, že odstoupit od smlouvy do 14 dnů smí pouze spotřebitel. Pojištění, která jste uzavřeli jako podnikatelé nebo v rámci výkonu svého povolání, takto ukončit nemůžete.

Související služba

Řešíte právní problém související s pojištěním?

Obraťte se na nás a my vám pomůžeme problém vyřešit. Do 48 hodin nám náš specialista na otázky pojistných smluv vypracuje odpověď na míru. 

Chci se poradit

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.
Tip na článek

Tip: Odstoupení od smlouvy je jednou z možností jak ukončit smlouvu, pokud ji druhá strana podstatně poruší. Nepotřebujete k němu souhlas druhé smluvní strany, ale právní předpisy jej umožňují jen v některých případech. V našem článku se dozvíte nejen to, které situace to jsou, ale i jakým způsobem od smlouvy odstoupit a s čím musíte počítat.

Když vám končí pojistné období

Jako další pochopitelné řešení se nabízí ukončit pojištění ke konci pojistného období. Výpověď v písemné formě nebo prostřednictvím datové schránky musíte pojišťovně doručit zpravidla šest týdnů před koncem tohoto období. Konkrétní lhůtu si ale předem ověřte v pojistných podmínkách nebo se přímo zeptejte vaší pojišťovny. Například smlouva životního pojištění má pro tyto případy stanovenou obvykle tříměsíční výpovědní lhůtu. Pokud se vám lhůtu nepodaří ohlídat, může se stát, že pojištění zanikne až na konci následujícího pojistného období. Vzor výpovědi pojistné smlouvy si stáhněte z webových stránek své pojišťovny. Tím si zajistíte, že bude mít všechny potřebné náležitosti.

Změnili vám výši pojistného

Rozhodne-li se pojišťovna změnit výši pojistného, musí vás o tomto kroku informovat nejpozději dva měsíce před datem splatnosti pojistného v nové výši. Pokud se změnou nesouhlasíte, můžete do jednoho měsíce vyjádřit nesouhlas (v písemné podobě nebo prostřednictvím datové schránky). Pojištění pak automaticky zanikne po uplynutí doby, za kterou již bylo zaplaceno.

Když se s pojišťovnou dohodnete

Pojistnou smlouvu můžete zkusit také vypovědět také po vzájemné dohodě s pojišťovnou. Počítejte ale s tím, že pojišťovna vás spíše odkáže na jiné postupy a její souhlas s dohodou o ukončení nelze právně vymáhat. Pojišťovny mohou být vstřícnější k dohodě například pokud došlo k závažnému pochybení z jejich strany a vy si stěžujete, případně chcete situaci medializovat.

Tip na článek

Tip: Jakoukoliv komunikaci s pojišťovnou doporučujeme činit písemně, minimálně elektronicky a vše si zálohovat. Samotnou výpověď či odstoupení od smlouvy je pak třeba učinit datovou schránkou, písemně či osobně na pobočce pojišťovny.

Když dojde ke změně vlastníka pojištěné věci

U některých typů pojištění, při kterých se pojišťuje konkrétní věc (např. byt, dům či auto), je na místě výpověď ve chvíli, kdy dojde ke změně vlastníka pojištěné věci. K ukončení pojištění však nedochází změnou vlastníka automaticky, ale je nutné výpověď pojišťovně doručit opět písemně nebo elektronicky pomocí datové schránky. Pojistné vám pojišťovna bude účtovat až do data podání výpovědi.

Tip na článek

Tip: Změnu majitele vozidla je potřeba pojišťovně doložit kupní smlouvou nebo velkým technickým průkazem, kde je změna majitele zaznamenaná. Obdobně lze postupovat i při dočasném vyřazení vozidla či jeho likvidaci. Pojišťovně je potřeba doložit velký technický průkaz, ve kterém je záznam o vyřazení vozidla (uložení SPZ do depozita) zanesen. Smlouva může takto zaniknout na vymezené období.

Když neplníte své závazky

Pojištění může také skončit uplynutím lhůty k zaplacení dlužného pojistného stanovené v upomínce. Pokud vás pojišťovna upomínala k zaplacení pojistného a poučila vás že pojištění zanikne, nebude-li pojistné zaplaceno ani v dodatečné lhůtě (nejméně jednoho měsíce ode dne doručení upomínky), pak pojištění zanikne marným uplynutím této lhůty.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)