Předčasný odchod do důchodu: kdy a jak?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
3. prosince 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

S přibývajícím věkem a zdravotními problémy začne spousta z nás pomýšlet na předčasný důchod. Do toho je možné nastoupit již tři roky před dosažením standardního důchodového věku. Nese to však s sebou určitá omezení a je také nutné splnit stanovené podmínky. O co se konkrétně jedná? To se dozvíte v tomto článku.

Kdy do předčasného důchodu?

Předčasný důchod je speciální forma starobního důchodu, kterou můžete za určitých podmínek čerpat před dosažením řádného důchodového věku. Hodí se zejména pro ty z nás, kteří už ve stáří nezvládají pracovat (například kvůli zdravotním problémům) nebo pro ty, kterým se už nedaří najít práci. K jeho získání je třeba splnit dvě základní podmínky:

  • Dosažení stanoveného věku: Získat předčasný důchod je možné maximálně tři roky před dosažením standardního důchodového věku. Pokud je tedy váš odchod do důchodu stanoven např. na 65 let, do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve v 62 letech.
  • Minimální doba důchodového pojištění: Abyste mohli získat předčasný důchod, musíte mít splněnou minimální dobu důchodového pojištění, která je nově stanovena na 40 let. Tato doba zahrnuje jak období, kdy jste pracovali a odváděli pojistné, tak tzv. náhradní doby pojištění kam se řadí například péče o dítě či vojenská služba.
Tip na článek

Tip: Kdy máte nárok na předčasný odchod do důchodu a kolik v něm dostanete vám prozradí důchodová kalkulačka na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

O kolik se vám sníží důchod?

V případě předčasného důchodu je nutné počítat s tím, že se vám výsledná výše důchodu zkrátí, a to trvale. Snížení je závislé na tom, jak brzo do předčasného důchodu půjdete. Konkrétně se celková částka snižuje o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 dnů strávených v předčasném důchodu.

Pokud tedy do předčasného důchodu odejdete rok před dosažením důchodového věku zkrátí se vám o 6 % (4 x 90 dnů s tím, že se započítává pouze celých 90 dnů). Pokud vycházíme z toho, že byl váš vyměřovací základ např. 20 000 korun, sníží se vám důchod o 1 200 korun. V konečném důsledku tak dostanete každý měsíc pouze 18 800 korun. Tato částka přitom platí po celou dobu vašeho důchodu.

Tip na článek

Pokud nechcete, aby se vám důchod krátil můžete zvolit předčasný důchod bez výplaty. Jak to přesně funguje se dozvíte v našem článku.

Žádost o předčasný důchod

Pro žádost o předčasný důchod je nutné osobně navštívit okresní správu sociálního zabezpečení podle dle vašeho místa trvalého pobytu. Žádost můžete podat i na dálku poštou nebo elektronicky, ale i v těchto situacích je nutné následně žádost podat i osobně, a to do šesti měsíců. Listinná žádost totiž slouží pouze k zachování data uplatnění nároku na důchod.

Související služba

Nebyl vám přiznán předčasný důchod, i když na něj máte nárok?

Braňte se. Popište svůj problém a pošlete nám podklady. Advokát, který je odborník na danou právní oblast, si problém nastuduje a do 24 hodin vám zavolá s návrhem postupu.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

K žádosti je třeba přiložit několik základních dokumentů:

  • Doklady pro ověření identity: Občanský průkaz, pas, nebo povolení k pobytu.
  • Doklady o studiu (včetně nedokončených): Vysvědčení z jednotlivých ročníků a maturitní vysvědčení, které potvrzují dokončené školní roky; studijní indexy, které dokumentují průběh a délku studia; diplom potvrzující dokončení vysokoškolského studia (případně potvrzení školy o délce studia v případě nedostupnosti jiných dokladů).
  • Doklady o vojenské službě: Vojenská knížka jako důkaz o absolvování základní vojenské služby nebo potvrzení Správního archivu Armády České republiky.
  • Doklady o výchově dětí: Rodné listy dětí nebo výpisy z matriky potvrzující rodičovství; Rozsudek soudu o osvojení nebo svěření dítěte do péče v případě adopce nebo pěstounské péče.
  • Doklady o pojištění a náhradním pojištění: Například potvrzení o evidenci na úřadu práce nebo potvrzení o péči o osobu závislou na péči jiné osoby.

