Rezervační smlouva na nemovitost | Dostupný advokát

Nespěchejte na podpis rezervační smlouvy

“Neuspěchejte to! I když se vám nemovitost moc líbí, nespěchejte s odpovědí a hlavně nic na místě nepodepisujte. Nechte si v klidu čas na přemýšlení, o koupi doma diskutujte.
Obrázek k článku Nespěchejte na podpis rezervační smlouvy
4 minut čtení
Ondřej Preuss
13. 6. 2017

Při jednání s realitkou si navíc představte, že jste na perském trhu, kde se o všem smlouvá. Čím více na začátku budete projevovat ochotu ke koupi, tím vyšší cenu za byt nakonec zaplatíte.”

Postup před koupí bytu

Co uděláte, když přijdete do bytu, který se vám opravdu líbí? Necháte okamžitě průchod svým emocím a řeknete “ten chci”?

To není úplně dobrá pozice pro začátek vyjednávání… I když je pro vás koupě bytu srdeční záležitostí, pro realitního makléře je to obchod jako každý jiný. Pokud zjistí, že se vám byt opravdu líbí, zpravidla okamžitě následuje informace o tom, že „je o byt obrovský zájem…, že po vás jdou ještě tři vážní zájemci … a že pokud byt opravdu chcete, musíte co nejrychleji podepsat rezervační smlouvu“. A už vás má realitka na udičce, z níž není lehké uniknout.

Počkejte s podpisem rezervační smlouvy

„Je to standardní smlouva, takovou tu podepisují všichni“, uslyšíte od realitních makléřů. Podpis rezervační smlouvy hned při prohlídce nemovitosti patří k jedněm z největších chyb, kterou kupující může udělat. Rezervační smlouvou si totiž nejen rezervujete byt, ale také se zavazujete, že takovou nemovitost posléze koupíte. Obvykle si to sice můžete s koupí později rozmyslet, nebude to ale zadarmo, protože rezervační smlouvy obsahují pro tyto případy nemalé sankce.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Na místě podepsaná rezervační smlouva je rozšířený a z lidského hlediska pochopitelný omyl, protože v praxi často platí, že nemovitost koupí ten, kdo rezervační smlouvu podepíše nejdříve. Vy se ale neukvapujte a na místě nic nepodepisujte, protože:

   1) nevíte, zda si koupi po probdělé noci a diskuzi s partnerem nerozmyslíte,
   2) nevíte, jaké vady při další prohlídce objevíte,
   3) předem často nevíte, zda na byt dostanete hypotéku,
   4) a ani nevíte, zda se na podmínkách prodeje nakonec shodnete s prodávajícím.

Příběh Petra

Petr si u nás koupil standardní balíček služeb na kontrolu nemovitosti. Začali jsme jako obvykle u rezervační smlouvy, která obsahovala ustanovení o smluvní pokutě pro Petra ve výši 60 000 Kč, když si koupi bytu rozmyslí. Od Petra jsme se dozvěděli, že je grafik na volné noze a nemá každý měsíc vyrovnaný příjem.

Do rezervační smlouvy jsme proto zapracovali obvyklý okruh rozvazovacích podmínek, z nichž jedna dávala Petrovi možnost od rezervační smlouvy odstoupit v případě, že banka Petrovi neschválí hypotéku. A co se nestalo? Banka skutečně hypotéku neschválila ve výši, kterou Petr potřeboval, a tak neměl na pořízení bytu dostatek prostředků.

Petr ale díky tomu, že jsme mu upravili rezervační smlouvu, nemusel realitní kanceláři ve výsledku zaplatit ani korunu. To je slušný výsledek oproti stavu na začátku, kdy by musel zaplatit 60 000 Kč, pokud by podepsal rezervační smlouvu rovnou při prohlídce.

Opravdu chcete podstupovat tuto ruskou ruletu a zavázat se hned na začátku celého procesu, že si nemovitost koupíte? Rezervační smlouvu se před podpisem vyplatí pečlivě zkontrolovat a doplnit smluvní pojistky (tzv. rozvazovací podmínky), které budou sjednány ve váš prospěch v případě, že některá z výše popsaných eventualit nastane.

Vyvážená a dobře sepsaná rezervační smlouva totiž pamatuje na kupujícího a změnu jeho situace. Jedná se o jeden z nejdůležitějších právních dokumentů a je potřebné k podpisu rezervační smlouvy i takto přistupovat. Přece nikomu nechcete podepsat bianko šek, že?

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

od 4400 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli


Mohlo by vás také zajímat

Co přinese regulace realitních makléřů?

Stále častěji se u převodů nemovitostí setkáváme s naváženými podmínkami, které jsou mnohdy výhodné zejména pro realitního makléře....

14. 6. 2016
Ondřej Preuss

Kupní smlouva na nemovitost - proč si ji jen paní Hana nenechala zkontrolovat?

Nedávno jsme řešili docela smutný příběh naší klientky, paní Hany. Paní Hana totiž udělala zásadní chybu, nenechala si kupní smlouvu na nemovitost předem zkontrolovat svým advokátem.

17. 11. 2015
Ondřej Preuss

Prodej nemovitosti bez rizika aneb o nezbytnosti advokátní úschovy

Prodáváte nemovitost a chcete si být jisti, že za ni dostanete zaplaceno? Pak si především musíte smluvně ošetřit mechanismus výplaty kupní ceny.

20. 2. 2017
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019