Nájemní smlouvy se uzavírají jak na byty, nebytové prostory, tak i na movité věci – mohou se tedy týkat prakticky jakéhokoli majetku. V tomto článku se zaměříme na ukončení obecného nájmu dle občanského zákoníku.
Nájemní smlouvy se uzavírají jak na byty, nebytové prostory, tak i na movité věci – mohou se tedy týkat prakticky jakéhokoli majetku. V tomto článku se zaměříme na ukončení obecného nájmu dle občanského zákoníku.
Obecný nájem se netýká nájmu bytu, ale něčeho jiného – nebytového prostoru, auta, lyží nebo třeba historického kostýmu. Ukončení nájemní smlouvy lze docílit výpovědí, odstoupením od smlouvy nebo prostým uplynutím času. Nájemní smlouvu také ukončuje úmrtí. Jaká úskalí jsou s tím ovšem spojená?
Zajímá vás, jak je to se smlouvou na nájem bytu? Přečtěte si o tom v dalších článcích na našem blogu (výpověď nájemce či výpověď pronajímatele).
S žádostí o pomoc se na nás obrátil pan Roman. Pronajímal sklad svému dlouholetému obchodnímu partnerovi. Spolupráce však začala váznout a vrcholem bylo, když pan Roman zjistil, že nájemce sklad přestavěl na obchod, aniž by ho o tom byť jen informoval. Následovala hádka a hledání právního řešení. Pan Roman chtěl dosáhnout okamžitého ukončení nájemní smlouvy.
Zákon jasně stanovuje, že nájemce potřebuje k úpravám pronajaté věci souhlas pronajímatele. Takový souhlas navíc musí úpravám předcházet. Smluvním stranám sice nic nebrání v tom, aby se po provedení změn bez souhlasu pronajímatele uzavřely dohodu, která by tento nedostatek nějakým způsobem zahladila nebo zhojila. V tomto případě to však bylo vyloučené.
Souhlas s přestavbou nájemci prokazatelně udělen nebyl – u písemné smlouvy musí být totiž udělený souhlas také písemný, žádné odkývání nad kávou nestačí. Jednalo se tak o klasický výpovědní důvod. Nájemník musel, i když s nevolí, v prostorách skončit a ještě je na své náklady uvést do původního stavu.
Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.
Výpověď může být dána také pouze ústně. To platí i u písemné nájemní smlouvy. Pokud si strany výslovně písemnou formu výpovědi nevymínili přímo ve smlouvě. Obsah výpovědi však doporučujeme vždy písemně zdokumentovat, a to alespoň v e-mailu.
Z výpovědi musí být jasné: Kdo, kdy a vůči komu a jaké smlouvě výpověď činí.
Nutnost odůvodnění výpovědi závisí především na tom, jestli je nájem vypovídán pro některý zákonem (případně smluvními stranami) stanovených důvodů, nebo zda ho lze vypovědět i bez důvodu. Pokud jde o první variantu, doporučujeme výpovědní důvod jasně uvést.
Bez uvedení důvodu je možné vždy vypovědět nájem uzavřený na dobu neurčitou. Taková výpověď pak zcela logicky nemusí být odůvodněná, ačkoliv straně, která nájem vypovídá, nic nebrání v tom, aby důvod svého rozhodnutí uvedla.
Pravděpodobně nejčastějším případem výpovědí je ukončení nájemní smlouvy uzavřené na dobu neurčitou. Zákon stanovuje výpovědní dobu v délce jednoho měsíce, je-li předmětem nájmu věc movitá, nebo tří měsíců, je-li předmětem nájmu věc nemovitá.
Po vzájemné dohodě ovšem můžou pronajímatel a nájemce výpovědní dobu zkrátit nebo prodloužit, případně sjednat právo vypovědět nájem bez výpovědní doby. Stejně tak lze smluvně omezit možnost vypovědět nájem jen na určité předem určené důvody.
Pokud si to strany výslovně nesjednají, nelze nájem sjednaný na dobu určitou, na rozdíl od nájmu sjednaného na dobu neurčitou, vypovědět z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu. Zákon ovšem určité důvody ukončení nájemní smlouvy uvádí. Strany je však můžou rozšířit či zúžit.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.
V životě každého z nás nastane chvíle, kdy potřebujeme využít služeb právníků nebo advokátů. Pro všechny, kteří hledají právní radu (je jedno, jestli kupují nemovitost, soudí se se zaměstnavatelem anebo potřebují jakoukoli jinou pomoc od profesionála na legislativu) a zároveň chtějí řešit věci digitálně, vzdáleně, bez nutnosti osobních návštěv, je Dostupný advokát jednoznačně zajímavou alternativou.
Služeb Dostupného advokáta jsme využili při koupi bytu. Vše proběhlo v pořádku, kontrola smluv, návrh na katastr, který prošel na první pokus. I když jsem si až za půl roku vzpomněla, že vlastně ještě potřebuji vypsat daňové přiznání, nebyl to problém a do 2 dnů bylo hotové. Dobrá komunikace, rychlá reakce, nic nebylo problém. Doporučuji.