Nárok na starobní důchod
Odpověď na otázku, kdy jít do důchodu, záleží na splnění podmínek pro vznik nároku na starobní důchod. Pro řádný starobní důchod je třeba dosáhnout důchodového věku a zároveň splnit minimální dobu důchodového pojištění.
Důchodový věk je pro osoby narozené po roce 1971 stanoven jednotně na 65 let, u starších lidí pak záleží na tom, zda se jedná o muže či ženu a počet vychovaných dětí. Komplikovanější podmínkou je pak doba platby důchodového pojištění. Tato doba se měří jako doba, kdy jste byli výdělečně činní a platili jste důchodové pojištění. Patří sem ale například i doba, kterou jste strávili péčí o děti nebo studiem.
Kromě řádného starobního důchodu můžete zvolit ještě předčasný důchod nebo tzv. předdůchod, u kterých není splnění těchto podmínek nutné. Další možností je pak pozdní starobní důchod. Pojďme se na jednotlivé varianty podívat podrobněji:
- Předčasný důchod: Do předčasného důchodu můžete odejít o tři roky dříve než do standardního starobního důchodu. Musíte ale mít splněnou povinnou dobu platby důchodového pojištění. Je také třeba počítat s tím, že vaše penze bude nižší než by byla v případě, že byste si počkali až na řádný starobní důchod.
- Předdůchod: Do předdůchodu můžete až o pět let dřív než je váš důchodový věk. Je to ale možné pouze v případě, že jste si našetřili díky doplňkovému penzijnímu spoření. Funguje to tak, že odejdete do důchodu dřív a sami si budete vyplácet penzi z vlastních úspor.
- Pozdní důchod: Do pozdního důchodu můžete odejít v případě, že sice máte důchodový věk, ale nemáte splněnou minimální dobu platby důchodového pojištění. Do pozdního starobního důchodu tak můžete nastoupit o pět let později než je váš důchodový věk, ale zároveň musíte platit penzijní pojištění minimálně 20 let (při započítání příspěvkových a náhradních dob) nebo 15 let (při započítání pouze příspěvkových dob).
Související služba
Nebyl vám přiznán důchod, i když na něj máte nárok?
Braňte se. Popište svůj problém a pošlete nám podklady. Advokát, který je odborník na danou právní oblast, si problém nastuduje a do 24 hodin vám zavolá s návrhem postupu.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Žádost o starobní důchod
Nyní se pojďme podívat na to, jak přesně zažádat o starobní důchod v případě, že jste splnili veškeré podmínky pro jeho získání.
Kdy žádat o důchod? V první řadě je třeba uvést, že si o starobní důchod můžete požádat nejdříve čtyři měsíce před tím, než do něj máte nárok nastoupit. Kromě toho můžete o starobní důchod požádat i zpětně, ale vyplacených dostanete maximálně 5 let zpětně.
K žádosti o důchod je třeba vyplnit formulář. Ten můžete vyplnit osobně na kterékoliv okresní správě sociálního zabezpečení (nezáleží tedy na tom, kde máte trvalé bydliště). Další možností je pak žádost o důchod online.
Tu je možné podat na stránkách České správy sociálního zabezpečení. Přihlásit se můžete přes Identitu občana, datovou schránku nebo mezinárodní bránu. K tomu můžete použít např. vaši bankovní identitu nebo eObčanku. K podání žádosti o důchod budete v obou případech potřebovat:
Tip na článek
Tip: Povinnost vlastnit a využívat datovou schránku se týká všech živnostníků. Není však určená jen pro ně. V mnohém ji oceníte i v případě, že živnostníky nejste. Používání datové schránky má totiž mnoho výhod (i některé nevýhody). Jak na její zřízení se podívejte v našem článku.
- Doklad totožnosti: Občanský průkaz, cestovní pas nebo v případě cizinců povolení k pobytu.
- Doklady o době studia (i nedokončeného): Vysvědčení z jednotlivých ročníků a maturitní vysvědčení, které potvrzují absolvované roky studia; výkazy o studiu (indexy), které dokumentují průběh a délku studia; diplom dokládající ukončení vysokoškolského studia. Případně potvrzení školy o délce studia pokud nemáte k dispozici jiné doklady.