K žádosti je třeba přiložit vyplněný a bankou potvrzený tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu nebo Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice, které lze získat online na stránkách ČSSZ nebo osobně na okresních správách sociálního zabezpečení.

Tip na článek

Nevíte, jaký je váš důchodový věk a jak se podává žádost o starobní důchod? Dozvíte se to v našem článku.

Kdy bude žádost vyřízena?

O vaší žádosti rozhoduje okresní správa sociálního zabezpečení kam jste žádost podali. Jak dlouho toto řízení trvá závisí na tom, zda má k dispozici veškeré potřebné dokumenty dokazující dobu vašeho pojištění. Pokud ne, může se řízení prodloužit. Obecně však vyřízení trvá zhruba tři měsíce.

Práce v předčasném důchodu

Pracovat či podnikat v předčasném důchodu sice můžete, ale podstatně omezeně. Platí totiž, že nemůžete vykonávat výdělečnou činnost, která by vám zakládala povinnosti platit pojištění. Tato hranice je u jednotlivých typů výdělečných činnosti stanovena individuálně:

  • Zaměstnání malého rozsahu: Měsíční příjem nesmí přesáhnout 3 999 korun.
  • Dohoda o pracovní činnosti: Měsíční příjem nesmí přesáhnout 3 999 korun.
  • Dohoda o provedení práce: Měsíční příjem nesmí přesáhnout 10 499 u jednoho zaměstnavatele nebo 17 499 korun u všech zaměstnavatelů dohromady.
  • Samostatná výdělečná činnost: Roční hrubý zisk nesmí přesáhnout 105 519 korun.

Pokud byste tuto hranici překročili, budete muset za daný měsíc váš důchod vrátit. U podnikání byste pak museli vrátit důchod za celý rok.

Tato omezení platí až do dosažení důchodového věku. Po dosažení důchodového věku se na vás jakožto příjemce důchodu vztahují stejná pravidla jako na řádného důchodce, což znamená, že můžete začít vykonávat i výdělečnou činnost, která zakládá účast na pojištění. Po 360 dnech takové výdělečné činnosti můžete požádat o zvýšení vašeho důchodu.

Tip na článek

Jak funguje odchod do důchodu a zaměstnání seniorů? To se dozvíte v dalším článku.

Výhody a nevýhody předčasného důchodu

Na základě těchto informací může být celkem těžké rozhodnout se, zda do předčasného důchodu nastoupit nebo ne. Pojďme si tedy ještě na závěr shrnout jeho hlavní výhody a nevýhody, které by vám v rozhodování mohly pomoci:

Výhody předčasného důchodu

  • Odpočinek a snížení pracovní zátěže: Ne každý dokáže pracovat až do standardního důchodového věku, ať už z důvodu zhoršeného fyzického zdraví nebo psychické zátěže. Předčasný důchod vám proto umožňuje vstoupit do období odpočinku dříve a snížit tak pracovní zátěž.
  • Valorizace předčasného důchodu: Předčasný důchod je stejně jako klasický důchod pravidelně valorizován, což vám může částečně kompenzovat snížení důchodových příjmů způsobené předčasným odchodem do důchodu.
  • Zvýšení celkových důchodových příjmů: Díky tomu, že začnete dostávat důchod dříve, můžete v konečném důsledku dostat více peněz na důchodu, než kdybyste čekali na standardní důchodový věk.

Nevýhody předčasného důchodu

  • Snížený měsíční příjem: Dostanete nižší důchod než kdybyste vyčkali na standardní důchodový věk. Snížení je přitom závislé na délce předčasného důchodu.
  • Omezení v pracovní činnosti: Pokud se rozhodnete pracovat nebo podnikat během předčasného důchodu, budete značně limitováni nastaveným maximálním výdělkem.
  • Dopady na dlouhodobou finanční stabilitu: Nižší důchodové příjmy způsobené odchodem do předčasného důchodu mohou mít dlouhodobé dopady na vaši finanční stabilitu (zejména pokud nemáte dostatečné úspory nebo investice).

Shrnutí

Předčasný důchod umožňuje čerpat starobní důchod až tři roky před dosažením řádného důchodového věku, pokud splníte dvě základní podmínky: dosažení stanoveného věku a minimální doby důchodového pojištění (40 let). Platí ale, že se trvale snižuje o 1,5 % z výpočtového základu za každých 90 dní předčasného důchodu a práce je povolena pouze do omezené výše příjmů, jinak hrozí ztráta nároku na důchod za daný měsíc nebo rok.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)