- Doklady o době vojenské služby: Vojenská knížka, která dokazuje absolvování základní vojenské služby nebo potvrzení Správního archivu Armády České republiky.
- Doklady prokazující výchovu dětí: Rodné listy dětí nebo výpisy z matriky narození potvrzující rodičovství; Rozsudek soudu o osvojení nebo svěření dítěte do péče v případě adopce nebo pěstounské péče.
- Doklady o dobách pojištění a náhradních dobách pojištění: Patří sem například potvrzení o evidenci na úřadu práce nebo potvrzení o péči o osobu závislou na péči jiné osoby.
- Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet: Pokud si přejete dostávat penzi na účet, pak musíte k žádosti přiložit také vyplněný a bankou potvrzený tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu nebo Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice. Tyto tiskopisy můžete stáhnout online na stránkách ČSSZ nebo jsou k dispozici osobně na okresních správách sociálního zabezpečení.
Pokud vám váš zdravotní stav neumožňuje, abyste sami podali žádost o důchod, pak ji za váš může podat člen rodiny, který musí mít váš souhlas a potvrzení lékaře o tom, že vám váš zdravotní stav neumožňuje podat žádost osobně. Případně ji za vás může podat také zmocněnec, kterému jste dali plnou moc.
Tip na článek
Tip: Plná moc je velmi užitečný nástroj, který se vám může hodit třeba při prodeji vozidla, vyzvedávání pošty, jednání s úřady či přepisování energií. Váháte, zda lze použít jeden vzor pro všechny uvedené případy a co konkrétně musí plná moc obsahovat? Připravili jsme pro vás přehledný návod, který vše zodpoví.
Řízení o důchodu
O vaší žádosti o důchod rozhoduje Česká správa sociálního zabezpečení. Na vydání rozhodnutí má ze zákona 90 dnů. Ta se však může prodloužit o dobu potřebnou k došetření některých skutečností a o dobu k odstranění vad ve vaší žádosti.
V praxi ČSSZ zjišťuje, zda vámi uvedené skutečnosti odpovídají realitě (tedy zda jste skutečně splnili minimální dobu platby důchodového pojištění apod.). O přiznání důchodu vám pak přijde písemné rozhodnutí s datem počátku důchodu a výší penze.
V případě, že ČSSZ dojde k tomu, že jste nesplnili podmínky pro důchod, může vaší žádost zamítnout. V tomto případě musí specifikovat, proč k zamítnutí došlo. Proti rozhodnutí můžete podat do třiceti dnů námitku přímo u ČSSZ nebo u okresní správy sociálního zabezpečení.
V námitce je třeba specifikovat kdo námitku podává (tedy vaše identifikační údaje) a proti jakému rozhodnutí ji podáváte (uveďte jednací číslo rozhodnutí) a kdo toto rozhodnutí vydal (ČSSZ). Dále přesně uveďte s čím nesouhlasíte a proč. Zde je potřeba uvést veškeré argumenty a důkazy pro to, že byste měli mít na důchod nárok. Nakonec uveďte datum a připojte váš podpis.
Pokud bude vaše námitka zamítnuta, pak máte ještě do dvou měsíců od rozhodnutí nárok podat správní žalobu ke krajskému soudu v jehož obvodu máte nahlášené trvalé místo pobytu. Případně můžete kontaktovat také Veřejného ochránce práv.
Tip na článek
Tip: Se správní žalobou vám rádi pomůžeme. Provedeme pečlivou analýzu případu a následně postaráme o přípravu žaloby a zastoupíme vás u soudu, kde budeme tvrdě vymáhat vaše práva.
Shrnutí
K získání nároku na starobní důchod je potřeba dosáhnout důchodového věku a mít splněnou minimální dobu důchodového pojištění. Možnosti zahrnují i předčasný důchod, předdůchod a pozdní důchod, přičemž každá možnost má své specifické podmínky.
Pro žádost o důchod je třeba vyplnit formulář, který lze podat osobně na okresní správě sociálního zabezpečení nebo online. Česká správa sociálního zabezpečení rozhoduje o přiznání důchodu do 90 dnů od podání žádosti. V případě nesplnění podmínek lze podat námitku a případně správní žalobu.